Gönderen Konu: ATATÜRK  (Okunma sayısı 6523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Industry Monster

 • Dük
 • *
 • İleti: 1869
ATATÜRK
« : 10 Kasım 2013, 00:07:47 »
Evet bugün 10 kasım , bu konuyu açma sebebim ise Atatürk hakkında bildiğiniz şeyler amacım burayı cehenneme çevirmek varsa ilginç bulduğunuz garip bulduğunuz yada zor bilinen şeyler bugüne kadar Atatürk adının milyarlarca ağızdan çıktığı çok ünlü bir lider olduğunu biliyoruz hadi bakalım tartışma başlasın!
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
 

Çevrimdışı Gaius Octavius

 • Kont
 • *
 • İleti: 986
 • Paralel Moderatör
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2013, 00:13:05 »
Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini
Yoğ imiş kurtaracak bahtı kara mâderini
 Namık Kemal.


Aristide Briand
Fransız Başbakanı, 1921
Yeni Türk Devleti ile Ankara Andlaşması'nın imzalanması nedeniyle; "Bizi arkadan vurdu, dağ başındaki haydutlarla, Mustafa Kemallerle anlaştı" diyenlere Fransız Başbakanının Mecliste verdiği cevap: "Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir andlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum."
Vladimir İliç Lenin
Rus İhtilali Lideri, 1921
Mustafa Kemal sosyalist değildi. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önderdir. O, soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranıyla birlikte alt edeceğine inanıyorum.
David Lloyd George
İngiltere Başbakanı, 1922
1922'de Türk ordularının zaferi neticesi Anadolu'daki emelleri gerçekleşmeyen İngiltere'nin Türk düşmanı olarak bilinen Başbakanı Lloyd George, Parlamento'da kendisine yöneltilen suçlama ve tenkitleri şöyle cevaplandırmıştır: "Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti'ne nasip oldu. Mustafa Kemâl'in dehasına karşı elden ne gelirdi."Ernest Hemingway
Amerikalı Romancı, Yazar, 1922
Marmara kıyısındaki sıcak, toz toprak içinde, eciş bücüş yollu ikinci sınıf kıyı kasabası Mudanya'da, Batı ile Doğu karşı karşıya geldiler. İsmet Paşa'yla görüşecek Müttefik generallerini taşıyan İngiliz sancak gemisi "Iron Duke"ın kül rengi öldürücü kulelerine rağmen, Batılılar buraya barış dilenmeye geliyordu; yoksa barış istemeye, ya da şartlarını dikte ettirmeye değil... Bu görüşmeler, Avrupa'nın Asya üzerindeki egemenliğinin sonunu gösteriyor. Çünkü Mustafa Kemal, herkesin bildiği gibi, Yunanlıları silip süpürmüştü.
Sir Charles Townshend
İngiliz Generali, 1922
Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.
Claude Farrere
Fransız Romancı ve Diplomat, 1930
Sevr'den sonra Türkiye'nin öldüğünü sanmıştım. Ama Türkiye yaşıyor; hem, Mustafa Kemal başına geçeli beri öylesine canlı yaşıyor ki; bir L'loyd George'un bütün çabaları, bütün imkânları, sağduyuya meydan okuyan bu şiddetli yaşama isteğinin karşısında erimekten başka bir şey yapamıyor...
Claude Farrere
Fransız Romancı ve Diplomat
Eğer savaşı kazanmış ve daha da kazanacaksa, O, barışı da yapacaktır. Sözüme inanın ve sizlere önceden haber vereyim ki, O bunu iyi yapacak, herkesin düşündüğünden daha eksiksiz ve şimdiye kadar kimsenin ulaşamadığı bir başarı ile yapacak.
Edouard Herriot
Fransa Eski Başbakanı, 1933
Paşa, size nasıl hayran olmayayım? Ben Fransa'da laik bir hükümet kurmuştum. Bu hükümeti Papa'nın Paris'teki temsilcisinin yardımı ile papazlar devirdi. Sizse bir Halifeyi kovdunuz ve gerçek anlamıyla laik bir devlet kurdunuz. Siz, bu taassup içinde laikliği bu topluma nasıl kabul ettirdiniz? Dehanızın büyük eseri laik bir Türkiye yaratmak olmuştur.Eleftherios Venizelos
Yunanistan Başbakanı, 1933
Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.
Franklin Roosevelt
ABD Başkanı, 1937
Mustafa Kemal hakkındaki bilgiyi, O'nu çok iyi tanıyan birisinden edindim. SSCB'nin Dışişleri Bakanı Litvinof'la görüşürken, onun fikrince bütün Avrupa'nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının bugün Avrupa'da yaşamadığını, Boğazların gerisinde, Ankara'da yaşadığını, bunun Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi.

Franklin Roosevelt
ABD Başkanı, 1938
Beyaz Saray'daki görevim tamamlanınca ilk yapmak istediğim şey, zamanımızın bu en dikkate değer şahsiyetini ülkesinde ziyaret etmekti. Kader buna izin vermedi... Bu çapta insanlar dünyaya sık gelmezler.

Winston Churchill
İngiltere Başbakanı, 1938
Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusu'nu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır. Her sınıf halkın O'nun ardından döktükleri içten gözyaşları bu büyük kahramana ve modern Türkiye'nin Ata'sına layık bir tezahürden başka birşey değildir.

W. Somerset Maugham
İngiliz Romancı, Yazar, 1953
Bir insanın değerinin en belirli ölçüsü kendi alanındaki üstünlüğünü dostuna düşmanına kabul ettirebilmesindedir. İşte Atatürk bu yüceliğe ermiş dâhilerden biridir. Bir ihtilâlci olarak modern Türkiye'yi yaratmış, davasında muzaffer olmuş ve yüzyılımızın büyük devlet adamları arasına katılmıştır.
Dwight D. Eisenhower
ABD Başkanı, 1953
Kemal Atatürk için daimi bir anıt tesisi münasebetiyle Türkiye'ye tebriklerimi arz ile gurur duyuyorum. O'nun gösterdiği yolda yürüyen büyük ulusunuz çok önemli başarılar elde etmiştir. Türk birliğinin ve ilerleyişinin mimarı Atatürk'ün hatırasını anmak için yapılan tören, dünyanın her tarafından hür insanlara ilham kaynağı olmuş zâtâ çok yerinde bir saygıdır.

Muhammed Ali Cinnah
Pakistan'ın Kurucusu, 1954
O, Türkiye'yi kurmakla bütün dünya uluslarına Müslümanların seslerini duyuracak kudrette olduğunu ispat etti. Kemal Atatürk'ün ölümüyle Müslüman dünyası en büyük kahramanını kaybetmiştir. Atatürk gibi önder önlerinde bir ilham kaynağı olarak dikildiği halde Hint Müslümanları bugünkü durumlarına hala razı olacaklar mı?

İkbal
Pakistan Millî Şairi, 1958
Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken O'nun bakışıyla cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldik.
Lord Kinross
İngiliz Devlet Adamı, 1960
Atatürk, tarih boyunca gelip geçmiş en büyük devlet adamlarından biridir. Hiç bir zaman yaşadığı zamanın üzerinde durmamış, ileriyi görerek ona göre iş yapmıştır. Atatürk'ü Mussolini ve Hitler gibi yöneticilerden ayıran nokta işte bu niteliktir. Onlar her yaptıklannda kendilerini düşünerek hareket ediyorlardı. Atatürk, kendisinden ötesini, 20-30 yıl ilerisini görerek hareket ederdi.

Muhammed Eyüp Han
Pakistan Devlet Başkanı, 1963
Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük liderlerinden biri değildir. biz Pakistan'da O'nu, gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. O, yalnız sizin ulusunuzun sevgili önderi değildir. Dünyadaki bütün Müslümanlar gözlerini sevgi ve hayranlık duygularıyla O'na çevirnişlerdir.

Nikita S. Kruşçev
Sovyetler Birliği Başkanı, 1963
Yakın ve Orta Doğu'da ilk cumhuriyet, doğuşunu O'na borçludur. Bu cumhuriyet, birçok ulusun milli özgürlük savaşalarına ışık tutmuştur. Atatürk'ün yönetimindeki Türkiye'nin uluslararası otoritesi yükselmiş ve ülkesi dünya siyasetinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır.

John F. Kennedy
ABD Başkanı, 1963
Atatürk adı insana bu yüzyılın büyük insalarından birinin tarihi başarılarını, Türk ulusuna ilham veren önderliğini, modern dünyayı anlayışındaki ileri görüşlülüğü ve bir askeri önder olarak kudret ve cesaretini hatırlatmaktadır. Şüphesiz ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu ve o zamandan beri Atatürk'ün ve Türkiye'nin giriştiği derin ve geniş devrimler kadar bir ulusun kendisine olan güvenini daha başarı ile belirten bir başka örnek gösterilemez.
Jawaharlal Nehru
Hindistan Başkanı, 1963
Kemal Atatürk veya bizim O'nu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa, gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. Türkiye'yi modernleştirme yolunda Atatürk'ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. O'nun dinamizmi, yılmaz ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyor. O, Doğu'da modern çağın yapıcılarından biridir. O'nun en büyük hayranları arasında bulunmakta devam ediyor.

Özledik Atam, Özledik.
 

Çevrimdışı lemelem

 • Kont
 • *
 • İleti: 967
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2013, 00:14:36 »
''Atatürk seni sevmek milli bir ibadettir.''  Celal Bayar
 

Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2013, 00:25:00 »
Belki biliyorsunuzdur ama Çanakkale Savaşında bir gözünü kaybetmiştir.
            
 

Çevrimdışı Industry Monster

 • Dük
 • *
 • İleti: 1869
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2013, 00:26:05 »
Atatürk sabetaycılardan mıy dı yoksa değil miydi tam kestiremedim
Malesef Sadece Sikkime General olabiliyorsunuz.
 

Çevrimdışı Gaius Octavius

 • Kont
 • *
 • İleti: 986
 • Paralel Moderatör
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2013, 00:29:26 »
Belki biliyorsunuzdur ama Çanakkale Savaşında bir gözünü kaybetmiştir.

Buyur?
 

Çevrimdışı rizeli53

 • (mfener7)
 • Kral
 • *
 • İleti: 3955
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #6 : 10 Kasım 2013, 00:30:19 »
Yalnız bir asker değil, aynı zamanda yüzyılımızın bir daha göremeyeceği bir dahi idi.
Prof. Sekretan, İsviçre


Çevrimdışı Dadakoğlu

 • The show must go on
 • Kral
 • *
 • İleti: 4088
 • Dadak Paşa
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #7 : 10 Kasım 2013, 00:30:23 »
''Atatürk seni sevmek milli bir ibadettir.''  Celal Bayar
Konuyu hemen oraya çekmeyelim. Ben o sözü tasvip etmiyorum ama, adam en azından memlekete önemli faydaları dokunmuş -ve gökten zembille inmemiş, somut olarak bu dünyada var olmuş- bir Türk için ibadet yapıyor...
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2013, 00:30:38 Gönderen: Dadakoğlu »
 

Çevrimdışı xkanbeyx

 • Asil
 • *
 • İleti: 64
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2013, 00:30:45 »
Belki biliyorsunuzdur ama Çanakkale Savaşında bir gözünü kaybetmiştir.

Trablusgarp savaşı
 

Çevrimdışı Franz

Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #9 : 10 Kasım 2013, 00:36:46 »
Yine bir 10 kasım yine içimizde bir hüzün.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.
 

Çevrimdışı Ömer

Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2013, 01:00:30 »
Atatürk 2000 yıl önce yaşasaydı resmen tanrı idi. Günümüzde böyle büyük insanlar resmi olarak tanrılaştırılmasa da tanrı gibi hürmet ediliyor ve önemseniyor, belli bir kutsiyet oluşuyor zihinlerde. Atatürk bu hürmeti hakeden en büyük Türk lideri ve efsane değil gerçek bir şahıs.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı Börklüce

 • Arşidük
 • *
 • İleti: 3804
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #11 : 10 Kasım 2013, 01:18:12 »
Erdoğan da Caligula olurdu herhalde. :)
 

Çevrimdışı Kurt Knispel

 • Arşidük
 • *
 • İleti: 5353
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #12 : 10 Kasım 2013, 01:32:51 »
Kendisini sevsem de aynı şekilde kızgınım da. Garip Atatürk ile bağım ama saygımı kazanmış bir lider.

Gözü konusunda bir gözünde görme kaybı var. Ama Trablusgarp savaşında oluyor.
 

Çevrimdışı yenilmez 917

 • Kont
 • *
 • İleti: 800
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #13 : 10 Kasım 2013, 02:37:57 »
Atatürk 2000 yıl önce yaşasaydı resmen tanrı idi. Günümüzde böyle büyük insanlar resmi olarak tanrılaştırılmasa da tanrı gibi hürmet ediliyor ve önemseniyor, belli bir kutsiyet oluşuyor zihinlerde. Atatürk bu hürmeti hakeden en büyük Türk lideri ve efsane değil gerçek bir şahıs.
çok doğru demişsin Ömer abi. Her 10 kasım olduğu ve olacağı gibi Atatürk'ü saygıyla anıyoruz.
 

Çevrimdışı Kurt Knispel

 • Arşidük
 • *
 • İleti: 5353
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #14 : 10 Kasım 2013, 10:19:29 »
İlber Ortaylı bu sabah ODTÜ'de “Atatürk ve Millet” başlıklı konferans verecek.  09.30. Canlı yayın için http://odtutv.metu.edu.tr/
 

Çevrimdışı yigitcan57

 • Senyör
 • *
 • İleti: 381
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #15 : 10 Kasım 2013, 10:23:30 »
Türk tarihinin büyük liderlerinden biri,saygıyla anıyoruz.Allah bu millet için canınını esirgemeyen ecdadımızdan razı olsun.
 

Çevrimdışı lordhaseky

 • Burjuva
 • *
 • İleti: 22
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #16 : 10 Kasım 2013, 10:49:10 »
Yazı devriminden sonra(192,Atatürk'ün kara tahta başındaki resmi görülünce,O'na "başöğretmen" denilmeye başlanmıştı.
Aslında,adlandırmada geç kalınmıştı.
Kurtuluş Savaşı'ndan hemen sonra,bir İstanbul gazetecisi kendisine şöyle bir soru yöneltmişti:
-Yurdu kurtardınız.Şimdi ne yapmak istrerdiniz?
Hiç duraklamadan şu cevabı vermişti:
-Milli Eğitim Bakanı olarak Türk Kültürünü Yükseltmeye çalışmak,en büyük amacımdır.
Ondan sonra Atatürk nerede görünse,mutlaka orada bir okula girer,öğretmen ve öğrencilerle konuşurdu.
Birgün Atatürkün yolu köy okuluna düştü.Tek sınıflı okulda bir genç öğretmen ders veriyordu.
Atatürk sınıfa girince,öğretmen kürsüsünü terk etti.
Atatürk:
-Hayır,yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz,dedi.Eğer izin verirseniz,bizde sizden faydalanmak isteriz.Sınıfa girdiği zaman,Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.

Alıntıdır.
 

Çevrimdışı Kaymak Pürüzü

 • Kont
 • *
 • İleti: 948
 • Gördüğüm illegal durumları rapor ediyorum.
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #17 : 10 Kasım 2013, 12:10:12 »
Bugün 9'u 5 geçe uyuyarak andığım lider. Bir çeşit saygı yatışı. :)
 

Çevrimdışı Karahan

 • Senyör
 • *
 • İleti: 407
Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #18 : 10 Kasım 2013, 12:17:42 »
Tamam, Atatürk'ün yaptıkları tartışılmaz hatta Kadir Mısırlıoğlu filan gibi desteksizce Atatürk karşıtlığı yapan adamlardan da hiç hazzetmem ama birileri tarafından bu günün şova dönüştürülmesi de hoş bir şey değil. Atatürk söz konusu olunca atana saygı duy köpek tavırlarıyla ortada gezen bir sürü tip var.
 

Çevrimdışı Reichstag

Ynt: ATATÜRK
« Yanıtla #19 : 10 Kasım 2013, 12:59:14 »
Çünkü sevmese bile saygı duymak zorunda , gerçi bir kişi kendisine Türküm diyorsan sevmesi gerekli zaten.

 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.