YENİ MOD VE YÖNETİCİLER ARIYORUZ - BAŞVURULAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Gönderen Konu: Sovyet Rusya'dan insan manzaraları  (Okunma sayısı 14751 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Ukrayna'da 1917-21 arasında gerçek komünizm uygulandı. Tüm dünya o zaman komünist değildi. Uygulanan komünizm'de devlet yoktu. Uygulamaya koyan ise Nestor Makhno yani "robin hood"... Nestor, Marxist öğretiye karşı idi(Marx onları enternasyonal toplantıdan kovmuş diye okumuştum) yani işçi diktatörlüğüne karşı.. Marx'ın öngördüğü sosyalist aşama yerine machvonistler direk komünist aşamaya geçti yani devleti aradan çıkararak veyahut işçi diktatörlüğünü.
Sovyetlerde ise devrimden sonra devlet olduğu için imtiyazlı sınıflar oluştu. Bolşevikler tüm sovyetlerde halkları kendi otoritesi altına aldılar. Lenin bu konuda çok usta bir politikacı.
Ha komünizm nasıl uygulanırdı veya başarılı olurmuydu Bolşevikler yerine başka gruplar devrim yapsaydı  bilemem, eğer gerçek komünizm uygulanabilseydi belki bir süre. Ama devamı?
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2010, 15:04:29 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Speedy

• Tribunus Militus
  • *
Ancak Komünizm tek bir ülkede olursa ancak o ülke halkı için uygulanmış olur. Halbuki Komünizm tüm insanlık içindir.
“Bugüne kadar beyazlar bizi birçok söz verdiler , hatırlayamadığım kadar çok , ama biri dışında hiçbirini yerine getirmediler ; topraklarımızı alacaklarını söylediler ve aldılar”
Kızıl Bulut(Mahpiu Luta)

Çevrimdışı Baris

Ancak Komünizm tek bir ülkede olursa ancak o ülke halkı için uygulanmış olur. Halbuki Komünizm tüm insanlık içindir.

Evrensel tabi ama önce bir pratikte uygulanması lazım,burda önemli olan ayrıcalıklı sınıfın komünizm aşamasına kadar oluşmamış olması. O yüzden sosyalist geçiş en tehlikeli süreci. Machonistler veya Kropotkin o yüzden bolşeviklerin tek parti veya devlet oluşturacağını öngördüler. ama geç öngördüler. Lenin köylüleri ikna etmişti bile.

Lenin bir süre sonra (Batılı)endüstri ülkelerinde komünizm gerçekleşmeyeceğini anladı zaten Marx'ta biliyordu. "Aristocracy of workers" kuramını kendi düşünmüştü. Lenin Sovyetlere ve kendini iktidara getiren  köylülere yalan söyledi. Rus iç savaşından hemen sonra "cheka" denilen polis teşkilatını kurdu. Parlemento da sovyetleri temsil eden kişileri veya grupları kendi seçti. Kendilerini ifade etmelerine izin vermedi. Bolşeviklere "komünist " denemez. Daha çok otokrasi. 
Ukrayna'da yaşanan gerçek komunizm'i batı sona erdirmedi, bizzat Bolşevikler sona erdirdi..

« Son Düzenleme: 04 Ekim 2010, 15:34:05 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Speedy

• Tribunus Militus
  • *
Ancak kapitalistler her zaman Sovyetleri yok etmek için fırsat kolluyordu. ''Kızıl Korku'' Sovyet devrimiyle beraber başladı. Eğer Lenin merkezi ve sıkı bir yönetim uygulamasaydı, kapitalistler rejimi yok etme amaçlarına çok daha kolay ulaşabilirlerdi.
“Bugüne kadar beyazlar bizi birçok söz verdiler , hatırlayamadığım kadar çok , ama biri dışında hiçbirini yerine getirmediler ; topraklarımızı alacaklarını söylediler ve aldılar”
Kızıl Bulut(Mahpiu Luta)

Çevrimdışı Baris

Bolşevikler kendi emperyalizm'ini oluşturdu. Önce Sovyetlerde daha sonra dünyanın belli yerlerinde. "Demokrasi" nasıl Fransız devriminden sonra burjuva veya iktidar tarafından asıl amacından saptırıldıysa, Komünizm' de aynı şekilde Bolşevikler tarafından kelime anlamı ile oynanıp farklı şekilde uygulandı. Aslında hiç uygulanmadı. Bu uğurda beraber savaştığı ve adam topladığı köylülere ve Sovyet halkınını köle niyetine bazen fabrikalarda bazen ise fakir çiftliklerde çalıştırdı. Kendileri ayrıcalıklı yaşam sürerken. Köylülerin topraklarına kapitalistler gibi el koydu. "Devlet kapitalizmi" uyguladı. Aynen batı'daki Büyük kapitalist sermaye liderlerinin işçi çalıştırması gibi..

« Son Düzenleme: 04 Ekim 2010, 16:56:16 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Dava Adamı

• Köylü
  • *
Ancak kapitalistler her zaman Sovyetleri yok etmek için fırsat kolluyordu. ''Kızıl Korku'' Sovyet devrimiyle beraber başladı. Eğer Lenin merkezi ve sıkı bir yönetim uygulamasaydı, kapitalistler rejimi yok etme amaçlarına çok daha kolay ulaşabilirlerdi.

bence asıl kapital devletler bu korkuyu yaşadı amerikanın 1950 ve 1960 yıllarına bakarsanız mccahartzm akımını görürsünüz insanlar herzaman demir perde korkusuyla yaşadı

Çevrimdışı Come To Die

• Roma Askeri
  • *
Ynt: Sovyet Rusya'dan insan manzaraları
« Yanıtla #66 : 23 Kasım 2010, 23:57:54 »
Yazılanları okumadım ancak Sovey Rusya'sıyla ilgili şunları söyleyebilirim; Sovyetler Birliği'nde sudan ucuz fiyata ekmek vb.. şeyler alınabiliyordu. Yine tahıl ürünleride çok pahalı değildi diye biliyorum. Özellikle o dönemdeki ülkelere göre kıyaslama yapacak olursak (50-60-70'li yıllar) Rusya'da ki ürünlerin fiyaları çok çok iyi durumda. İlaçlar bedava gibi bir şey. Sağlık hizmetleride çok iyi. (Bugün Küba Dünya'da sağlıkta en iyi ülkelerden birisi. Amerika'da ise sağlık hizmetleri rezalet durumda. Eğer sigortanız yoksa muayne bile olamıyorsunz) Ancak araba - cep telefonu vb.. şeyler ie ateş pahası. Örneğin araba sadece bakanlarda mevcut. Yani şunu demek istiyorum, Sovyet Rusya'sı abartıldığı kadar kötü bir ülke değildi. Şunuda söylemeden geçemeyeceğim, Sovyetler Birliğinde özgürlük ve demokrasi diye bir şey yoktu.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2010, 00:24:07 Gönderen: Come To Die »

Çevrimdışı Bersun

« Yanıtla #67 : 24 Kasım 2010, 13:02:27 »
Küba'da sağlık hizmetleri ucuz olabilir ama şu da bir gerçek ki oradakilerin aldığı ortalama maaşa bizim halkızımız düşünmeden sırt çevirir. Temel ihtiyaçlarların ucuzluğu, hele ki şu devirde halkın ne kadar az kazandığını gösterir.

Alıntı
Örneğin araba sadece bakanlarda mevcut.

Tam anlamadım, Amerika için mi bu söz?

Çevrimdışı PERSIAN

• Başrahip
  • *
« Yanıtla #68 : 24 Kasım 2010, 13:10:43 »
Tam anlamadım, Amerika için mi bu söz?

Sovyet Rusya için.

Çevrimdışı Speedy

• Tribunus Militus
  • *
« Yanıtla #69 : 24 Kasım 2010, 18:18:09 »
Şunuda söylemeden geçemeyeceğim, Sovyetler Birliğinde özgürlük ve demokrasi diye bir şey yoktu.
''Demokrasi, iki kurtla bir kuzunun yemekte ne yeneceğini oylamasıdır, özgürlük ise kuzunun oylamaya karşı çıkmasıdır.''
-Benjamin Franklin
Kızıl Bulut(Mahpiu Luta)

Çevrimdışı Kül Tigin

• Konsolos
  • *
  • Pyrrhic Victory
« Yanıtla #70 : 24 Kasım 2010, 21:12:00 »
''Demokrasi, iki kurtla bir kuzunun yemekte ne yeneceğini oylamasıdır, özgürlük ise kuzunun oylamaya karşı çıkmasıdır.''
-Benjamin Franklin
Çok güzel söz!

ottoman

• Ziyaretçi
Sovyet Rusya'da ben insanların bu kadar mutlu olduğuna inamıyorum. Dikta altında yaşayan insanlar ne kadar mutlu olabilir ki? :P

hadi belki sosyalist olabilir ama zaten dünyada komünist bir devlet kurulamaz bu bir ütopyadır. çin ve sovyetlerin komünist sistemi uygulamakla alakaları yoktur.

Tarihi kurcaladıkça neler buluyorum neler. ;D

Speedt Hani Komünizm mutluluk sistemiydi nan? Beni yiyorsun sende :D

Çevrimdışı bir_dost

ottoman konuları hortlatıp durma. Zamanında tartışıldı bunlar, tekrar gün yüzüne çıkarmanın gereği yok.

ottoman

• Ziyaretçi
ottoman konuları hortlatıp durma. Zamanında tartışıldı bunlar, tekrar gün yüzüne çıkarmanın gereği yok.

Hortlatmak nedir ?  Bu konular raflarakaldırılıcaksa bir daha konuşulmayacak ise en azından espiriye malzeme bile olmayacak sa silinsin.

Aynen Silinsin. Belki foruma yararı olur.(Hız ve alan gibi)

Çevrimdışı Speedy

• Tribunus Militus
  • *
Tarihi kurcaladıkça neler buluyorum neler. ;D

Speedt Hani Komünizm mutluluk sistemiydi nan? Beni yiyorsun sende :D
Hee seni yiyorum. Bunları yazdığım tarihlere dikkat et. O tarihlerde görüşlerim bambaşkaydı.

Ve bu aralar çok küstahça konuşmaya başladın kendine bir çeki düzen ver.

Ayrıca

« Son Düzenleme: 11 Ocak 2011, 18:36:16 Gönderen: Speedy »
Kızıl Bulut(Mahpiu Luta)

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.