Gönderen Konu: Olay 2002 Türkiye Genel Seçimleri  (Okunma sayısı 638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Orgeneral
  • *
  • Beğenildi: 150 kere
  • Eşsiz gözlerin, senden başkası yok benim için.
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
2002 Türkiye Genel Seçimleri
« : 29 Ağustos 2018, 12:40:03 »
Her yönüyle incelemeye değer durumda olan ve yürürlükteki seçim barajının nihai sonuçta büyük etki sahibi olduğu 2002 Genel Seçimlerini bu yazımda değerlendireceğiz.

Seçime giden yol nasıl açılmıştı?
57. Hükümetin koalisyon ortağı ve Başbakan Yardımcısı olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ülkede siyasi bir krize gidildiğini, bunun ancak yenilenmiş bir iktidar ile çözülebileceğini belirtmiştir. Akabinde Demokratik Sol Parti ve Doğru Yol Partisi siyasetten kendi izlerini silecek olan bu kararı TBMM'de onayladılar ve 3 Kasım 2002'de seçime gidileceği kesinleşti.

Seçim süreci ve yeni kurulan partiler:
Kısıtlı bir zaman diliminde seçim propagandası yapmanın kolay olması beklenemezdi, ancak bu zorluk sadece eski partileri etkiledi. Yeni kurulan Genç Parti, Saadet Partisi ve de Adalet ve Kalkınma Partisi halka birçok vaatte bulundular, onlarca miting düzenlediler. Necmettin Erbakan ekolünü kendi partisinden daha fazla AK Parti sahiplendi, halka onun çizgisinde yaklaşıldı, siyasi yasaklı Genel Başkan için "muhtar bile olamaz" denmesi toplumda hassasiyet uyandırdı ve çoğu kişi tercihini değiştirdi. Genç Parti ekonomi ve batı modelli özgürlük üzerine politikalar yapıyordu ancak inandırıcı olmaktan çok uzaktı. Başbakan Ecevit ise 2001 Krizi'nin sorumlusu damgasına sahipti, ilerleen yaşı yüzünden siyaseti etkin yapamıyordu ve böylelikle gözden düştü. CHP, Deniz Baykal ile yeni bir hava yakalamıştı, Türk solunu iktidara taşıma amacıyla yeni bir yol haritası izleyen parti toplumun geniş kesimlerinde tekrar bir seçenek olarak görüldü.

Sonuç:
3 Kasım 2002'de seçimler yapıldı, Türkiye tarihinin en olaysız seçimleri gerçekleşti. İktidar partisi DSP, varlığını korumak için hiçbir hileye başvurmadı ve halkın iradesinin net olarak sandığa yansımasını sağladı. Ekonomik Kriz yakında aşılacaktı fakat halk bu süreçte yaşadığı sosyal-ekonomik sorunları göz ardı etmedi, DSP %1,22 oy ile siyasi hayatına veda etti.
Kürt siyasi hareketi DEHAP parti olarak seçime girdi ve %6 oy ile barajın altında kaldı.
Erken seçimin mimarı MHP, tarihin değişik bir tecellisi ile %8,35 oyla barajın altında kaldı. Hükümetin diğer ortağı DYP barajı kılpayı farkla (%9,52 oy alarak) aşamadı. Kurucu parti CHP, yıllar sonra tekrar %20'ye yakın bir oyla meclise giren iki partiden biri oldu ve d'hont sistemi sayesinde 550 milletvekilinden 177'sine sahip oldu.
Özgürlükler, darbelere son, yönetimde istikrar, serbest piyasa ekonomisi, muhafazakarlık ve Yeni-Osmanlıcılık fikirleri ile kampanyasını yürüten AK Parti seçimde beklenildiği gibi birinci çıktı. %34,42 oy oranı ve 365 milletvekiline sahip oldu. Anayasayı doğrudan değiştirebilme olanağını 2 milletvekili eksiği ile elde edemese de, CHP'nin işbirliği ile 2002-2007 yıllarında önemli ölçüde anayasa değişiklikleri yapıldı.

Genel olarak...
Seçim temsilde adaleti mahveden, ulusun tercihini yok sayan d'hont sistemi yüzünden demokratik olmaktan çok uzak sonuçlar doğurdu. %34,4 oy alan AK Parti meclisteki sandalyelerin ise %66,4'üne sahip oldu ve Türkiye'yi temsilen 58. hükümeti kurdu. AK Parti'ye oy vermeyen %66'nın temsili ise %19 oy alan CHP tarafından yetersizce sağlandı. Seçimlerin büyük kaybedenleri DSP, DYP ve MHP; kazananları ise AK Parti ve (kısmen) CHP oldu. İlerleyen yıllarda Genç Parti, DYP ve ANAP siyasetten silinecek, Türkiye önce 4, sonra 5 partili bir parlamentoya sahip olacaktı.
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.

Çevrimdışı Elessar

Ynt: 2002 Türkiye Genel Seçimleri
« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2018, 12:43:32 »
Bu yüzden baraj kaldırılmalı ya da %1'e düşmeli.
Vesselam.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Revanchism

Çevrimdışı Ethred

« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2018, 14:00:43 »
Bence de böyle olmalı...

Çevrimdışı 25itroy25

« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2018, 18:30:53 »
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.

Çevrimdışı Bumin

« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2018, 19:38:36 »
Sizler koca bir imparatorluk bakiyesi olduğunuzu unutuyor ya da görmezden geliyorsunuz. İsviçre yükseltilerinde devletçilik oynayan uydu bir oluşum değilsiniz. Küçük bir kantonda baraj olmayabilir ya da %1 %5 olabilir. Ama burada olmaz.

1 karar alınacak, 100 kişi farklı bir fikir beyan edecek, burada nasıl bir işleyiş olur? Prosedürler işlemez ya da çok aksak ve ağır işler.

Baraj kesinlikle düşmemeli.

Çevrimdışı Revanchism

« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2018, 20:48:31 »
Sizler koca bir imparatorluk bakiyesi olduğunuzu unutuyor ya da görmezden geliyorsunuz. İsviçre yükseltilerinde devletçilik oynayan uydu bir oluşum değilsiniz. Küçük bir kantonda baraj olmayabilir ya da %1 %5 olabilir. Ama burada olmaz.

1 karar alınacak, 100 kişi farklı bir fikir beyan edecek, burada nasıl bir işleyiş olur? Prosedürler işlemez ya da çok aksak ve ağır işler.

Bu demokrasinin genel sorunudur. Demokratik bir sistemde olması gereken bir şey yani.

Çevrimdışı HaylHitler

« Yanıtla #6 : 29 Ağustos 2018, 20:56:03 »

@Bumin Yüzde 10 barajı Kenan Evren'in 12 Eylül'de yaptığı askeri darbe sonrası getirilen "Darbe Anayasası" dahilinde getirildi. Hani şu reisinin hiç sevmediği adam. Hani reisinin ha bire 82 anayasası darbe anayasasıdır dediği anayasa. Yüzde 10 barajını fanatikçe savunduğuna göre Kenan Paşa'nın getirdiği darbe anayasasının da sıkı bir destekçisisin. E kardeşim bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Hava hoş, sana kalsa baraj yüzde 50 olmalı zaten.

Çevrimdışı Bumin

« Yanıtla #7 : 29 Ağustos 2018, 21:16:25 »
Önce bu saldırgan, taraftar tutumunu değiştirmeni, sakin olmanı öneriyorum ediyorum HaylHitler.

Ben kendi fikrimi beyan ediyorum, sizler yanlış zan ve yaftalama ile hareket ediyorsunuz.

Bir elmanın çürük yerlerini bıçakla sıyırır yersin, kurt deliğini kesersin vs. hepsini çöpe atmazsın. Bu baraj da benim nezdimde böyle bir şey.

Çevrimdışı Revanchism

« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2018, 21:27:57 »
@Bumin Seçim barajı (özellikle Türkiye'de) vasata hitap ederek daha çok oy toplayan karaktersiz, dediğinin arkasında durmayan, 'aptallara masal anlatan' siyasi partilere daha da fazla güç verip aynı zamanda azınlığı oluşturan kaliteli, eğitimli insanların oylarını boşa çıkarıp karşı oldukları partilere aktaran; onların desteklediği partinin de gücünü sıfırlayan lanet bir sistemdir. Bu sistemi nasıl savunursunuz ki?

Çevrimdışı Bumin

« Yanıtla #9 : 29 Ağustos 2018, 21:41:34 »
Siyasetin tanımını yapmışsın  :) Ben de kendimi bildim bileli benim gibi düşünen bir parti tarafından temsil edilmedim. Bu sistemi de seven ve bize faydası olduğunu düşünen biri değilim.

Siyaset zaten omurgasız olmayı gerektiren bir şey. Modern anlamdaki siyasetten bahsediyorum. Kimisi gerçekten omurgasız kimisi de bu durumu arzusunu gerçekleştirmek için araç olarak kullanıyor.

Ben böyle bir ortamda bir oraya bakıyorum bir buraya bakıyorum, çevremdeki akranlarım ve büyüklerimle istişare edip kötünün iyisini seçmeye çalışıyorum.

Herkesin mutlu olmasını, gelirimizin yüksek ve hayatımızı idame ettirirken zorluklarla karşılaşmamayı ben de isterim. Ancak jeopolitik nedenlerle oyuna hardcore modda başladığımızdan bu şu an olanaksız.

Size önerim pek takmayın, elinizden gelen şekilde iyi bir vatandaş olmaya çalışın, herkes bunu yaptığı zaman ayna gibi siyasete de yansıyacaktır. İyi bir vatandaşım yansımıyor? İşte senle benle bitmiyor 81 milyona aksetmesi lazım.

Çevrimdışı HaylHitler

« Yanıtla #10 : 29 Ağustos 2018, 21:44:08 »
Önce bu saldırgan, taraftar tutumunu değiştirmeni, sakin olmanı öneriyorum ediyorum HaylHitler.

Ben kendi fikrimi beyan ediyorum, sizler yanlış zan ve yaftalama ile hareket ediyorsunuz.

Bir elmanın çürük yerlerini bıçakla sıyırır yersin, kurt deliğini kesersin vs. hepsini çöpe atmazsın. Bu baraj da benim nezdimde böyle bir şey.
İnsanlar dün kendi fikirlerini beyan ederken onları vatan haini ilan etmiştin. Ve hızını alamayıp aylardır emek verilmiş hikayeleri de yargısız infazla kilitlemiştin. Despotça davranıp başkalarının fikirlerine saygı duymayan, üyeleri içerik üretmeye teşvik etmek yerine onların ürettiği içerikleri ideolojik sebeplerle yok eden ve insanları forumdan soğutan biri mi saldırgan diyor bana? İlk cümlende saydıklarını dün zaten sen sergiledin. Neyse hadi yine kendimi senin inisiyatifine bırakıyorum, belki banlarsın. Malum muhalif sese dayanamıyorsun.

Çevrimdışı 25itroy25

« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2018, 21:47:05 »
Haydaa.sakin olun en azindan kisisel ileti yoluyla cozun probleminizi.Gidenler kervanina bir baskasi daha katilmasin
Steam:itroy2003
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.

Çevrimdışı The Last Kaiser

« Yanıtla #12 : 29 Ağustos 2018, 21:57:23 »
@Bumin devletimize düşman unsurları övdüğü gerekçesiyle @HaylHitler in hikayesini yasakladın. Fakat forumda siyaset konuşmaya devam ediyorsun ve kendine muhalif olan üyeleri forumdan uzaklaştırıyorsun. Bu tek adam yönetimidir. Forumu kişisel çöplüğün haline getirirsen insanlar forumdan uzaklaşır. Şuan forumun istatistikleri düşüş gösteriyor. Bunun en büyük sorumlusu sensin. Senin mantığına göre ne nazi ne komünist devletlerle hikaye yazmayalım. Hile açıp Türkiye ile dünyayı fetih edelim.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2018, 22:04:00 Gönderen: The Last Kaiser »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: 25itroy25

Çevrimdışı Bumin

« Yanıtla #13 : 29 Ağustos 2018, 22:04:54 »
Konuştuğumuz konu baraj, saptırıp bana getiriyorsunuz.

Forum kurallarına ve devletçilik ilkemizle de son derece zıt bazı içerikleri kaldırdık ya da sonlandırdık. O konular geride kaldı. Ben unuttum bile.

Ancak görüyorum ki sizler ekmek arası kin falan yediniz sanırım, bu durumu provokatif bir zemine taşıyorsunuz. Buna izin vermem. Sakin olun.

Ve son olarak forumun sıhhati istatistiklerden çok daha önemli. Forumu çok önemsiyorsan kurallara uyar, varlığına diğer birçok üye gibi devam eder ve tecrübelerini paylaşır ya da bilgi edinirsin. Çok zor değil.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2018, 22:10:49 Gönderen: Bumin »

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Orgeneral
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
« Yanıtla #14 : 29 Ağustos 2018, 22:28:48 »
Arkadaşlar burası @Bumin ile tartışma konusu değil, sorunlarınızı ona kişisel ileti atarak çözmeye çalışabilirsiniz isterseniz. Konuyu saptırmak ve ikili tartışmaya çevirmek bu forumda yıllardır yasak, bunu çoğunuz biliyorsunuz, rica ederim uyun.

Konu içeriğini ele alırsak benim görüşüm barajdan daha önemli sorun milletvekili adaylık sistemi, oy verenlerin %99'u milletvekiline değil siyasi parti liderine oy veriyor. Liderler nezdinde bir müsabaka Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olabilir, ancak milletvekilleri kesinlikle siyasi parti liderine bağlı bir piyon olmaktan kurtarılmalı. Bu olur mu, belki 100 yıla...
Dünyada da durum bizdeki ile neredeyse aynı. Yani bu yorum tüm dünya için geçerli.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #15 : 29 Ağustos 2018, 22:43:38 »
Bu durum Türkiye gibi aşiretçilik/takım tutma şeklinde oy veren ülkeler için geçerli.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: kerem1249, battle4royal

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #16 : 29 Ağustos 2018, 22:46:08 »
Bu şekilde oy vermeyen ülkelerde katılım oranı %35'i görünce rekor falan kırılıyor.
Bu durum Türkiye gibi aşiretçilik/takım tutma şeklinde oy veren ülkeler için geçerli.
Vesselam.

Çevrimdışı HaylHitler

« Yanıtla #17 : 29 Ağustos 2018, 22:48:59 »
Konuştuğumuz konu baraj, saptırıp bana getiriyorsunuz.

Forum kurallarına ve devletçilik ilkemizle de son derece zıt bazı içerikleri kaldırdık ya da sonlandırdık. O konular geride kaldı. Ben unuttum bile.

Ancak görüyorum ki sizler ekmek arası kin falan yediniz sanırım, bu durumu provokatif bir zemine taşıyorsunuz. Buna izin vermem. Sakin olun.

Ve son olarak forumun sıhhati istatistiklerden çok daha önemli. Forumu çok önemsiyorsan kurallara uyar, varlığına diğer birçok üye gibi devam eder ve tecrübelerini paylaşır ya da bilgi edinirsin. Çok zor değil.
Senin (bir şahsın, ismi lazım değil, kendinden farklı düşünen herkesi FETÖ'cü diye yaftalaması gibi) forumda kendi siyasi görüşüne ters diye üyeleri banlaman, konuları kilitlemen ve bunu devletçilik maskesi altında yapman sorun olmuyor ama bizim tepki göstermemiz sorun oluyor. Ayrıca düşman bellediğin Esad'la hiçbir zaman savaşmadık savaşmayacağız da. Şam'da namaz kılıyorduk ne oldu o işe? Mantıklı düşünemediğin için sağlıklı da düşünemiyorsun. Konu bu değil zaten, foruma siyaset bulaştırman, Türkiye'yi Erdoğan'dan ibaret sanman ve aha böyle daha dün yaptığın şeyleri insanlara ben unuttum diyerek unutturmaya çalışman. Şanslısın sonraki hikayem Türkiye ile olacak dünya fethi yapacağım belki hayal aleminde yaşayan seni biraz eğlendirmiş olurum ha Bumin?

Çevrimdışı Elessar

« Yanıtla #18 : 29 Ağustos 2018, 22:50:10 »
Lütfen sakin olun bazı kişisel meseleleri de ÖM ile halledin yoksa konu kilitlenir.
Vesselam.

Çevrimdışı kerem1249

• Hedefinden asla sapma
  • Yönetici
  • Orgeneral
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Kerem1249 Blogu
« Yanıtla #19 : 29 Ağustos 2018, 23:00:49 »
Konuyu saptıran ve konu amacı ile bağdaşmayan iletiler devam ederse silinecektir ve ilgili forum kurallarına göre uyarı verilecektir. Bumin'in kişisel iletisi açık, kendisine herkes saygı ve ahlak kuralları içerisinde dilediğini yazabilir.  
Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.