Gönderen Konu: Tartışma Atatürk Sosyalist miydi?  (Okunma sayısı 270 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı The Last Kaiser

Atatürk Sosyalist miydi?
« : 13 Ağustos 2018, 00:59:14 »
Lenin, daha doğrusu Sovyetler Birliği Merkez Komitesi, Ocak 1922’de “askerlik işlerinden” anlayan Litvanya büyükelçisi Semiyon İvanoviç  Aralov’ u Ankara’ya Sovyetler Birliği Büyükelçisi olarak görevlendirir. Lenin, Aralov’a yeni görev yerini anlatırken Anadolu’nun ve Mustafa Kemal Paşa’nın portresini çizer. Bu arada Mustafa Kemal’in ve Anadolu kurtuluş hareketinin siyasal yönelimleri hakkında tespitlerde bulunur; Aralov’a gittiği ülke (Türkiye) ile ilişkilerinde nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatır. Ancak Lenin, sözlerinde devrim ihracına yönelik en ufak bir beklentiye yer vermez; onunki, emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesi veren bir halka karşı 17 Ekim devrimiyle birlikte evrenselleşen insani duygulardır.
Atatürk’le diplomatik sınırları aşan, dostluk düzeyinde bir ilişki geliştiren Aralov, anılarında* Lenin’in Atatürk ve Kurtuluş Savaşı  hakkında kendisine söylediklerini şöyle anlatır:

“Türkler, millî kurtuluşları için savaşıyorlar. Emperyalistler Türkiye'yi soyup soğana çevirdiler, hâlâ da soyuyorlar. Köylüler ve işçiler buna katlanamadılar ve baş kaldırdılar. Sabır bardağı taştı, gerek Doğu halkları gerek biz, emperyalist kuvvetlere karşı savaşıyoruz. Sovyetler Birliği emperyalistlerle olan işini bilirdi. Onları bozguna uğrattı ve memleketten kovdu. Onların dişlerini söktük, keskin tırnaklarını vücudumuza geçirmelerine izin vermedik.
Mustafa Kemal Paşa. tabii ki sosyalist değildir ama, görülüyor ki, iyi bir teşkilatçı... Kabiliyetli bir lider, milli burjuva ihtilalini idare ediyor. İlerici, akıllı bir devlet adamı. Bizim sosyalist inkılabımızın önemini anlamış olup, Sovyet Rusya'ya karşı olumlu davranıyor. O, istilacılara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Kapitalistlerin gururunu kıracağına, padişahı da yardakçılarıyla birlikle silip süpüreceğine inanıyorum. Halkın ona inandığını söylüyorlar. Ona, yani Türk halkına yardım etmemiz gerekiyor. İşte, sizin işiniz budur. Türk hükümetine, Türk halkına saygı gösteriniz. Büyüklük taslamayınız. Onların işlerine karışmayınız. İngiltere onların üzerine Yunanistan'ı saldırttı. İngiltere ile Amerika bizim üzerimize de sürü ile memleket saldırttı..
Kendimiz fakir olduğumuz halde Türkiye'ye maddi yardımda bulunabiliriz. Bunu yapmamız gereklidir. Moral yardımı, yakınlık, dostluk, üç kat değeri olan bir yardımdır. Böylece, Türk halkı yalnız olmadığını hissetmiş olacaktır. İngiliz işçileri ve öteki ülkelerin işçileri bize yakınlık gösterdikleri, grev yaptıkları, bizimle savaşan Polonya'ya gönderilmekte olan silahları gemilere yüklemedikleri zaman, bu bizim için büyük bir yardımdı. Bu bize mücadelemizde büyük bir güç katmıştır. Bundan işçilerimiz moralce büyük bir güç kazanmışlardır.
Çarlık Rusyası, yüz yıl boyunca Türkiye ile savaşmıştır. Bu tabii, Rusya'nın, Türkiye'nin amansız düşmanı olduğuna dair yapılan propagandalarla, halkın hafızasında derin izler bırakmıştır. Bütün bunlar, Türk köylüsünde, küçük ve orta mal sahiplerinde, tüccarlarda, aydınlarda ve idareci çevrelerde Ruslara karşı dostça olmayan duygular ve güvensizlik uyandırmıştır. Bilirsiniz ki, güvensizlik ağır geçer. Bunun için de sabırlı, dikkatli, sakıncalı bir çalışma gerekmektedir. Eski Çarlık Rusyası ile Sovyet Rusya arasındaki ayırımı, sözle değil işle göstermek ve anlatmak gerekmekledir. Bu bizim ödevimizdir. Siz de bir elçi olarak, Sovyetler Birliği'nin, Türkiye'nin işlerine karışmamak politikasının, halklarımız arasında samimi bir dostluğun savunucusu olmak zorundasınız. Türkiye, bir köylü, bir küçük burjuva ülkesidir. Sanayii çok azdır. Olanı da Avrupa kapitalistlerinin elindedir isçisi çok azdır. Bunu dikkate almak gerekmektedir. Bir kez daha tekrar ediyorum, dikkatli ve sabırlı olunuz!.. Hükümet temsilcileriyle, halkla konuşmalarınızda her zaman nazik ve güleryüzlü olunuz!..
En önemlisi halka saygı göstermektir, Emperyalistlerin yağmacı, istilacı politikalarına karşılık bizim, hiçbir çıkara dayanmayan dostluk ve memleketin iç yaşamına karışmama durumumuzu açıklayınız! İşte sizin ödeviniz!.. Ne gibi yardımlarda bulunacağımızı da bildirelim: en kuvvetli bir ihtimalle silah yardımında bulunacağız. Gerekirse başka şeyler de veririz.”
Kurtuluş Savaşı’na yardımları
Sovyet resmi verilerine göre Kurtuluş Savaşı döneminde Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı askeri ve nakdi yardımlar:
39.000 tüfek,
327 makineli tüfek,
54 top,
63 milyon fişek,
147.000 top mermisi vs.,
2 avcı botu,
Doğu sınırlarından eski Rus ordusunun bıraktığı askeri malzemeler,
Ankara’da iki barut fabrikasının kurulmasına yardım,
Fişek fabrikası için gerekli teçhizat ve hammadde sağlama,
200 kilo külçe altın
100.000 altın Ruble (kimsesiz gazi çocukları için yetimhane kurulması amacıyla)
20.000 Lira (basımevi ve sinema teçhizatı alımı için)
10 milyon altın Ruble


Kaynak
Atatürk'ün Lenin'e tam ve sansürsüz mektubu

(aç/kapa)

Kaynak-2
Evet arkadaşlar görülüyor ki Atatürk bence bu kanıtların ışığına Sosyalist olduğunu söylenemez.Sizin fikirleriniz nelerdir?

@Agnostik özellikle oku
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2018, 01:04:11 Gönderen: The Last Kaiser »
Balkanlar bir Pomeranyali askerin kemiklerine değmez

Otto von Bismarck
 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: kerem1249, Armagedon, 25itroy25

Çevrimdışı Hynkel

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2018, 01:22:07 »
Değildi. Tartışmaya gerek yok bence.
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

 

Çevrimdışı battle4royal

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2018, 01:23:56 »
Upuzun yazmaya gerek bile yok. Atatürk değil sosyalist olmak, sosyalist olmayı aklına bile getirmemiş biriydi.

Çevrimdışı kerem1249

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #3 : 13 Ağustos 2018, 01:40:14 »
Atatürk başarılı bir Türk milliyetçisi ve demokrattı, ancak ekonomide devletçiliği (dolaylı olarak sosyalizmi) izledi. Diğer ırklara zarar vermeksizin uygulanan Nasyonal Sosyalizm Atatürk'ü en iyi şekilde tanımlıyor.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı The Last Kaiser

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #4 : 13 Ağustos 2018, 01:53:17 »
Upuzun yazmaya gerek bile yok. Atatürk değil sosyalist olmak, sosyalist olmayı aklına bile getirmemiş biriydi.
Bunu discorda geçen bir konuşmadan sonra yazma gereği duydum
Atatürk başarılı bir Türk milliyetçisi ve demokrattı, ancak ekonomide devletçiliği (dolaylı olarak sosyalizmi) izledi. Diğer ırklara zarar vermeksizin uygulanan Nasyonal Sosyalizm Atatürk'ü en iyi şekilde tanımlıyor.
Burda ne demek istediğini anlamadım.Açıklar mısın ?
Balkanlar bir Pomeranyali askerin kemiklerine değmez

Otto von Bismarck
 

Çevrimdışı Malt

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #5 : 13 Ağustos 2018, 02:13:48 »
Atatürk Türkçü ve sağ yönelimde bir liderdi. Günümüzde Kemalizmin sol ideoloji olarak görülmesinin nedeni coğrafyamız adına özgün bir model oluşu ve ekonomik yaklaşımıdır.  Atatürk'e solcu bir lider gözüyle bakanlara hep şaşırmışımdır.
Si vis pacem, para bellum.
 

Çevrimdışı Bayoj

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2018, 03:57:56 »
Aslında laikiz dediğim günden beri ortanın solundayız. Ortanın Solu olayı ABD'nin Demokratlaeına benzer. (Kapitalist olmayanından). Atatürk ve Kemalizm ise öğretmenleri koruduğu ve halka eşitlik vaad eden metodları olduğundan sağda bulunmamaktadır. Fakat İtalyanların lejyoner faşizmine benzer bir türevde Ne Mutlu Türküm Diyene yi de içermektedir. Bu etnisiteyi geride bırakıp insanlarda bir vatan ülküsü kuran bir yapıdır. Dolayısıyla Kemalizm 6. ilkesinde de olduğu gibi nihai yol değil, dönemin geçiş rampasıdır. Dış politika ve eşitlik ilkeleri nedeniyle soldadır fakat enternasyonel değil milliyetçidir.

Dipnot: Nasyonel Sosyalistlerin en büyük destekçileri burjuvazilerdir.
 

Çevrimiçi Armagedon

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2018, 04:34:47 »
Bir Sağcı Olarak Söylüyorum Ki Lenin Stalinin Ne Yaptığını Görseydi Yüzüne Tükürürdü Lenin Amacı Bütün Halkları Birbirine Dost yapmaktı Fakat Stalin Lenin Öldükten sonra Komunist Rus Miliyetçiliği yapmaya başladı Kırımdaki türkleri Sibiryaya Sürgün Etti Kongisberg (Günümüzdeki Kaliningrad) Yaklşık 1 Milyon Kadına Stalin,in Emri İle Tecavüz Edildi Lenin,e Saygım Sonsuz Fakat Stalin,i Saygılıca Sevmiyorum . Konuyu Fazla Dağıtmadan Atatürk Sosyalist Değildi Fakat Lenin Atatürk,e Yardım Etiği İçin Dostlardı
 

Çevrimdışı kerem1249

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2018, 08:54:52 »
Burda ne demek istediğini anlamadım.Açıklar mısın ?
Atatürk sosyalist veya komünist değildi, milliyetçiliğe inanıyordu. Ancak sosyalizm öğretisinden çokca uygulama alıp kendi yönetiminde bunu uygulamıştır.

Laiklik, dinlerin ortadan kalkmasını teşviklemek, halkçı ve devletçi ekonomi modeli, Kürtlerin Irak'a sürülmesi fikrinin reddi, emperyalistlere karşı bölgesel işbirliği arayışı, SSCB ile saldırmazlık paktı gibi uygulamalar Atatürk'ün sosyalizm öğretisinden esinlenerek Kemalizm'i geliştirdiğini bizlere göstermekte.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: pistoltr

Çevrimdışı Huai-Hen Teleüt

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2018, 14:50:42 »
Kapitalist biri nasıl sosyalist olabilir zaten
 

Çevrimdışı pistoltr

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #10 : 13 Ağustos 2018, 15:38:17 »
Kapitalist girişimlerini toplarsak devletçiliğinin önüne geçemez. Ama halkı ve devleti ne geliştiriyorsa onu yaptığı aşikardır.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi
 

Çevrimdışı Huai-Hen Teleüt

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #11 : 13 Ağustos 2018, 16:12:09 »
Kapitalist girişimlerini toplarsak devletçiliğinin önüne geçemez. Ama halkı ve devleti ne geliştiriyorsa onu yaptığı aşikardır.
sebebi ömrünün en sonralarında kapitalist girişimler yapmasıdır
 

Çevrimdışı battle4royal

Ynt: Atatürk Sosyalist miydi?
« Yanıtla #12 : 13 Ağustos 2018, 20:20:35 »
Atatürk başarılı bir Türk milliyetçisi ve demokrattı, ancak ekonomide devletçiliği (dolaylı olarak sosyalizmi) izledi. Diğer ırklara zarar vermeksizin uygulanan Nasyonal Sosyalizm Atatürk'ü en iyi şekilde tanımlıyor.

Atatürk Devletçilik fikrini büyük 1930ların başına dek izledi. Aslında liberal ekonomi yanlısıydı. Bunun da en büyük dayanağı İzmir iktisat kongresidir. Ancak memlekette 10 yıllık savaşın yarattığı tahribat sermaye sahiplerini de erittiği için ekonomi düzelene dek mecburen hemen hemen tüm sanayi hamlelerinin devlet tarafından yapılmasını uygun buldu. Ancak büyük buhrandan sonraki dönemde yavaş yavaş devletçilik yerine karma ekonomi modeli benimsendi.