YENİ MOD VE YÖNETİCİLER ARIYORUZ - BAŞVURULAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Gönderen Konu: İran İslam Devrimi Öncesi-Sonrası (Video)  (Okunma sayısı 10116 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Turgay

• Cumhuriyet Generali
  • *
(aç/kapa)
Konu İran-Türkiye mukayesesinden, tamamen türbana geldi. Son bir kez yazacağım bu konuya, tartışmak isteyen arkadaşlar varsa bu konuda seve seve tartışırım ancak yeni bir konu açmamız gerekmekte. Yeni bir konuyla tartışma açılırsa bu mesajları da taşırım.

Öncelikle birisi inanarak bir kıyafet giyiyorsa istediği gibi giyinir, isterse çırılçıplak da gezer. Bu sebeple çarşafa da dayatılmadığı sürece, hür iradeyle giyildiği sürece karşı değilim, olamam da. İsteyen giyer banane. Buca'da oturuyorum, Gediz'e yakın. Bilmeyenler için söyleyyeyim apaçi mahallesi derler. Paçaları dar ve yukarı, bellerinden düştü düşecek garip renkli pantalonlar, garip üstler, rengarenk saçma sapan saç modelleri. Mahalle değil B. Dortmund altyapı tesisi sanki. Kıyafete karışacak olsam en önce onlara karışırım :) .

Mesele yasaklansın meselesi değil, insanların yanlış yönlendirilmesi meselesi. Daha önce de söyledim tekrar edeyim; Paulcü rahibe türü baş örtmeyi, erkek başörtüsü ismiyle (bildiğimiz sarığın batıdaki adı işte) , hepi topu 30 yıllık mazisi olan ve İslam ülkelerini geçtim rahibeler hariç dünyanın hiçbiryerinde olmayan bir örtünme biçiminin insanlara Tanrı emri gibi dayatılması, yetmez gibi siyasi olarak da ülke gündeminde yıllardır konuşulup tartışılması, sadece bu saçmalığı destekledi diye insanların yalancı hırsızları desteklemesi yanlıştır.

Mesele sadece bu da değil, tesettür anlayışımız bu türban tartışmaları yüzünden tamamen değişiyor. Eskiden insanlara tesettür, muhafazakar giyim dediğimizde ilk olarak etek derlerdi, sonra göğüs-gerdan kapalı üst derlerdi, en son başörtüsü denirdi. Şimdi türban tartışmaları o kadar uzatıldı ki şimdi sorulduğunda ilk sırada türban deniliyor, saçın tek teli gözükmeyecekmiş. Hatta o kadar abartılıyor ki türban yeterli kabul ediliyor. Altına tayt giymişsin, üstüne kısa kollu gerdanı açık giymişsin farketmez, kafada türban varsa muhafazakarsın, edepli giyinmişsin.

(aç/kapa)

(aç/kapa)
Şirk, Tanrı'ya eş koşmak demektir. Tanrı'ya ait vasıflardan birini kendi üzerine alırsan bu şirktir. Farzı belirleyen Tanrı'dır. "Kazlıçeşme mitingine gitmek farzdır." dersem ve Tanrı'nın böyle bir kaidesi yoktur da bunu ben siyasi çıkarlarım için uydurmuşsam, Tanrı gibi kural koymaya girer ki bu da şirktir.

Çevrimdışı PERSIAN

• Başrahip
  • *
Şirk Allah'ı maddeleştirmek
Allah'ın madde ve/veya cisim olduğuna/olmadığına delil yoktur.

Çevrimdışı Baris

Farsça daha detaylı hiyerarşide mevcut fakat yabancı dilde net bir bilgi sahibi olunabilir. Burda tabi öncelik Ayetullah. Molla sınıfının seçtiği lider olarak alt kademesi ve Devrim Muhafızlarının sahibi. Onun alt milis kuvvetlerini temsil eden ve ahlak polisinin uzantısı Besiçler. Bu kurum biraz Mısır'daki 'baltacılar' ile zaman zaman karşılaştırılsa bile çok daha güçlü üzerinde tarih konusu çıkabilecek bir örgütlenmedir. İdeolojik olarak biraz Kızıl Muhafızları andırır. Özellikle Kum kentindeki üniversiteleri ile ideolojik eğitim verilir.

Fakat İran Afganistan ile asla karşılaştırılmamalı. Bu yönden daha iyidir fakat karikatürdeki kadın giysilerine ahlak polisi müdahale eder (di).

Çevrimdışı Gök Börü

Allah'ın madde ve/veya cisim olduğuna/olmadığına delil yoktur.
Allah zaman ve mekandan münezzehtir nasıl madde olsun?
@turgay Kendini tanrı yerine koyup farz olana bundan böyle farz değil dersen veya böyle birisine itaat edersen şirk olur,ama farz olmayan bir şeyi farz zannederek inanırsan küfür olur.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2014, 14:49:29 Gönderen: Joker12 »

Çevrimdışı Turgay

• Cumhuriyet Generali
  • *
Konuyla alakasız mesajlara son verelim.

Çevrimdışı gougluinn

• Tribunus Militus
  • *
  • strip the flesh, salt the wound! niahahahha
Son bir tane de ben atayım :)

Şimdi Turgay'ın yeni bir mezhep kurması gerekiyor. Neden mi? bir kere forumda 7/24 diğer Müslümanlarla tartışıyor, anlaşamıyor. Yanlış anlaşılmasın Turgay'ın Müslümanlığı çok mantıklı bence. Ama anlaşamıyor işte, yeterince yobaz olmadığı için olabilir bilmiyorum. Neyse bu tartışmaya hiç girmiyorum. Şimdi bakıyorsunuz mesajlarına adam tam Agnostik olacak potansiyeli olan birisi. Ama olmuyor işte Kuran'daki 'garip' ayetleri biz olumsuz bir şekilde yorumlarken o olumlu bir şekilde yorumluyor ve bunda ısrar ediyor. Cık bu da olmadı Dinsizlerle de anlaşamıyor...

Yeni bir mezhep şart. :)

(aç/kapa)

Çevrimdışı Börklüce

• Başrahip
  • *
Turgay abi bildiğin Mutezili. :ceasaryes:

Konuyla ilgili olarak: İran'da, teoride olması gerektiği gibi bir baskının olmadığı, birçok bakımdan burasıyla aynı olduğu gibi yorumları İranlı bir arkadaştan duymuşluğum var, ne derece doğru bilemem.

Çevrimdışı Turgay

• Cumhuriyet Generali
  • *
Sıkıntı şurada; 1000 yılı aşkın bir süre şeriat ile yönetilmiş topraklardayız. Ceza kanunları belirlenirken bunlara İslami kılıflar bulunmuş ve uygulanmış. Tabi cezalar ve yasaklar, topluma ve döneme göre belirlenir, din vs. hikaye, Kuran'a aykırı olmasın yeterli mantığıyla hazırlanmış. Zamanla oluşturulan bu hukuk, İslamın bir parçası gibi görünmeye başlıyor ki esas problem burada. Mesela adam o tarihte zina yapana taşla öldürme (recm) cezasını kanuna ekliyor. Buna da hadis uydurarak dini bir kılıfa sokuyor. Hatta Kuran'da olmamasına rağmen uydurma hadislerle Kuran'a ekliyor! (İbn-i Mace ve Buhari) . Ardından kanun uzun bir süre uygulanıyor ancak taşla öldürme cezası tam bir vahşet. Belki Orta Çağda makul kabul edilebilir ancak modern toplumlarda uygulanamayacak bir ceza. Kaldı ki kanunumuzda böyle birşey de yok. Fakat o kadar uzun bir süre konuşulagelmiş ki adamlar bunu geçmiş tarihteki bir hukuk kanunu değil de dinin bir gereği zannediyor. Bu sefer adama recmin, bu dinde yerinin olmadığını, sadece Orta Çağda uygulabilecek vahşi bir hukuki ceza olduğunu anlatamıyorum. Dindar insanlar Kuran'ı Arapça, kanunlarına kılıf olarak uydurdukları hadisleri Türkçe okuyunca iş hiç düzelmiyor. Keşke hadisleri de Arapça okusalar :) . Hakikaten o niye Arapça okunmuyor, onlar da Arapça kaleme alınmadı mı? Kuran'ın Arapçasıyla hemen hemen aynı edebi dönemde yazılmadı mı? Niçin Kuran çevrilince iddia ettikleri üzere anlaşılamıyor da hadisler anlaşılıyor? Niçin Kuran'ı Türkçe okumak günah da hadisleri herkes Türkçe okuyor?

Çevrimdışı Bakuy

Turgay abi bildiğin Mutezili. :ceasaryes:

Konuyla ilgili olarak: İran'da, teoride olması gerektiği gibi bir baskının olmadığı, birçok bakımdan burasıyla aynı olduğu gibi yorumları İranlı bir arkadaştan duymuşluğum var, ne derece doğru bilemem.

Bir hocamın anlattığına göre İran'da yabancı bir erkekle kız yan yana yürürse içeri alınıyorlarmış.

Çevrimdışı Friedrich Paulus

İrana bakmaya falan gerek yok artık.Çok uzak değil 1-2 yıl içinde aynılarını göreceğiz Türkiyede.

Çevrimdışı Furkovic

• Roma Askeri
  • *
  • Nefret sevgiden daha samimi bir duygudur.
Devfrimden öncede amerikancı yönetim vardı..

İntel Core i7-4790 3.6 ghz // Sapphire AMD R9290 4 gb // Msi Z97 GAMİNG 3 // Corsair V.8gb 1600 mhz //Xigmatek talon 750watt//http://i.hizliresim.com/JEnJWB.jpg

Çevrimdışı Bakuy

İrana bakmaya falan gerek yok artık.Çok uzak değil 1-2 yıl içinde aynılarını göreceğiz Türkiyede.
Bu lafını unutma. :)

Çevrimdışı gougluinn

• Tribunus Militus
  • *
  • strip the flesh, salt the wound! niahahahha
Bir hocamın anlattığına göre İran'da yabancı bir erkekle kız yan yana yürürse içeri alınıyorlarmış.

öyle bir şey olduğunu sanmıyorum, baskı sadece fakirlere işler. 'dünya iran kedilerinden bihaber' filmini (kedi ile alakası yok) izlemenizi öneririm. metal müzik yapmak yasak olduğu için ahırda power metal yapan iranlı gençler var ve bir süre sonra ahırda çalışmaktan dolayı hastalığa yakalanıyor bir elemanları :S
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2014, 21:10:06 Gönderen: gougluinn »

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Cumhuriyet Generali
  • *
« Son Düzenleme: 04 Ağustos 2015, 02:42:46 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı Re-Doom

• Konsolos
  • *
  • GeneralTzschück
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2015, 00:21:50 Gönderen: Re-Doom »
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Cumhuriyet Generali
  • *
Amaan burada Üstaddan bahsediyoruz konuda onu görmezden gel arkadaşın beyni bunları algılamaz.Cihad konusu buna en iyi örnektir.

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.