YENİ MOD VE YÖNETİCİLER ARIYORUZ - BAŞVURULAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Gönderen Konu: Süveyş Krizi 1956  (Okunma sayısı 2369 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Michael Wittmann

  • Başrahip
  • *
  • İleti: 3021
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
Süveyş Krizi 1956
« : 17 Nisan 2012, 14:17:54 »
Ön Söz
Bölgede yaşanan savaşların çoğu görünüşte Arap-İsrail çekişmesi sonucunda patlak verdi. Ancak çarpışmaların dikkat edilmesi gereken çok önemli bir boyutu daha var: İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ortaya çıkan yeni dünya düzeni. Birbiriyle kıyasıya bir mücadeleye giren Kapitalizm ve Komünizm Ortadoğu’da patlak veren hemen her savaşın içerisinde yer aldı.
 
Petrol bakımından muazzam kaynaklara sahip olan bu bölge ne Araplara ne de İsraillilere bırakılamayacak kadar önemliydi. Savaş sonrası oluşan kamplaşmada Mısır ve Suriye Sovyetler Birliği’nin himayesinde yer alırken, İsrail’de Batı dünyasının desteğini aldı. Kısacası Ortadoğu’da yaşananlar iki küçük toplumun var olma savaşının çok çok ötesinde, dünyanın geleceğini ilgilendiren global bir meseleydi.
Savaş Başlıyor
Süveyş Krizi, 1956 yılında İsrail, Birleşik Krallık ve Fransa'nın oluşturduğu gizli ittifak ile Mısır arasında yapılan savaştır. Mısır lideri Nasır'ın Süveyş Kanalını millileştirdiğini açıklamasından sonra çıkan savaş, Sovyetler Birliği'nin Londra ve Paris'e atom bombası atma tehditi karşısında Birleşik Krallık ve Fransa'nın geri adım atmasıyla sonlanmıştır. Süveyş Krizi, II. Dünya Savaşı öncesinde dünyaya egemen olan Batı Avrupalı devletlerin mutlak egemenliğinin son bulduğunu ve artık Amerika'nın desteği olmadan hareket edemeyeceklerini göstermiştir.

 İsrail’in bağımsızlığını ilan ettiği 1948 yılından sonra Ortadoğu’da 4 büyük İsrail-Arap savaşı yaşandı. Bunlar sırasıyla Süveyş Savaşı (1956), Altı Gün Savaşı (1967), Jom Kippur Savaşı (1973), ve Lübnan Savaşı (1982). Bu savaşlardan en kısa olanı Altı Gün Savaşı oldu. Ancak etkisi diğer savaşların çok ötesindeydi. Ortadoğu’nun haritası bu savaş sonrası tamamen değişti.

Kızıl Denize geçişi Mısır tarafından kapatılan İsrail 29 Ekim 1956’da Gazze Şeridi’ne girdi. İlerleyişini çok hızlı sürdüren Ordu, Sina Yarım Adası’nın Kuzeyi’ni kontrol ettikten sonra yönünü Süveyş Kanalı’na çevirdi. Bölgenin kontrolünü elinde bulunduran İngiltere ve Fransa iki tarafı da uyararak çarpışmalara derhal son vermelerini istedi. Mısır Devlet Başkanı Nasır bu uyarıyı dikkate almadı. 31 Ekim’de İngiltere ve Fransa, Mısır Havaalanlarını bombalamaya başladı. Ardından İngiltere bölgeye paraşütçü birlikleri göndererek kuzeydeki Bür Said Limanı’nı ele geçirdi. Bu çarpışmalarda ilk defa helikopter kullanıldı. Ancak Sovyetler tarafından donatılmış olan Mısır Ordusu İngiliz ve Fransızlara önemli kayıplar yaşattı. Ancak Birlik Güçleri’nin sahip olduğu hava üstünlüğü Mısırlıları geri çekilmeye zorladı.

Kaynakça
www.pusula.tv
tr.wikipedia.org
 
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2012, 14:19:39 Gönderen: xharunx1 »
 

 

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.