Gönderen Konu: Altay Tank ; Milli Gurur  (Okunma sayısı 1657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mami2003

Altay Tank ; Milli Gurur
« : 04 Eylül 2017, 10:52:01 »

ALTAY TANK

İSMİ NEREDEN GELİYOR ?

İsmini Kurtuluş Savaşı'nda 5. Süvari Kolordusu'nu komuta eden Fahrettin Altay'dan almıştır. Fahrettin Altay'a ise soyismi Altay Spor Kulübü'nden esinlenerek Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiştir.

Genel Bilgiler

(aç/kapa)

TASARIMI

Tankta 120 mm yivsiz top olacağı tahmin edilmektedir. Kimyasal, biyolojik ve radyoaktif saldırılara karşı korumalı olacaktır. Planlanan maksimum hız saatte 90 kilometre, bir 1,800 hp(1,300 kW) motor(ilk iki parti 1,500 beygir motorlara sahip olacak) sayesinde ayarlamalar yapılarak suyun 4,1 metre altında çalışması mümkün olacaktır.

Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve üretilecek, 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından üretilecektir. Otokar 4 prototipin tasarımı ve geliştirilmesi için 500 milyon ABD Doları tutarında teşviğe hak kazanmıştır.

Elektrik motoru

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Altay için bir elektrik motorunun geliştirilmesi gerektiğini düşündüğünü duyurdu. Görgüç, bir elektrik motorunun savaş alanında terman kameralar ile tank tespiti yapan düşmanın tespit yeteneğinide azaltacağını belirtti. Görgüç, "içten yanmalı araçlar terman kameralara daha kolay yakalanabilir" diyerek sözlerine ekledi. Otokar otobüsleri için bir elektrik motoru geliştirildi ve Altay tankınada uyarlama çalışmaları devam ediyor.

Arazi Testleri

Türkiye'nin ilk ana muharebe tankı Altay, zorlu testlerden geçiriliyor. Kış testleri Sarıkamış'ta yapılan Altay'ın sıcak hava koşullarına dayanıklılığı ise 55 derecede ölçülüyor.

KAYNAK: https://tanktarihi.tr.gg/Altay-Tank.htm

VİDEOSU MUTLAKA İZLEYİN

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2017, 10:59:38 Gönderen: mami2003 »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Furkan 65

Çevrimdışı mami2003

Ynt: Altay Tank ; Milli Varlığımız
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2017, 10:56:41 »
Benim en dikkatimi çeken kısmı "Kimyasal, biyolojik ve radyoaktif saldırılara karşı korumalı olacaktır." oldu.

Çevrimdışı alemdar1227

Ynt: Altay Tank ; Milli Gurur
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2017, 11:12:16 »
İnşaallah tamamını kendimizin ürettiği tankları ve uçakları da görürüz.
zaman geçiyor.

Çevrimdışı lochnes

• Equites
  • *
  • Sebebi Neydi Ki ?
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2017, 11:50:38 »
Senelerdir tankı yürütmek için motor bulamadığımız tank tasarımıdır ayrıca yakınlarda ihalesi yapılacaktır

Çevrimdışı Huai-Hen Teleüt

« Yanıtla #4 : 04 Eylül 2017, 12:49:53 »
İnşaallah tamamını kendimizin ürettiği tankları ve uçakları da görürüz.
ABD bile yapamıyor ☺

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2017, 12:54:57 »
Bittiğinde herhalde tanklar savaş sahnesinden çekilmiş olacak.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı mosta13

• Führer und Reichskanzler
  • Tribunus Militus
  • *
  • Beğenildi: 2 kere
  • Sen kalk forum için o kadar çalış...
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2017, 17:36:43 »
Bence artık yeni bişey yapılacaksa bu eski şeyler yapılmamalı.Gelecekle ilgili şeyler yapılmalı çünkü artık çok geç kaldık yabancılar çok tecrübe kazandı.Mesela otomotiv sanayinde hibrit motoru geliştirmeye çalışmalı elektrikli ve hibrit motorlu araçlar üretmeliyiz.Bunun gibi artık yeni nesil şeyler üretmeliyiz.Tanklar bir 100 daha kullanımda kalır ama ilerde yabancılar çok geliştirirler biz daha başlangıç aşamasını atmış olmayalım.

Çevrimdışı mami2003

« Yanıtla #7 : 04 Eylül 2017, 19:22:25 »
Toprak altından gidebilen füze gibi

« Yanıtla #8 : 05 Eylül 2017, 02:09:42 »
Aslına bakılırsa Tank üretime hazırdır. Fakat Akp'ye yakın Ethem Sancak projeye sulanınca Otokarın ihaledeki teklifi kabul edilmedi. Bunun üzerine de Ethem Sancak'a peşkeş çekilen Bmc Alman Rheinmetal ile anlaşma yaparak Tank fabrikası kurmak yönünde adım attı. Büyük ihtimal hem Almanlarla arayı seçimden sonra düzeltmek hemde yandaş Ethem Sancaka peşkeş çekmek adına ihale yıllardır emeği geçen tankı civatasına kadar tanıyan Otokar yerine Bmc-Rheinmetal ortaklığına verilecek.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı mosta13

• Tribunus Militus
  • *
« Yanıtla #9 : 05 Eylül 2017, 02:11:11 »
Toprak altından gidebilen füze gibi
İlginç bir fikir.
Aslına bakılırsa Tank üretime hazırdır. Fakat Akp'ye yakın Ethem Sancak projeye sulanınca Otokarın ihaledeki teklifi kabul edilmedi. Bunun üzerine de Ethem Sancak'a peşkeş çekilen Bmc Alman Rheinmetal ile anlaşma yaparak Tank fabrikası kurmak yönünde adım attı. Büyük ihtimal hem Almanlarla arayı seçimden sonra düzeltmek hemde yandaş Ethem Sancaka peşkeş çekmek adına ihale yıllardır emeği geçen tankı civatasına kadar tanıyan Otokar yerine Bmc-Rheinmetal ortaklığına verilecek.
Bence bu tanktan bir halt çıkmaz.

« Yanıtla #10 : 05 Eylül 2017, 02:13:46 »
Tank canavar gibi hatta Fırat Kalkanından edinilen tecrübelerle daha da iyi hale getirildi ama seri üretime girmeme mevzusu kabak tadı verdi. Tanklara ihtiyaç devam edecektir.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı mosta13

• Tribunus Militus
  • *
« Yanıtla #11 : 05 Eylül 2017, 02:38:30 »
Eğer gerçekten öyle olursa iyi olur.Ama işi yalama haline getirdiler.T-155 obüslerini ben beğeniyorum.

Çevrimdışı Hynkel

« Yanıtla #12 : 05 Eylül 2017, 03:13:56 »
Tank sayımız çok çok çok az şuan diğer devletlere baktığımızda. Bu Altay tankı eğer siyasete yedirilmeyip adam akıllı geliştirilirse çok iyi olur.
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

« Yanıtla #13 : 05 Eylül 2017, 05:32:45 »
Tank sayımız çok çok çok az şuan diğer devletlere baktığımızda. Bu Altay tankı eğer siyasete yedirilmeyip adam akıllı geliştirilirse çok iyi olur.

Tank sayımız az değil modern tank sayımız çok az M-48'le M-60A3'le Leopard 1le harekat icra edemiyoruz. Sabra yada Leopard2A4lere iş kalıyor.

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Hynkel

« Yanıtla #14 : 05 Eylül 2017, 06:15:38 »
Tank sayımız az değil modern tank sayımız çok az M-48'le M-60A3'le Leopard 1le harekat icra edemiyoruz. Sabra yada Leopard2A4lere iş kalıyor.

Tank sayımız gerçekten çok az modernliği falan bir kenara bıraktım. İnternetten bazı yazılar görüyorum işte tank vs. zırhlı araç sayısı karşılaştırıyorlar ama bu çok yanıltıcı. Rakamlar doğru olabilir ona şüphem yok. Ama benim elimde devasa bir endüstri olsa (Almanya gibi) barış zamanı tank üretip bir ton bakım masrafı yapmazdım. Ki yapmıyorlar da.
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

Çevrimdışı mami2003

« Yanıtla #15 : 05 Eylül 2017, 09:30:59 »
@mosta toprak altından giden füzeyi bir nazi belgeselinde görmüştüm naziler biraz uğraşmışlar bu fikirle fakat füzenin önüne toprağın altındaki taş,kaya vs gibi şeyler çıkınca patlıyormuş.

Çevrimdışı kerem1249

• Birliğin Temsilcisi
  • Yönetici
  • Başrahip
  • *
  • Beğenildi: 189 kere
  • Egemenlik, Türk Milletinindir.
    • Kerem1249 Blogu
« Yanıtla #16 : 05 Eylül 2017, 11:09:38 »
@mosta toprak altından giden füzeyi bir nazi belgeselinde görmüştüm naziler biraz uğraşmışlar bu fikirle fakat füzenin önüne toprağın altındaki taş,kaya vs gibi şeyler çıkınca patlıyormuş.
Özel hazırlanmış tünellerde kullanılabilir ancak maliyeti ve güvenilirlik oranının düşüklüğü gereksizleştirir.

Ayrıca Türkiye bu tanktan 5-10 tane yapacak gibi görünüyor maalesef @Erich von Manstein hepimizi sitem ettiği ortak nokta bu yoksa tank en az İsrail yapımları kadar güzel, daha da iyisi.
Benim iki büyük eserim var; Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

« Yanıtla #17 : 05 Eylül 2017, 14:16:51 »
Tank sayımız gerçekten çok az modernliği falan bir kenara bıraktım. İnternetten bazı yazılar görüyorum işte tank vs. zırhlı araç sayısı karşılaştırıyorlar ama bu çok yanıltıcı. Rakamlar doğru olabilir ona şüphem yok. Ama benim elimde devasa bir endüstri olsa (Almanya gibi) barış zamanı tank üretip bir ton bakım masrafı yapmazdım. Ki yapmıyorlar da.

Modernlik tank konusunda önemli elimizde 170 Leopard 1T 658 tane M60A3 150 tane M60A1 750 küsüratlı M-48A5T2 ve 3000 civarında toplam M48 olduğu söyleniyor. Ama işe yarar tank sayısı 300 tane Leopard 2A4 ve 170 tane M-60T yani Sabra tankı var. Bu 470 modern tank içerisinde ise 20 tanesi Fırat Kalkanında savaş dışı kaldı. Atgm sistemleri artık modern olmayan tanklar için ölümcül hale geldi. En fazla karakola topçu desteği veya içerideki toplumsal olaylara müdahele için kullanırsın.

Ayrıca Türkiye bu tanktan 5-10 tane yapacak gibi görünüyor maalesef @Erich von Manstein hepimizi sitem ettiği ortak nokta bu yoksa tank en az İsrail yapımları kadar güzel, daha da iyisi.

Malesef tank sayısı kısıtlı olacak gibi geliyor. Ssm ihalesinde ilk planda 25 tane üretilmesine kadar sayısı düşürdüler. Proje başladığında 1.000 tane deniliyordu .sonra 250+250 şeklinde 500 taneye düşüldü. Sonra 250ye inildi. Şimdi ise komedi gibi 25-50 sayısından bahsediliyor. Bu sayıyla bir Zırhlı Tugay bile kuramazsın.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2017, 14:21:10 Gönderen: Erich von Manstein »

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı mosta13

• Tribunus Militus
  • *
« Yanıtla #18 : 05 Eylül 2017, 15:12:43 »
O zaman boşuna heves etmeyin beyler göstermelik olucak gibi.
« Son Düzenleme: 05 Eylül 2017, 22:23:36 Gönderen: mosta13 »

Çevrimdışı mami2003

« Yanıtla #19 : 05 Eylül 2017, 22:05:29 »
O man boşuna heves etmeyin beyler göstermelik olucak gibi.
aynen abi. Zaten tanklar eskide kaldı. 3.dünya savaşı nükleerler arası bir savaş olacak gibime geliyor.

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.