Gönderen Konu: Batı Alman medyasının gözünden '52-'53 Sovyet Askeri Manevraları  (Okunma sayısı 593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Horthy

Not: Aşağıdaki yazı http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-25655883.html sayfasından Türkçeye çevirilmiştir.

Saatler 07:00yi gösterdiğinde atışlar başladı. On iki piyade tümeninine bağlı topçu birlikleri 23 dakika boyunca düşman hatlarına yaptıkları topçu taarruzunu sürdürdü.

Sonrasında kar kaplı zemin adeta canlandı. Gittikçe artan silah sesleri eşliğinde on iki piyade tümeninden oluşan taarruz gücü topçu ve havan atışlarıyla zayıflatılmış düşmanın mayınlı arazilerine ve tahkimatlarına doğru ilerledi.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının geleneksel taarruz anlayışının aksine kademeli baraj çok ileri hatları hedef almıyor. Piyadenin hemen ardından topçular hareket etmeye başlıyor, onları da ikmal birlikleri takip ediyor.

Taarruz ağır zırhlı tanklar olmaksızın gerçekleştirildi. Sadece 45. ve 53. piyade tümenleri 88 mmlik topa sahip, bir metre yüksekliğindeki küçük tanklar ile donatılmıştı.

Her tümenin üzerinde [manevra] hakemlerine bağlı subayların emirlerini telsiz üzerinden ileten 10-12 civari helikopter var. Mayınlar ve düşman ateşi sonucu ortalama %40 zaiyat tespit ediliyor. Ancak daha sonraki münakaşalarda taarruzun başarıya ulaştığı kabul ediliyor.

Tatbikatta gerçek mermi kullanılıyor. Kısa düşen topçu atışları nedeniyle 10 asker hayatını kaybetti.

Yukardakiler Sovyet Kara Kuvvetlerinin 24 tümeni ve Sovyet Hava Kuvvetlerine bağlı 4 hava tümeninin katılımı ile 27 Aralık-10 Ocak arasında Kamenez-Podolz civarında düzenlenen kış manevralarının ilk gününde yaşananlardı.

Manevranın komutanı Mareşal Konev. Gözlemciler arasında Sovyet Genelkurmay Başkanı ile beraber Doğu Bloğu ülkelerinin subay ve astsubayları bulunuyor.  Birkaç tarafsız ülkenin askeri ateşeleri de misafir olarak hazır bulunmaktalar. Spiegel onlardan dinledikleri gözlemler ile bu haberi hazırladı. Yukarıda anlatılan taarruz 31 Aralıkta gerçekleşti.

Mareşal Ivan Konevİki gün sonra ise dar bir alanda toplanmış altı tank tümeni ve üç piyade tümeni topçu desteği olmaksızın bir taarruz icra ettiler, saatte 18-20 km'yi geçmeyecek şekilde ilerleyen 1300 IS-3 tankı bu tatbikata dahildi. Askeri ateşelerin gözlemleri şunlar:


IS-3 tankı


*Düşmanın mayın tarlası gereken güvenlik önlemleri alınmadan geçildi. Ancak bu gözlem daha görücüye çıkmamış sovyet araçları için geçerli değil.

*128 ve 33 mmlik toplarla donatılmış tank birliklerini 170 mmlik taarruz öbüsleri takip etti. Buna müteakip üç motorlu piyade tümeni ilerledi. %20 zaiyat tespit edildi.

İki gün sonra yoğun 130 mmlik çnra desteği ile beraber piyade ve tank birlikleri ortaklaşa bir cephe yarma harekatı tatbik ettiler. Ateşelerin gözlemleri şunlardı:

*Sovyet piyadesinin taşıması gereken cephane her zamankinden daha fazla. Komutanları ondan hızlı intikaller değil, yanında taşıyabileceği kadar cephane ve erzak taşımasını bekliyor. [ikmal için kullanılan] trenlere daha az iş düşüyor ve taarruzun durma ihtimali azalıyor ancak piyade daha çok yoruluyor, ki muvazzaf olmayan birliklerin buna dayanma ihtimali pek yok.

*Piyade tümenlerine bağlı ikmal ve topçu birlikleri motorize edilmiş iken tank ve motorlu piyade tümenlerinin kolordu-ordu seviyesindeki ikmal birliklerinin ulaşımı kısmen atlar ile sağlanmakta.

*İlk tatbikatta kullanılan hafif piyade tankının dışında ağır zırhlı tanklar kullanıldı. [ana muharebe tankı] T-34 ortada yoktu.

Manevranın son dört gününde 24 tümenin tümü manevra alanındaydı. Yeşil renkli hücüm kuvvetleri doğudan ilerleyerek sarı renkli savunma kuvvetlerine doğru ilerledi. Gece -20 derecelere varan soğuklarda askerler çadırlarda kaldılar.

Sarı kuvvetler (sözde) nükleer obüs atışıyla büyük bir alanı yeşil kuvvetler için takriben 16 saat boyunca geçilmez hale getirdiler.  Buna bağlı olarak yeşil kuvvetler büyük çaplı bypass operasyonları icra ettiler. daha önce bilinenden farklı bir silah gözlemlenmedi.

Manevra gözlemcileri kolordu seviyesindeki ağır topların kullanımında kayda değer bir artış gözlemledi. Örneğin 4. Motorize Kolordu her bataryada üç tane obüs olmak üzere sekiz bataryalık 210mm obüsler ve 4 bataryalık 240mmlik obüslerle donatılmıştı. Bu bataryalar özellikle düşman topçusunu ve ikmal hatlarını hedef aldı.
Sovyet Hava Kuvvetleri de ağırlıklı avcı-bombardıman uçaklarıyla taarruzdaydı. Bombalar ve roketler yerine makineli tüfekler kullanıldı.

Avcı-bombardıman uçakları bir it dalaşına sebebiyet vermemek için manevrayı komuta ettiler. Piyade ve zırhlı birlikler düşman hava kuvveti yokmuş gibi intikallerine devam ettiler. Ancak yeni 30 mmlik modeller de dahil olmak üzere uçaksavarlar ile donatılmışlardı.

Askeri ateşeler bu seneki kış manevralarından edindikleri gözlemleri şöyle özetlediler:

*Taarruz manevraları savunma tatbikatlarına göre daha ön planda. Görünüşe göre sovyetler yakındaki hedeflere odaklanıyor. Harekatlarda başarıya ulaşmak için büyük asker ve materyal kaybına tahammül göstermekteler. Önceki manevraların aksine taarruz bu sefer dikkatlice ilerlemedi. Taarruz ve ikmal birliklerinin ikisi için de artık hız değil, topluca yapılan intikalin gücü ve hacmi önemli: "birlik yavaşça ancak sabit güçle ilerliyor, sıkıştırılmış hava gibi düşmana çarpıyor".
"Tibet is mobilizing their forces and soon they will be able to field a strong army."

http://muharebegunlugu.blogspot.com.tr/
 

Çevrimdışı napolyon94

hey maşallah, tatbikata bak, ölüler yaralılar, tam sovyet altın çağında askerlik.
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.