Gönderen Konu: Beşparmak Dağları'ndaki Tank  (Okunma sayısı 4484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FurkanBey

• Dük
  • *
Beşparmak Dağları'ndaki Tank
« : 16 Kasım 2009, 17:32:22 »
Tankların tarihini atacaktım bunu buldum

Belki duymussunuzdur, 1974 Kıbrıs Barıs Harekatı zamanında bir Türk tankının Besparmak dağlarının zirvesine kadar tırmanıp orada kaldığı bahsedilir.Resmini görmeyenler hep onun bir savaş efsanesi olduğunu sanır.Ama bu gerçektir ve bir de hikayesi vardır;

Önce hikayesi;
Girne Beşparmak dağlarının üzerinde bu savaştan kalma, Türk Ordusu'nun tankı hâlâ hayretle seyredilmektedir. Dünya savaş tarihinin ibret dolu bir tablosudur bu.
Bu tankı buraya çıkaran, onbaşı Gürler ERDAĞ, Er Abdulkadir KURT, Er Recep Doğan YİĞİT'tir.
Birliğin komutanı, tankın sürücüsü kahraman askere;
- Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorunca.
Asker;
- Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü. Rumlar kaçıyordu, ateş ede ede buraya öyle çıktım.
Komutan mehmetçiğe emreder.
- Tankı indir.
Er cevap verir.
- O yolu görmeden nasıl indireyim komutanım?
Tank hâlâ o dağın zirvesinde durmaktadır. Dünya durdukça da duracaktır.Bu bir destandır. Dilden dile, gönülden gönüle ulaştırılacak bir destandır. Selam olsun bu destanı yazanlara. Selam olsun bu destan yazılırken can verenlere.

Gerçekten çok garip o tank oraya nasıl çıkmış ben de anlamış değilim.

« Son Düzenleme: 16 Kasım 2009, 18:41:24 Gönderen: FurkanBey »

Çevrimdışı berkay26

• Kont
  • *
Ynt: Beşparmak Dağları'ndaki Tank
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2009, 17:43:19 »
[img]Resmin linkini buraya yaz[/ img] ikinci img'nin oradaki boşluğu sil

Çevrimdışı SaRaZeN

• Şövalye
  • *
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2010, 23:23:28 »
Bu savaşla ilgili anlatılmadık hikaye kalmadı. Tankın oraya çıkması akıl işi olmayan birşey fakat imkansız değil. Kimse denemediğinden öyle sanılıyor.

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2010, 23:38:37 »
Tank olayı gerçekte. Ben hep şuna üzülüyorum.Türkiyede ki liderler geçmiş dönemlerden o kadar para çalmış ki Türkiye devleti belini doğrultamıyor. Hep konuşuyoruz şunu yaparız bunu yaparız diye ama en modern silahımız şu anda Paşaların kullandığı çatal bıçak seti. Yunanlıların teknolojisi bile bizden üstün. Türkiye, Almanya dan tankl alıyor tankın namlusu yok. Modernizasyon için israil e veriyor. Onlarda milyon dolar ları alıp tankıda geri vermiyor.

Çevrimdışı SaRaZeN

• Şövalye
  • *
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2010, 23:44:37 »
Ahh ottoman bence çok abartıyoruz yaptıklarımızı.

Konuyla bağlantılı olarak söyleyeyim. Kıbrıs Harekatı'nı bile o kadar abarttık ki. Tamam TC'nin doğru bir hareketidir. Çevre ülkelerde yeniden şahlandığımıza yönelik beklentiler yaratmıştır. Ama o kadar.

Zaten harekat fetih değil müdahaleydi. Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin sınırları önceden çizilmişti. Bunun dışında alınan -ki alma emrine itaat etmeyen bir general aldı- Maraş bölgesidir. Orayı da yedirmediler. 40 yıl oluyor hala Kıbrıs'ın Beyrut'u kapalı.

Yani demek istediğim bizde laf çok, abartma, övgü bol ama gerçekler böyle değil.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2010, 23:50:55 »
biz zaten fazla silahlanmıyoruz. parayı ar-ge ye yatırıyoruz. eğer satın almaya kalksaydık bugün bazı şeyleri hala dışarıdan alıyor olurduk.
63'te kıbrıs harekatının yapılamamasının nedeni çıkarma gemilerimizin olmayışıydı. hiçbir ülke de bize bunu satmadı. o gün başladı türkiyenin silah sanayiini kurması, bugün yavaş yavaş meyvelerini veriyor. ilerde ağır silahlar da üreteceğiz.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Loki

• İmparator
  • *
« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2010, 00:26:04 »
yeni top ürettik uzaktan kumanladi güzel birşey

Çevrimdışı SaRaZeN

• Şövalye
  • *
« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2010, 00:27:10 »
Demirel daha sonra kendisi söylemişti Fransa'ya paraşüt siparişi verdik diye.  ;D

Yine aynı yani ha satın almışız. Ha üretmişiz. Zorda kalmayınca birşey yapmıyoruz bu açık. Ar-ge ye gitmesi anlam ifade etmiyor. Arada birileri kapıyor avantayı.

Ama askeri sanayii ile sivil sanayii artık atbaşı yürüyor. Şu son yıllarda küçülen sanayiiye bakarsak pek de ağır yük kaldıracak durumda değil.

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2010, 01:38:46 »
yeni top ürettik uzaktan kumanladi güzel birşey

ne zaman üretildi. :D Benim bildiğim Türk malı adam gibi bir öbüs yapıldı oda 15 cm kısaltılamadığı için 4 ortak devlete bağlı şirket taarfından üretime geçildi.

Ayrıca Türk liderler hem devletlerine hem de Halkına sahip çıkamıyor.

Suikaste kurban giden onlarca mühendis ve hoca ların hiç birine sahip çıkamadı 30 yılda pkk yı bitiremedi.35.000 asker verdiği bir savaştan resmen yenik ayrıldı işi diplomasiye döktü.

Avrupa da bence iki devlet var sallantıda olan Biri Yunanistan diğeri Türkiye.

Bir savaş çıkarsa zaten bu iki ülke de dümdüz olur.

Çevrimdışı SaRaZeN

• Şövalye
  • *
« Yanıtla #9 : 14 Nisan 2010, 01:52:17 »
Uzaktan kumandalı topumuz var ama mermisini nakledecek ne kamyon ne de yakıt var. Lojistik sıfır dolayısıyla üretim de.

ottoman sana katılıyorum ama dümdüz olma konusunda pek katıldığım söylenemez. Ne de olsa

Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak

Daha tüten ocaklar var yani.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2010, 09:50:51 »
güneydoğuda reform yapmaz ve pkk'nın ardındaki çıkar ilişkilerini görmezseniz tabi ki bu sorun çözülmez. bu sorun bağımsızlık isteyen ufak bir güruhun çıkardığı bir problem de değildir. çok derin para ve siyaset ilişkileri vardır arkasında.

ve bunun kaynağı büyük ölçüde avrupadadır. hükümetimiz de bunu görüyor olsa gerek birkaç defa çok ciddi uyarılarda bulundular avrupa ülkelerine. hemen arkasından operasyonlar geldi...
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 14 Nisan 2010, 11:42:33 »
Açıkcası Annibal ben reform ve yeniliğe inanmıyorum. Osmanlı da azınlıklara verdiği reform lar yüzünden çöktü. Ayrıca kürt toplumunun açılıma ihtiyacı olduğunuda düşünmüyorum. Daha da değişik olarak Türk toplumunu açılama ihtiyacı var. Teröristler  35.000 insanı katletmiş.

Ayrıca Türklerin ülkesi olan anadolunun doğusu kuşatma altına almış.

Bkz; Bir Türk İZMİR den kalkıp Diyarbakır veya Hakkariye gidemiyor veya gitmeye korkuyor ama Diaybakırda ki bir kürt Batıya istediği gibi geliyor.

Bkz; İzmir ve İstanbulda ki olaylar. Camdan Türk bayrağı açan birini taşlamışlardı. İzmirli vatandaşların üstüne kasıtlı olarakkatletmek için araba sürmüşlerdi.Hatta 17 yaşında konu ile alakası olmayan bir kızı katletmişlerdi.

En son nevruz gösterilerin de "İşgalci Türkiye Kürdistan çık"  pankartları açılmıştı.
Andımızın kaldırılması istenmişti.Önderlerinin Atatürk olmadığını andımız gibi uydurma yazılar ile Kürtleri  Vatanlarını ele geçirmek ve Asimile etmeye çalışmakla suçlamıştı.

Ayrıca Türkiye B.M.M nin milletvekili Emine Ayna'nın Yerel seçimlerden sonra "Kürdistan sınırlarını çizdik" dediğini de iyi biliyoruz.

En iyi reform genç yaştaki çoçuklar için rehabilitasyon uygulamaktır. Amerika da ki gibi terörist ve destekçileri için halkın vurma özgürlüğü olabilir.

Halk hafif silahlar ile teröristleri vurabilir.

Yakalanan teröristler için ibretlik hapishaneler açılabilir.

Ama yine de böle olması daha iyi bence.Türkiye nin dünyaca güçlü bir ülke olması işime gelmez doğrusu varsın böle olsun.

Türkiyenin dünyaya lider olması iyi bir şey olmaz. Kimin kim için hizmet ettiği belli değil.

Türkiye süper güç olursa bu liderler ile kontrolsüz güç olur en fazla.Onu da emperyalistler sömürür zaten.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2010, 12:00:15 Gönderen: ottoman »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.