Gönderen Konu: Teçhizat Grille Tank ; Kundağı Motorlu Obüs  (Okunma sayısı 488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mami2003

Grille Tank ; Kundağı Motorlu Obüs
« : 13 Eylül 2017, 16:04:57 »


Grille Nazi Almanyası ordusu Wehrmacht tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan kundağı motorlu obüs türüdür.The Grille serisinin yapımında Çek Panzer 38(t) tankları ve 15 cm sIG 33 piyade topu kullanılmışdır. Askerler arasında "cırcır böceği (Grille)" lâkâbının takılmasının nedeni, topun her ateşlenmesinden sonra, oluşan yüksek geri tepme nedeniyle, aracın, geriye doğru sıçramasıydı.Üretimi


Grille modelinden toplamda 200 adet üretildi. BMM firması tarafından yapımında önce 38(t) Ausf M şasesi kullanılması düşünüldü fakat 38(t) Ausf H modelinin geri dönmesi sonucunda bu şase kullanıldı.


Grille Ausf. H

İlk model olan Grille ("Cricket") Panzer 38(t) Ausf. H tankına ait arkadan motorlu şase kullanıldı. , Tankın tareti yenine kısa bir üstyapı yerleştirildi. Top olarak 15 cm sIG 33 (ağır piyade topu) takıldı. Renkli çizimi

BMM e ait ČKD Praga fabrikasında Şubat ile Nisan 1943 tarihleri arasında bir adet deneme modeli dahil toplam olarak 91 adet üretildi. Orijinal adı 15 cm Schweres Infanteriegeschütz 33 (Sf) auf Panzerkampfwagen 38(t) Ausf. H (Sd.Kfz. 138/1) dir.

Ausf H modeli şasesinin ön yüzünde 50 mm, üst yapısının ön yüzünde ise 25 mm zırhla kaplıydı.


Grille Ausf. M

İkinci Grille modelinin temelinde Panzer 38(t) Ausf. M tankının motoru orta kısımda olan şasesi kullanıldı. İlk modellerinde taret çıkartılarak yerine zırhlı bir üstyapı konuldu Motor Ausf. H aksine arka , daha ufak ve yüksekti. Bu araçta da top olarak 15 cm sIG 33 (ağır sahra topu) kullanıldı. Renkli çizimi

Araç ilk olarak Nisan ile Haziran 1943 sonra Ekim 1943 den Kasım 1944 arasında toplamda 282 adet üretildi. Bunlara ilaveten topsuz 120 adet mühimmat taşıyıcı araçta üretildi. İstenirse bu araçlara da 150 mm top kolaylıkla takılabiliyordu.

Orijinal adı 15cm Schweres Infanteriegeschütz 33/1 auf Selbstfahrlafette 38(t) (Sf) Ausf. M (Sd.Kfz. 138/1) di.


GÖREV TARİHİ

Her iki araçta Panzer tümenleri içerisinde diğer ağır piyade birlikleri ile görev yaptı.Her müfrezesi 6 adet araçtan oluşuyordu.

Araç 2 dezavantaja sahipti.

Şasesini kullandıkları, (o zamanki ismiyle, Çekoslovakya'da üretilen ilk tanklardan, 35t'nin bir sonraki versiyonu) 38t tankı, ilk tanklardan olduğu için, küçük ve dar. Taretini çıkartıp, şasenin üstüne topu ve top personelini ekleyip, etraflarına da koruyucu zırhlı bir üst yapının kurunca, doğal olarak, çok sayıda ek top mermisine yer kalmıyordu.

Ayrıca, topu ateşliyen personelin bulunduğu üst yapının zırh kalınlığı, gerek düşman top ateşinden, gerekse düşman piyadesinin yakın saldırısından koruyucu nitelikte değildi.


Kaynak: Vikipedi
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2018, 16:23:57 Gönderen: Revanchism »
 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Revanchism

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.