Gönderen Konu: Teçhizat T-55  (Okunma sayısı 279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hynkel

T-55
« : 09 Temmuz 2018, 16:20:30 »


Silueti nispeten ufaktır ve hedef alınmasını zorlaştırmaktadır. Ancak bu da iç tasarımda alanın cok dar, konforun da sıfır olması anlamına gelmektedir. 1967 ve 73’de İsrail suriye’den ele geçirdiği T-55’leri Sina çölünde hizmete sürdüğünde mürettebat en çok içeride dönmenin veya hareketin imkansız olduğundan yakınmıştır. Hatta tüm T-54 ve ilk iki T-55 serisi kuleyle beraber dönmeyen alt platformla beraber gelmiştir ki kendi jenerasyonu icinde bile zamanının çok gerisinde bir tasarımdır. Diğer taraftan ilk jenerasyon mbt olan T-54/55’lerde mühimmat depo alanı sonraki tank jenerasyonlarında standart olduğu şekilde ekstra zırhlı degildir, bu da yakın isabetlerde katastrofik ikinci patlama riskini oldukça artırmaktadır. Bu tank neslinin en kötü özelliği de ikinci dünya savaşı tank imalat adetlerine göre ön tarafın daha kalın, arka ve yanlarin yarı ve üçte bire kadar daha ince zırhlandırılmış olmasıdır. Vietnamda NVA T-55’leri bu yüzden Amerikan LAW silahlarına yandan oldukça kolay hedef olmuşlardır. T-54 bunun da üzerine NBC korumasından yoksun, optik yakınlastırıcılardan muaf falan üretilmiştir ki modern herhangi bir özelliği artık kalmamıştır.

İyi özelliklerine gelirsek bu tank oldukça basit olması icin tasarlanmıştır. Mürettebat batılı akranlarının üçte biri oranında bir eğitimle savaşa gidebilmekte, iş de görebilmektedir. Ana silahı günümüzde hala iş görebilir durumdadır. O kadar yüksek miktarlarda üretilmiştir ki, afrika ülkeleri kendi aralarındaki hesaplaşmalarda bol bol bu tanklardan harcamasına, 1960’lardan beri de hiç T-55 üretilmemesine rağmen her nasılsa ortada hala zibilyon adet T-54/55 dolaşmaktadır.Polonya ve Çek Cumhuriyeti bu tanklara sattığı modernizasyon programlarıyla 3. dünya ülkelerinden parayı gırla götürmüştür. Nitekim geçtiğimiz yıllarda Rusya da paranın kokusunu almakta gecikmemiş, misal Suriye’nin T-54/55’lerine uygun fiyata jenerasyon atlatacak upgradeler satmıştır.Nitekim hiçbir ülkenin upgrade edemediği mürettebat alanının darlığı konusu tankın başına Rusya dışında hep bela olmaktadır. Bu tankın Sovyet ordusunda hizmette olduğu senelerde ise SSCB’de konfor zırhlı tümenlerin başına o kadar da bela değildi. Sovyetlerin alçak siluet, ufak tank yapma merakından ötürü tank alaylarında boyu en uzun tankçının 1.55m olmasi rastlantı değildir. Askere girerken ufak adamları secip tankçı ayırmışlar, sorunu Rus usulü çözmüşler işte.Kaynak: http://lobotomi.com/index.php/2018/06/14/t-55/
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2018, 16:02:25 Gönderen: ceylankral »
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.