Gönderen Konu: Olay 11 Eylül Saldırısı  (Okunma sayısı 18582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BySeco

• Ziyaretçi
11 Eylül Saldırısı
« : 30 Eylül 2010, 21:24:28 »
11 EYLÜL SALDIRISI

Dünyada süper güç olan Amerika 11 Eylül 2001 tarihine gelindiğinde II. Dünya Savaşı'na girdiği Pearl Harbor baskınından sonra tarihinin en büyük darbesini yedi. 11 Eylül 2001 salı günü ABD'de dört yolcu uçağının ikisinin New York'taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri de Washington D.C.'de Pentagon'a çarptı. Sonuncu uçak ise düşürüldü.

11 Eylül yıkımında iç hat seferi yapan United Airlines ve American Airlines uçakları iyi eğitim almış usta hava korsanı kamikaze pilotları olan teröristlerce kullanılmıştı. 100 katlı İkiz Gökdelenlerin ilki (Kuzey Bina), 11 Eylül sabahı yerel saatle 08:48, Türkiye saati ile 15:48'de; 80. kat hizasından Muhammed Atta ve Mervan El Şehhi tarafından kaçırılan ve yakıt yüklü Boeing yolcu uçağı ile vuruldu. Boston'dan, Los Angeles'a gitmek üzere saat 07.59'da havalanan American Airlines uçağı korsanlar tarafından kaçırıldı. İkinci uçak 18 dikika sonra yerel saat ile 09:06; Türkiye saati ile 16:06'da 2 numaralı Güney Gökdeleni'ne çarptı. Bu sırada çoktan yayına girmiş TV kameraları, olayı tüm dünyaya anında canlı olarak yayınladı. Kuzey Bina, çelik iskelet taşıyıcıların erimesi ile 1 saat 50 dakikada kumdan kale gibi çökmesine karşılık, ikinci bina daha alt katlardan vuruldu için sadece 49 dakikada çöktü.

Washington Dulles Havaala'nından kalkan bir başka American Airlines uçağı, ellerinde bıçaklar ve maket bıçakları bulunan 3. terör ekibi tarafından kaçırıldı. Saldırı engellemek için Langley Havaüssü'nden 2 F-16 savaş uçağı havalandı ancak bu uçaklar daha olay yerine varamadan uçak olanca hızıyla Pentagon binasına saplandı. Kabus henüz sona ermemişti, New York'un Newark Havaalanın'dan San Francisco'ya gitmek üzere havalanan uçağın da korsanlar tarafından kaçırıldığı haberi, uçaktaki yolcuların telefonla yakınlarını aramaları üzere ortaya çıktı. Bu uçağın hedefinin, başkan Bush olduğu saptandı. Zira o saatlerde havalimanına inecek Bush'un uçağı, aynı anda havalimanına varacak kaçırılmış uçağın gazabına uğrayacaktı.

Korsanların mükemmel zamanlaması ile Bush'un iniş yapan uçağı vurulması işten bile değildi. Ancak yolcuların korsanları müdehalesi ile etkisiz hale getirilen korsanların elinden alınan uçak havalimanına 130 km uzaklıkta bir araziya düştü. ABD ve dünya tarihinin en büyük terör saldırısında yerle bir olan 110 katlı Dünya Ticaret Merkezi İkiz Göklenleri enkazında ölen veya kaybolanların sayısı 2 bin 749 olarak açıklandı. Pentagon'daki saldırı da ise 189 yolcu ve 44 diğer kişi öldü. Amerikan hükümetinin araştırmalarına göre terör saldırılarının arkasında El Kaide terör örgütünün başı olan Usame Bin Ladin'in ve terör örgütüne mensup 19 teröristin bulunduğu biliniyor.

Derleme: BySeco
Kaynak: İlk Çağdan Günümüze Dünya Tarihi Ansiklopedisi

« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2018, 15:11:01 Gönderen: kerem1249 »

Çevrimdışı Annibal

Ynt: 11 Eylül Saldırısı
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2010, 22:04:20 »
İkinci binaya uçağın çarpmasını ve kulelerin çöküşünü TV'den canlı izledim. Milenyumun şu ana kadar en büyük olayına canlı şahit oldum ;D
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Ömer

« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2010, 22:09:33 »
Olayı ilk dedemden duymuştum. Televizyonda görmüş, "Hocaanım koş, Amerika yanıyor!" şeklinde, olaya ilk tepkisini veriyordu rahmetli.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı bir_dost

• Orgeneral
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2010, 22:11:19 »
Bu olayı ABD'nin kendisinin tezgâhladığını bilmeyen yoktur artık.  &)

Çevrimdışı Kül Tigin

• Yarbay
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2010, 22:13:26 »
Ben annemle tavukçudayken küçük bir Tvde görmüştüm, yaşım itibariyle olayın etkilerini kestirememiştim ama tavukçuya dolan kalabalık bunun önemli bir olay olduğunu anlamama yetmişti.

Çevrimdışı KHAN

• Onursal Üye
  • Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2010, 22:15:50 »
Bu olayı ABD'nin kendisinin tezgâhladığını bilmeyen yoktur artık.  &)
Başka bir iddiaya göre bu da ABD'nin tezgahladığı bir durumdur çünkü, Dünya üzerinde gerçekleşen tüm olayların ABD tarafından kontrol edildiğini insanların bilinçaltına yerleştirmek istemektedirler.  :stare:
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2010, 22:16:35 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Ömer

« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2010, 22:22:59 »
Başka bir iddiaya göre bu da ABD'nin tezgahladığı bir durumdur çünkü, Dünya üzerinde gerçekleşen tüm olayların ABD tarafından kontrol edildiğini insanların bilinçaltına yerleştirmek istemektedirler.  :stare:
Bu, iddiadan çok 11 Eylül'ün dünyada bilinen biçimiyle, bir komplo olduğu sonucuna mutlaka varılacağının bilinicinde olunarak düşünülmüş bir fikir bence. Aynı fikir Siyon Protokolleri için de mevcut. Bunda da, Yahudiler aslında o kadar güçlü değil ama güçlü görünmek istiyorlar.. amacı taşıdığı iddia edilir.

Tarihte buna benzer olay Reichstag yangınıdır.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı fatih pasha

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2010, 22:40:10 »
O gün dershaneden yeni gelmiştim. ÖSS'ye ikinci kez gireceğim için hafta içi gidiyordum dershaneye. Annemle beş çayını içiyorduk, bir yandan da NTV'de haberleri izliyorduk. İlk haberde ABD jetlerinin Irak'ta bir yere saldırı düzenlediğini söylemişlerdi. Ölenler vardı. Haberi gören annem aynen şöyle demişti: "Eh, yanlarına kalmaz inşallah."

Birden, son dakika yazısı geçti. İkiz Kuleler'e kazara bir uçak çarpmıştı. "Olayda terör saldırısı ihtimali yok ama yetkililer hala araştırıyor" diyordu. Biz de olay sıradan bir kazaymış gibi canlı yayını izliyorduk. Mithat Bereket canlı yayında kulelerin teknik özelliklerinden bahsediyordu falan. 15 dakika ya geçti, ya geçmedi, bir patlama daha oldu. Binaya bir şeyin çarptığını gördüm ama yine de yanlış gördüm diye düşünüyorum. NTV'dekiler çarpan uçağı göremedikleri için "binanın içinde patlama yaşandı" diyorlar. Mithat Bereket amcam "uçağın deposu patlamıştır belki" falan diyor. Ben hala yanlış gördüğümü düşünüyorum. Televizyon hala patlamanın içeriden olduğunu söylüyor. 10-15 dakika sonra uyandı millet. O zaman anlaşıldı olayın terör saldırısı olduğu.

Tam o şoku yaşarken Pentagon'a çarpan uçağın haberi geldi. Tamam dedim. Dünya savaşı çıktı. O zaman tabi fanatik anti-ABD takılıyorum, bir yandan da kendimi tutamıyorum, "arkası gelsin, daha çok yer vursunlar" diyorum kendi kendime. "S***ler Amerika'yı." diye söyleniyorum. Annem şoka girmiş vaziyette televizyona bakıyor, beni duymuyor bile. Sonra bir haber daha geldi, uçağın biri de Pennsylvania'ya düşmüş. Diğer kanalları geziyorum. Her kanal görüntüleri gösteriyor ama ortada doğru dürüst yorumlayan kimse yok. Kimin aklına gelir yahu Amerika'da gökdelenlere uçakların çarpacağı?

O sırada kapı çaldı. Babam alışverişten geldi. Olaydan haberi yok. "Baba Amerika'yı vurdular. Savaş çıktı!" diyorum. "Ne diyorsun oğlum lan?" dedi. Poşetleri bırakıp televizyonun karşısına oturdu. Yahu ta dünyanın bir ucunda olan olay bizim evimizde bile hayatı durdurdu. Hayatımın en unutulmaz günlerinden biridir.

O akşam bir arkadaşımla sözleşmişim. Onların eve gidip Galatasaray-Lazio maçıı izleyeceğiz. Yolda giderken herkes olaydan bahsediyor. Beyaz eşya dükkanlarının vitrinlerinde televizyonlarda haber kanalları açık. Kimisi durmuş oradan haberleri izliyor. Arkadaşımın evine vardım. Kapıyı açtı.

"Hoşgeldin hacım." dedi.

"Hoşbulduk" dedim. Ayakkabılarımı çıkarmaya koyuldum. "Amerika'ya olanı duydun mu?"

"He ya duydum. S***et sen şimdi Amerika'yı. Bu akşam Lazio'ya koyar mıyız onu söyle sen." dedi.

Sustum...

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2010, 09:34:51 Gönderen: fatih pasha »
"Dostlarım! İlerlersem beni takip edin! Geriye dönersem beni öldürün! Ölürsem intikamımı alın!" - Henri de la Rochejaquelein
Norðhymbriscra Ealdgesege
U-38'in Harp Ceridesi

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2010, 23:16:55 »
@fatih pasha
Benim öyle anılarım yok ama aklımda kalan sokakta misket oynuyordum bir ara komşumuz cama çıktı silah falan attı korkup eve kaçtım dayım televizyon izliyor haberleri o kadar yani.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2010, 23:18:35 Gönderen: BySeco »

Çevrimdışı stone417

• Yarbay
  • *
  • What does not destroy me,makes me strong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Ekim 2010, 09:12:00 »
Amerika olanları hakediyor ama nereden bakarsanız bakın savunulacak tarafı yok o uçaklarda yüzlerce masum insan var.Birde o saldırı yüzünden Afganistan ve Irak'ta işkence görüp ölen bir sürü insanıda eklersek fitnecilerin yatıcak yeri yok.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #10 : 01 Ekim 2010, 17:26:29 »
O akşam bir arkadaşımla sözleşmişim. Onların eve gidip Galatasaray-Lazio maçıı izleyeceğiz.

Evet bunu çok net hatırlıyorum. Hatta saygı duruşu vs yapılmıştı maçlardan evvel. Hatta Çarşamba günü maçları da ertelenmişti. Lazio kulübü, Salı maçları da ertelensin diye UEFA'ya başvurdu, çok sakatları vardı galiba. Her neyse, Ümit Karan'ın golüyle yanlış hatırlamıyorsam 1-0 yenmiştik ;D
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2010, 17:26:42 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Amiral

• General
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2010, 19:47:53 »
Alıntı
"He ya duydum. S***et sen şimdi Amerika'yı. Bu akşam Lazio'ya koyar mıyız onu söyle sen."

:D İyi demiş.
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı Alcarin

• Binbaşı
  • *
  • There is no one but me
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2010, 20:04:27 »
Hatırlıyorum bende. Küçüktüm tabi o zamanlar arkadaşlarla gezerken beyaz eşya satan dükkanların vitrinindeki Televizyonlarda görmüştüm. Biz tabi anlam veremedik bir süre, her yerde aynı görüntü.  :D

Çevrimdışı Deniz

• General
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2010, 21:19:15 »
Kuzenimin doğduğu güne ya da bir gün sonrasına denk gelmişti. İkiz kulelere iki tane uçak saplanmış, bilmem kaç bin kişi ölmüşken, bizimkiler bebek derdindeydi. Bizimkilerin bebek telaşından ben de pek fazla ilgilenemedim haberlerle. Zaten 8 yaşındaydım, çok net hatırlayamıyorum.
He ne oldu, ben yine her zamanki gibi o akşam da Fifa 2000 oynadım. Bizim apartmana saplanmadı ya uçak.
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2010, 21:19:30 Gönderen: Deniz »

Çevrimdışı FurkanBey

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Ekim 2010, 22:26:32 »
Aynen öyle biz de bebekle uğraşıyorduk.Hafızamda doğru düzgün bir şey yok.

Çevrimdışı fear34

• General
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 01 Ekim 2010, 22:33:55 »
Bir video var hala çok gülerim. Vatandaşın biri hamburgerini yerken uçak kulelere çarpıyor, " oh my god " diye kaçıyor. ;D

Olay olduğu gün okuldan gelmiştim, dedem Amerika'ya bomba attılar demişti. Bende savaş çıktı beni orduya alcaklar diye çok sevinmiştim. Çocukluk işte 2. sınıftaydım daha.
"When you play the game of thrones, you win or you die. There is no middle ground."

Çevrimdışı stone417

• Yarbay
  • *
  • What does not destroy me,makes me strong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 01 Ekim 2010, 22:36:59 »
Bir video var hala çok gülerim. Vatandaşın biri hamburgerini yerken uçak kulelere çarpıyor, " oh my god " diye kaçıyor. ;D

Olay olduğu gün okuldan gelmiştim, dedem Amerika'ya bomba attılar demişti. Bende savaş çıktı beni orduya alcaklar diye çok sevinmiştim. Çocukluk işte 2. sınıftaydım daha.
;D

Kemal Sunal filmi gibi olmuş resmen  ;D Harb çıktı eli silah tutanlar askere. :bobby:

Çevrimdışı Veletiz

• Yarbay
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 01 Ekim 2010, 23:39:05 »
Tek sonucu vardır.

Mübala ile 3 herkesin kabülüyle 2 milyon masumun katli ve berbat bir ortadoğu. Çevremdekilerin deyimiyle "ölmüş geçmişlerle uğraşma , yenilerinin öldürmemek için uğraş " . Haklılar :)
Hayırlı forumlar ve elveda ...

Çevrimdışı Speedy

• Albay
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Ekim 2010, 00:24:42 »
Amerika her ne kadar yaptığı kötülüklerin bedelini ödemeyi hak etse de bu bedeli ödeyenler ölen masum siviller değil, sömüren büyükler olmalıydı.
“Bugüne kadar beyazlar bizi birçok söz verdiler , hatırlayamadığım kadar çok , ama biri dışında hiçbirini yerine getirmediler ; topraklarımızı alacaklarını söylediler ve aldılar”
Kızıl Bulut(Mahpiu Luta)

Çevrimdışı Firuz Paşa

• Teğmen
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 16 Kasım 2010, 21:45:54 »
Ameriak Bin Ladin'i yakalamış fakat hangisi olduğunu bulamamış. Çünkü bin tane Ladin varmış.  ;D

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.