Gönderen Konu: Atatürk'ün Dine Bakış Açısı Nasıldı? - İlber Ortaylı Yorumluyor  (Okunma sayısı 6741 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HulkSpider02

 • Kral
 • *
 • İleti: 3478
Hem siz bir tarihcinin soyledigine mi bakiyorsunuz adam brlki mulsuman nerden biliyonuz bu ancak ve ancak ALLAH bilir.
 

Franz, atatürkten bu kadar (kastettiğin halifeci)dindar kesimin nefret etmesinin sebebi atatürkün putlaştırılmasıydı bence. Yani atatürk dediğin gibi bir adam olsa yine nefret edecek olurdu.

Ayrıca bu konu hakkında başka bir şey de derdimde ibretlik cevaplar yemek istemiyorum.

Bu konuya kesinlikle katılıyorum. Hatta geçen nette bir yorum gördüm.Burası Atatürk'ün Türkiyesi hayatta bunu değiştirmeyiz. Biri de çıkmış Tayyip'i övüyor işin zaten saçma tarafı burada kendi ülkesine sahip çıkamayıp Atatürk'ün Türkiyesi Erdoğan'ın Türkiyesi diye sınıflandıranları sadece acırım. Bu ülke benim ülkem senin ülken sen ben sahip çıkıcağız.Kişilerin arkasına saklanıp bir tabu yaratırsak sadece hataya düşeriz
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart
 

Çevrimdışı Reichstag

Bu milleti benliğinden uzaklaştırmak isteyenler bunu Atatürk'e nefret getirerek ve eski Osmanlı gibi dini ön plana çıkartarak yapmayı planladı ve başardı.Savaşla dağıtamadıkları modernleşen milleti eskiye döndürmeye çalışıyorlarki yine güçsüz kalsın.Benimde ananem var onun babası vardı hiçbiride çıkıp demiyorki Atatürk ona buna zulüm yaptı diye ne hikmetse! Demekki bazı hainlerin öldürülmesi ağırlarına gitmiş olacakki bu kadar çok hakaret ediyor bazıları.

 

Çevrimdışı HulkSpider02

 • Kral
 • *
 • İleti: 3478
Bu milleti benliğinden uzaklaştırmak isteyenler bunu Atatürk'e nefret getirerek ve eski Osmanlı gibi dini ön plana çıkartarak yapmayı planladı ve başardı.Savaşla dağıtamadıkları modernleşen milleti eskiye döndürmeye çalışıyorlarki yine güçsüz kalsın.Benimde ananem var onun babası vardı hiçbiride çıkıp demiyorki Atatürk ona buna zulüm yaptı diye ne hikmetse! Demekki bazı hainlerin öldürülmesi ağırlarına gitmiş olacakki bu kadar çok hakaret ediyor bazıları.

Haklısın katılıyorum. O zamanlarda yaşayan(olayları gören) insanlar Atatürk'e teşekkür ediyor.Biz ise bir yerlerden duyduğumuz haberler ve olanları görmemiş bizim gibi kitaptan, ordan burdan öğrenen tarihçilere inanıyorsunuz.Adam işin profesörü diyen arkadaşlar adama Vahiy gelmiyor. Sonumuz hayra alamet değil.
« Son Düzenleme: 12 Mart 2014, 12:26:47 Gönderen: HulkSpider02 »
 

Çevrimdışı ALERHATE

« Son Düzenleme: 14 Kasım 2014, 13:01:02 Gönderen: ALERHATE »
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos
 

Çevrimdışı Franz

Teknik olarak hüloogh cephesindeki en büyük eleştirilerin başında tek partili yönetim geliyor halbuki Avrupa'da o yıllarda neler yaşandığını hiçbiri bilmiyor. Faşist İtalya,Krallıkla yönetilen ülkeler, ırklar arasındaki fark hatta kadın ve erkek arasındaki uçurum. Atatürk 1930 yılında Dünya'da bile çok yenilikçi bir adım atarak kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıdı bu kadınların erkeklerle eşit olduğunu gösteren en büyük atılımlardan biri bunu yaptığı yer işe cahillik kokan Türkiye idi hani diyorlar ya  1 gecede cahil bırakılan alimler söyleyin Osmanlı son yıllarında ne alimi çıkarmış? Bu cahiller tarih dahi bilmediği için bu tür saçma yorumlarla geliyor cahil kalmış bir milleti sonradan cahil yapamazsınız kurtuluş mücadelesi bile verirken eğitimi en önemli savaş olarak gören bir adama ''yerini sağlamlaştırmak için binlerce alimi cahil bırahtuuuuu'' diyen cahiller büyük bir haksızlık yapıyor. İkinci eleştiri konusu Türkçe ezan'a gelirsek dini birilerinin geçim kaynağı olmaktan çıkartmak için yaptığı bir adım adam dua ediyor dua'sında ne dediğini bile bilmiyor ezberi söylüyor hiçbir kelimeyi bilmeden yapılan dua ile kalpten yapılan ana dildeki felsefi aşk ile allaha duygularını söylemek bir mi? Bu hareketi yüzünden eleştirenler diyarbakır'da ''KÜRTÇE'' ezan okutuyor bunu hülooghcu cahil kesim görse de eleştiremiyor. Ayrıca Atatürk'ün dine olan saygısını bakış açısını İlber hoca gayet iyi anlatıyor kişisel görüşüne hayatta hiçbir şey olamamış 2-3 cahilin eleştirmesi de  ayrı bir komedi.
« Son Düzenleme: 12 Mart 2014, 17:48:53 Gönderen: Franz »
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.
 

Çevrimdışı Oğuz Kağan

 • (NeoEgenazi)
 • Filozof
 • *
 • İleti: 1007
 • Haray Haray Men Türkem !!!
Atatürk Müslümandı bu kadar !
« Son Düzenleme: 12 Mart 2014, 18:21:46 Gönderen: Ozan »
 

Çevrimdışı SultanJalal

 • Mandate
 • *
 • İleti: 153
 • Charles Darwin 1809-∞
''Evet Karabekir, Arap oğlunun yavelerini (saçmalıklarını) Türk oğullarına öğretmek için Kur’ân’ı Türkçeye çevirttireceğim. Ve böylece de okutacağım. Ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler…''

Kaynak: “Kazım Karabekir Anlatıyor” – Hazırlayan: Uğur Mumcu, 19 Haziran 1990, Cumhuriyet GazetesiAtatürkün,Afet İnana yazdırdığı Medeni Bilgiler kitabından;

"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra bu din Arapların (..) Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. (..)
"Türk milleti birçok asırlar, (..) bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kur'an'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndü. (..)
"Türk milletini Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlerini, benliğini unutturacak, Allah'la mütevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular. (..)
"... din hissi, dünyanın acısı duyulan tokadıyla derhal Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri, Türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti. (..) Artık Türk, cenneti değil, (..) son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. İşte dinin, din hissinin Türk milletinde bıraktığı hatıra..."
« Son Düzenleme: 12 Mart 2014, 18:26:14 Gönderen: SultanJalal »
''Bilim ve sanat bir kuşun kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur.''

-Charles Darwin-
 

Çevrimdışı Fraude

 • Mandate
 • *
 • İleti: 224
 • Faşist Zihniyet
klasik kemalizm propagandası, atatürk olmasaydı babalarımız şu an kimse yine onlar olacaktı.

Bir Bulgar göçmeni olarak senin anlamsız bulduğun propaganda maalesef doğru . Mustafa Kemal gibi bir devlet adamı çıkmasaydı ortaya Türkiye'nin Avrupa'da kalan topraklarını Yunanistan-Bulgaristan'ın paylaşacağından hiç kimsenin şüphesi yok . Hele Yunanların " Megalo Idea"sı gerçekleşmediği için Türklere hala barbar-işgalci gözüyle bakmaları da bir gerçek .

Kuzey Afrika falan diyosun da Berber kim Türk ırkı kim önce bunu bir ölçelim biz . Onların Dünya Tarihi'ne katkıları ne Osmanlı himayesi altında korsancılık yapmaktan ve Fransa tarafından sömürülmekten başka ?

Aynı şekilde Orta Doğu'daki Hristiyanlık zaten İslam'ın ortaya çıkışından 150-200 yıl sonra etkinliğinin çok büyük bir bölümünü yitirdi . Şu an İngiliz-Fransız himayesi olsa bile orayı kaç yılda etkin bir Hristiyanlık merkezi yapabilirler ?

Ama şunu da düşünmemiz gerekiyor ki cumhuriyet yeni kurulduğunda Türkiye sınırları içerisinde kalan halkın %35'i Hristiyandı . Şimdi bundan eser kalmamış olabilir fakat laiklik bu halkın dostça yaşaması için en önemli ilkeydi . Ve o Hristiyanlar istenilen şekilde kullanılabilirdi Batılı emperyalistler tarafından . Aynı Yunanistan'în İngilizler tarafından kullanıldığı gibi .

Bu milletin %60'ı aptaldır .

-Aziz Nesin
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.