Gönderen Konu: Osmanlı arşivlerinin hazin akıbeti  (Okunma sayısı 3207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

Osmanlı arşivlerinin hazin akıbeti
« : 11 Mart 2010, 12:21:41 »
<a href="http://www.youtube.com/v/OLv4bLX7cUI&amp;hl" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/OLv4bLX7cUI&amp;hl</a>

Video ile ilgili yorumlarınızı ve ekleyeceklerinizi öğrenmek istiyorum.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2010, 12:25:46 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Kodazot

Ynt: Osmanlı arşivlerinin kaybı
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2010, 12:25:36 »
Nazi ve Osmanlı arşivlerinin büyük bir bölümü yok halen araştırma konusunur halen bilinmez
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Konsolos
  • *
  • cennaro'ya selam olsun. :)
Vay anasını yav, olacak şey değil. Rezillik, tek kelimeyle rezillik. Hangi akla hizmettir bu.
"Ey Türk evladı! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil Türk kanında mevcuttur."

Çevrimdışı HeroSK

• Konsolos
  • *
  • Subutai - Destroyer of Nations
Video bence açılmıyor :/
g]

Çevrimdışı Ömer

Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı HeroSK

• Konsolos
  • *
  • Subutai - Destroyer of Nations
Gerekli ayarları yapmamışım da o yüzden açılmamış.

Olayı trajikomik buldum :) Cumhuriyetin ilk yıllarında Osmanlı ve Sultanlara olan nefret yüzünden belgelerini kağıt yapılıp yok edilmesi için gönderilen belgeler umduklarının tam tersine çok iyi korunmuş. Belki Türkiye'de kalsa bu kadar iyi korunamazdı :)
« Son Düzenleme: 11 Mart 2010, 15:03:43 Gönderen: Hero »
g]

Çevrimdışı Hoihastası

• Minister
  • Konsolos
  • *
  • cennaro'ya selam olsun. :)
Olayı trajikomik buldum :) Cumhuriyetin ilk yıllarında Osmanlı ve Sultanlara olan nefret yüzünden belgelerini kağıt yapılıp yok edilmesi için gönderilen belgeler umduklarının tam tersine çok iyi korunmuş. Belki Türkiye'de kalsa bu kadar iyi korunamazdı :)

Orasıda ayrı bir konu ama maalesef dediğin doğru.
"Ey Türk evladı! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil Türk kanında mevcuttur."

Çevrimdışı Ömer

Korunan kısım ne kadardı? Çöpe atılan, yakılan var mı? Değersizce davranıldıysa pekâlâ çöpe de gitmiş olabilir bir kısmı. 70kg'lık Kuran varmış. :o

Çevrimdışı Dadakoğlu

• The show must go on
  • Onursal Üye
  • Başrahip
  • *
  • Dadak Paşa
TC'nin rezil, utanç verici olaylarından. :/
Ama bir bakıma Hero'nun söylediği gibi iyi olmuş. :) Hatta sarayları, müzeleri filanda yükleyip satsalar şimdiki rezil durumlar olmazdı. :D Bakın mesela şuan haberlerde ayrı bir rezilliği izliyorum. Eski bir ressama ait tablolar çalınmış ve çalınmayanlar da nemden dolayı tehlike altında.

Her şeyi satsalar dahi Osmanlı Devleti gibi bir tarihi asla silemezler. Osmanlı'yı silmek için 1299 - 1922 arası tüm tarihi silmeniz gerekir.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2010, 19:40:24 Gönderen: Dadakoğlu »

Çevrimdışı Annibal

yaklaşık 1 milyon adet belge gönderilmişti diye hatırlıyorum. sayıda yanlışlık olabilir ama çok fazla belge gönderildi. o kadar belgeye rağmen bunlar osmanlı arşivleri için okyanusta damla misali çok küçük kalmakta.

osmanlıda her işin kaydı tutulduğundan çok büyük bir arşiv var ve zaman zaman özellikle cumhuriyet döneminde arşivleme konusunda sıkıntı olduğu için çürütmek yerine satma düşüncesi olmuş olabilir.
yani ben bunun osmanlı geçmişini silme girişimi olduğunu düşünmüyorum. eğer öyle olsaydı tıpkı yeniçerilik kurumunun bütün belgelerinin ortadan kaldırılıp yakıldığı, hatta yeniçeri mezar taşlarının bile söküldüğü bir geçmişi olan bir ülke toptan bütün arşivi yaksa daha rahat ederdi.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Dadakoğlu

• The show must go on
  • Onursal Üye
  • Başrahip
  • *
  • Dadak Paşa
Zaten öyle değildir. Ben bir anlık hiddet durumunda yazmıştım.
Böyle bir silme girişimi olamaz. Tüm belgeler yakılsa bile sadece Osmanlı Devleti'ne ait detaylar yok edilmiş olur. Osmanlı Devletini yok edemez. :)
« Son Düzenleme: 11 Mart 2010, 21:47:25 Gönderen: Dadakoğlu »

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.