Gönderen Konu: 100 günde 1 milyon ölü...Ruanda Soykırımı  (Okunma sayısı 2609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orgazmator

 • Misyoner
 • *
 • İleti: 22
 • Give Ireland back to the Irish
100 günde 1 milyon ölü...Ruanda Soykırımı
« : 11 Kasım 2011, 16:29:32 »
II. Dünya Savaşı'nın bitmesiyle, bağımsızlığa hazırlamak amacıyla Ruanda yönetimi Birleşmiş Milletlere verildi. Beklenen şekilde yapılan seçimlerde Hutu milliyetçisi PARMEHUTU Hareketi (Hutu Özgürlük Hareketi) iktidara geldi. İktidara geldikleri andan itibaren, Belçikalıların desteğiyle, eski yönetimin uzantısı sayılan Tutsilere karşı hemen her bölgede çeşitli faaliyetlerde bulundular. Bu faaliyetlerin sonucunda 20 bin ila 100 bin arasında Tutsi öldürüldü, 160 bin kadarı da komşu ülkelere, Tanzanya ve Uganda'ya sığındı.
Bağımsızlık kazanılmasından sonra PARMEHUTU yönetimi, tek parti iktidarı sırasında da Hutu milliyetçisi bir politika izledi. 1964 ve daha sonra 1974'teki pogrom adı verilen olaylarda birçok Tutsi öldürüldü ya da sürüldü. Bu olaylar sırasında Tutsi öldüren Hutular devlet tarafından korundu. Göstermelik bir iki olay dışında kimse yargılanıp cezalandırılmadı. Tutsilerin nüfusa oranları olan %9 oranı bütün ülkede üst limit olarak tanımlanarak Parlamento başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlardaki eğitimli Tutsiler işten çıkarıldı ve sürgüne zorlandı.
1973'te Hutu Juvénal Habyarimana bir darbeyle iktidarı ele geçirip, PARMEHUTU hareketine son verdi. Ancak kendisi de bir Hutu milliyetçisi olduğundan Tutsiler açısından pek fazla değişiklik olmadı.
1980 yılına kadar komşu ülkelerdeki Tutsi nüfusu 500 binlere kadar ulaştı. Eğitimli ve kalifiye kişiler olmaları sebebiyle gittikleri ülkelerdeki önemli kadroları ele geçirerek ülkelerine dönüş için organize olmaya çalıştılar. Bu amaçla kurulan "Ruanda Yurtseverler Birliği" (RYB) Ruanda hükümetine baskı kurmaya çalıştı ancak politik bir çözüme varılamadı.
Uganda'daki kamplarından çıkıp Ruanda'da hükümetle silahlı mücadeleye başladıkları 1 Ocak 1990'dan 1992'ye kadar bir iç savaş yaşandı ancak Ağustos'ta imzalanan ateşkesle geçici olarak savaş durduruldu. Bu sürede soruna "kalıcı çözüm" bulmak isteyen aşırı uçtan Hutular aldıkları kararları hayata geçirmeye kadar verdiler.
En ücra köylere kadar her yerde Interahamwe adı verilen yerel yarı-askeri örgütler kurularak Tutsiler ve ılımlı Hutular fişlendi. Ülkenin ekonomisi silah alımına uygun olmadığı için Çin'e yüzbinlerce satır siparişi verildi. Satır verilemeyenlere ise, sivri uçlu sopalar verilerek bunları yakında başlayacak olan "böcek" avında kullanmaları söylendi. Bütün bu hazırlıkların farkında olan Hutu hükümeti önlem olarak hiçbir şey yapmamıştır.
6 Nisan 1994'te tarihin gördüğü en kanlı katliamlardan birisi radyoda yapılan anonslarla başladı. O gün, bir Hutu olan devlet başkanının uçağı düşürüldü. Ülkede yaşanan kaostan faydalanan Interahamwe üyeleri ellerindeki listelere bakarak, eğitimli Tutsi ve ılımlı Hutular başta olmak üzere kıyıma başladılar.
Somali başarısızlığının etkisiyle bölgeden uzak durmak isteyen ABD, baskı yaparak ve bölgede öldürülen 10 BM askerini sebep göstererek, BM Barış Gücü askerlerinin çekilmesini sağladı. Bunun üzerine katliam daha da şiddetlendi. Hutu milisleri, neredeyse ellerine geçen her aletle, balta, bıçak, satır, taş ile Tutsileri öldürmeye başladılar. Parası olan Tutsiler kurşun parası vererek, acısız ölümü satın alıyorlardı, olmayanlar ise en acımasız şekilde öldürülüyordu. Öldürmekten yorulan Hutular, Tutsilerin kaçmasını önlemek maksadıyla aşil tendonlarını kesiyor, dinlendikten sonra katliamlarına devam ediyorlardı. Kilisede rahipler, hastanede doktorlar, ellerindeki Tutsileri cellatlarına teslim ediyorlardı.
Ceset saklanabilecek her yer cesetlerle dolmuş, cesetlere saldıran köpeklere sinirlenen Hutular, o dönemde neredeyse ülkedeki tüm köpekleri öldürerek yok etmişlerdir. Dünyadaki soykırımlara seyirci kalmayacağını söyleyen Fransa ve ABD gibi ülkeler, bölgeye müdahale etmemek için BM'de soykırım sözcüğünü içeren tüm önergelerde değişiklik isteyerek, belgelerden çıkartılmasını istemişlerdir.
Katliam haberlerini alan RYB üyeleri ülkenin doğusundan girip katliamcılarla savaşarak başkente kadar ülkeyi ele geçirdiler. O ana kadar bölgeye müdahaleden uzak durmaya çalışan Fransa, ani bir kararla, katliamı destekleyen ve o anda legal olarak tanınan Hutu hükümetine askeri yardıma başladı. Bölgede hızla ilerleyen Fransız askerleri, Kigali'nin batısından Kongo'ya kadar olan bölgenin yönetimini ele geçirdi ve oraya RYB askerlerinin girmesini engelleyip, bölgedeki katliama müdahale etmedi. O ana kadar 600 bin insan öldürülmüşken, kendi sorumlulukları altındaki bölgede 200 bin kişinin daha öldürülmesine seyirci kaldılar.
100 gün içinde bölgede 800.000'e yakın insan öldürülmüş, 2.000.000 Hutu, Tutsilerin ve RYB askerlerinin öç almasından çekindiği için komşu ülkelere mülteci olarak sığınmıştır. Tüm devlet kurumları çökmüş, ekili alan kalmamıştır.

Vikipedi

Kendi yorumum,
Belçika ülkeyi sınıflara böldü..Fransızlar sağolsun milisleri eğitti ve sonuç ortada..Mermi sıkıntısından dolayı pek çok insan palalar ile canice öldürülmüştür...Söz konusu siyah adam olunca nedense Birleşmiş Milletler Barış(!) Gücü gıkını çıkartmamıştır...Ülkede tek karlı çıkanlar köpekler olmuştur kanımca insan eti bolluğu karşısında bayram etmişlerdir herhalde, gerçi sonra nasıl bir zihniyet ile hareket etmişlerse köpekleri bile düdüklemişler..Son olarak suç Hutulardan öte cani ve sömürgeci Batılı devletlerindir kanımca..
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2011, 10:34:38 Gönderen: orgazmator »
Fa, fa fašista

nemoj biti ti jerbo ću te ja draga ubiti
 

Çevrimdışı Bersun

Kaynak gösterin, kaynaksız yazı koymak yasak.
 

Çevrimdışı Jagdpanzer

 • İmperium
 • *
 • İleti: 2697
 • الله اكبر Allahu Ekber!!!
 Ruanda olayları tarihin yüz karası sayfalarından biridir. :brood: Yazı da güzelmiş. nrm*
İmana gelin!!!Dönitz genel ev kursun :smoking:

STURM DER FLAMME: YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg424436#msg424436
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI YAZI DİZİSİNE DE YENİ BÖLÜM GELDİ (30.6.2013): http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=25043.msg583257#msg583257Gemideki kadınların %10'u hamile kalmış. asg*


YA kim ateyiz ya  :wall:

STURM DER FLAMME DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=29872.msg508380#msg508380

Sikkim çok küçük.


Niye ki Sikkimle oynamak çok eğlencelidir, herkese öneririm.Darbe yapinca darbe oluyor...

 

Çevrimdışı Bersun

Yazıyı okuyunca aklıma bu fotoğraf geldi:Afrika'da yapılanlar insanlık açısından çok acıdır. Eğitimsizlik halkların başına neler getiriyor, görün işte.
 

Çevrimdışı der Metz germeister

 • (Stonewall)
 • İmperium
 • *
 • İleti: 2156
 • Sieg Hell No!
1m insan ne demek yahu insanlik ayibidir bu.
 

Çevrimdışı orgazmator

 • Misyoner
 • *
 • İleti: 22
 • Give Ireland back to the Irish
Yazıyı okuyunca aklıma bu fotoğraf geldi:Afrika'da yapılanlar insanlık açısından çok acıdır. Eğitimsizlik halkların başına neler getiriyor, görün işte.
Sabah sabah çay içiyordum gazeteyi görünce ekrana tükürdüm hocam ya hala gülüyorum ;D ;D

Cahillik konusuna gelecek olursak bu halk cehalete terk edilmiştir.Her batılı sömürgeci devlet Afrikadan payını almıştır (Portekiz-Fransa-İtalya-İngiltere-Belçika-Almanya) ve bu sömürgeci devletler köylüsünden bilginine herkesi madenlerde ölümüne çalıştırmıştır ve buraları terk ederken bile halkı birbirine düşürmüş hatta kıyımlar yapmışlardır (Kongoda eli kesilen yerliler) .Şu an Afrikanın hali ortada dünyanın en zengin cevherlerine sahip olan kıta şu an dünyanın en fakir en cahil kıtası..
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2011, 10:29:34 Gönderen: orgazmator »
Fa, fa fašista

nemoj biti ti jerbo ću te ja draga ubiti
 

Çevrimdışı Kenjiro

 • Kaptan
 • *
 • İleti: 743
Sömürgeciler sömürgelerinde kalıp sömürebilirlerdi fakat bu daha çok pahalıydı. Onlar akıllılık edip çekilmeden önce etnik ve dinsel açıdan ülkeleri karıştırıp silah satmayı daha akıllıca buldular. Sonuç ortada. Irak'tan Güney Afrika'ya kadar milyonlarca insan öldü son 50 yılda. Afrika'da iç savaş çıkmayan ülke yok denecek kadar az.
 

Çevrimdışı Anatole France

 • Kral
 • *
 • İleti: 3411
 • Macht geht vor Recht
Belçika Afrikasında, Belçika'nın direkt yahud dolaylı olarak ölümüne sebeb olduğu insan sayısı, Avrupa Belçikası'nın bugünkü nüfusundan daha fazladır.

Hotel Ruanda adlı filmde bu katliamı güzel işlemişler.
Denn nur Eisen kann uns retten...
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.