Gönderen Konu: Jom Kippur Savaşları (Yom Kippur Savaşları) -1973  (Okunma sayısı 1355 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Michael Wittmann

  • Kral
  • *
  • İleti: 3021
  • Gözümü kapatıyorum, Halep düşüyor...
İsrail Altı Gün Savaşları’nın ardından elde ettiği topraklar yüzünden sıkıntılı bir döneme girdi. Başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere birçok devlet İsrail’den işgal ettiği topraklardan geri çekilmesini istedi.
 

Bu arada İsrail’in en korkulu düşmanı olan Mısır’ın Devlet Başkanı Cemal Nasır 1970 yılında öldü. Yerine çok daha ılımlı bir siyasetçi olarak bilinen Enver Sedat geçti. Yaşanan bu gelişmeler göreceli de olsa İsrail’i rahatlattı. Ancak İsrail deki Golda Meir Hükümeti için huzurlu günler fazla uzun sürmedi. 6 Ekim 1973’de, Yahudiler geleneksel Barış Bayramı Jom Kippur’u kutlarken bu sefer Araplar sürpriz bir saldırı başlattı.
 
Bayram rehaveti pahalıya patladı

Suriye ve Irak güçleri Golan Tepeleri’ne saldırdı. Mısır’da Gazze Şeridi’ne yöneldi. Saldırının sürpriz oluşu ve İsrail’in bayram dönemine denk gelmesi Araplara başlangıçta ufak tefek başarılar kazandırdı. Suriye 1400 tankla Golan Tepeleri’ne girdi. Mısır, İsrail Savunma hattını kırarak Süveyş Kanalı’na ulaştı. Ancak İsrail çabuk toparlandı. 10 Ekim’e gelindiğinde Kuzey’de Suriye 870 tankın yanı sıra çok sayıda zırhlısını da geride bırakarak çekilmek zorunda kaldı. 16 Ekim’de General Ariel Şaron komutasındaki İsrail Güçleri Mısırlıları yenerek Sina Yarımadası’nda yeniden kontrolü ele geçirdi. 24 Ekim’de BM kararınca ateşkes yapıldı.
 
İsrail de Hükümet değişimi
 
Bilanço savaşa katılan tüm ülkeler için ağır oldu. 2500 İsrail Askeri öldü. 7500’ü yaralandı ve 300’ü de esir düştü. İsrail Hava Kuvvetleri, Mısırlıların Sovyetler Birliği’nden aldığı uçak savar füzeleri yüzünden ağır kayıplar verdi. 20 bin Arap Askeri hayatını kaybetti. Yaşanan ağır kayıplar sonucunda İsrail Başbakanı Golda Meir Nisan 1974’te istifa etti. Mısır savaşı kaybetti ama Devlet Başkanı Enver Sedat malubiyetten güçlü çıktı.

Savaşta patlayan Suriye Kara Kuvvetlerine ait T62 Tankı;


Kaynakça;
Vikipedi
www.pusula.tv
 

Çevrimdışı kerem1218

  • Kaptan
  • *
  • İleti: 627
Güzel olmuş.... :smart: :smart: :smart: Ayrıca Mısır'da bu savaştan stratejik kazançlar elde etti.BM güvenlik konseyinin 338,339,340.maddelerine göre savaşın bitişi için Cenevre Konferansı toplandı.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2012, 20:35:28 Gönderen: kerem1218 »
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.