Gönderen Konu: Son dönemde yükselişte olan Abdülhamid Tartışmaları  (Okunma sayısı 1178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı battle4royal

Son derece sakin ve temkinli hatta paranoyak derecede temkinli bir karaktere sahip olan bir hükümdara İngiliz sefiri tokatlatılmasından tutun, CB'nin Abdülhamid'in idam edildiğini sanmasına hatta hiç bir toprak kaybetmediğinden bahsetmesine, bilmem kaçıncı kuşaktan torunu olduğunu iddia eden bir kadının tazminat olarak ada istemesinden tutun, 93 Harbinin kaybedilmediğinin aksine Rusların Çatalca'ya dek gelişinin sebebinin Abdülhamid'den af dilemek için olduğunu iddia eden "yazar"lara, Girit ve Kıbrıs meselelerine, Meşrutiyete... Son bir kaç yıldır ayyuka çıkan Abdülhamid tüccarlığı ve çarpıtma tarihi meseleler hakkında etraflıca neler düşünüyorsunuz? Abdülhamid'in bu denli gündem olmasını neye bağlıyorsunuz? Hakaret etmeden tartışabiliriz bunu.

Çevrimiçi kerem1249

Ynt: Son dönemde yükselişte olan Abdülhamid Tartışmaları
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2018, 16:10:09 »
Siyasi amaçlar olduğunu düşünüyorum. II. Abdülhamit'i ilahlaştıran grupların başı kısa bir süre önce "Kurtuluş Savaşında Yunanlar galip gelseydi" diyen birini hastanede ziyaret etti. II. Abdülhamit'e sahip olmadığı kadar yücelik vasfı sunanlar buna inanacak kapasitede insanları oltalarına düşürmek istiyor.

Şimdi diyeceksiniz ki II. Abdülhamit tamamen başarısız mıydı? Bana göre Victoria Çağı'nı güzel idare edemedi, Arapları topluma kazanmaya çalışsaydı T. E. Lawrence onları isyana teşvik edemezdi. Burada anlatıldığı gibi olağanüstü bir hükümdar kesinlikle değil. Denge siyaseti sırasında daima toprak kaybetmiş, bunun yanında vatanın evlatlarını da ölüme sürüklemiş birisi. Hükümdarlığı sırasında yönettiği devletin Kemal Atatürk, Ali Fuat Cebesoy, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak, Celal Bayar gibi insanları yetiştirebilmiş olması Türk ulusuna bıraktığı tek kazanım diyebilirim.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2018, 16:26:24 »
Ben bu olaya bir kaç açıdan bakıyorum. Öncelikle İslamcı iktidar ne yaparsa yapsın mevcut liderleri ile Atatürk'ün önüne geçemiyor. Meclise sunulan içi boş Gazi, Mareşal vs ünvanlarla da önüne geçilemeyeceği için Atatürk'ten önce yaşamış tarihi bir şahsiyeti öne sürerek alternatif tarihi önder oluşturmaya çalışıyor. Bunun için her gün yalanlar söyleyip uydurma tarihi organizasyon ve dizilerle de propagandaya destek veriyorlar.

Bir ikincisi ki bence en önemli sebebi de devleti 15 yılda içeriden ve dışarıdan çöküşe götürürken tarihe atıf yaparak bir suçlu yaratmak ve sözde bunu engellemeye yönelik ohal mahkemeleri ile bugüne meşruiyet kazandırmak. Yani Abdülhamid devleti süper yönetiyordu yahudi ittihatçılar geldi süper padişahı indirip devleti yıktı. 33 yıl bunu engellemek için jurnal ağı kurdu ve istibdatçı, baskıcı bir yönetim sergiledi, bu olanlar meşruydu ve bugün de aynısını hatta daha fazlasını yaparak bu kez engelleyeceğiz propagandasına sahipler.
Bence en önemli sebep bu.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2018, 16:34:18 Gönderen: battle4royal »

Çevrimiçi KoKi

« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2018, 16:36:42 »
Yapıllmak istenen şey Gazi Mustafa Kemal Atatürk , İnönü vb. şahsiyetlerin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki başarılarının küçümsenmesini sağlamak. @battle4royal dediği gibi başka bir tarihi önder oluşturulup gelecek dönemler için Abdülhamidi "Lider" statüsüne sokmak istiyorlar. Abdülhamidin İngilizler ve Ruslarla yaşadığı sorunları "Anti-Emperyalist" ve "İslamcı" başlıkları altına sokup var olan siyasi hareketlerine tarihi bir lider getirmeye çalışıyor mevcut hükumet. MHP , CHP ve hatta HDP'nin bile benimsediği (propaganda yapmıyorum sadece var olan gerçekleri söylüyorum) liderleri varken hükumetin tarihi bir lideri olmaması aşağılık kompleksine kapılmalarına neden oluyor bence. Abdülhamid hakkındaki efsanelerde çoğaltılarak "tarihi liderler yarışında" en önemli kişiliğin kendininkilerinin olduğunu ispat etmeye çalışıyorlar.

Çevrimiçi CaisuEu4

« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2018, 16:42:17 »
Prestij Artırmak Onun üzerinden Yahudilere yüklenip ekonomi düşürüp iç savaş çıkartıp Türkleri Anadolu'dan sürmek 217 yıldır olan projeleri bitirmek istemeleri.Belkide kendi fikrim Abdülhamid yüzünde Türkiyeyi işgal edip Osmanlı ruhunu kaldırmak propagandayla yalan haberle Osmanlı ruhunu bitirmek.

Yada Abdülhamid i sevdirip Milleti islama daha yakın tutarak kontrol altına almakta olabilir.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2018, 16:50:47 Gönderen: Agnostik »

Çevrimiçi Agnostik

• Vive la Révolution
  • Yönetici
  • *
  • Beğenildi: 42 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2018, 16:50:55 »
Gözlerim kanadı.

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2018, 16:56:19 »
Abdülhamid hiç de öyle bugün propagandası yapıldığı gibi sofu, çok dindar bir kişi falan değildi. Neticede babası Abdülmecid Han'dı ve o da içkiye ve eğlenceye meraklıydı hatta 25 karısı vardı. Abdülhamid de örnek alarak babasının yolundan gitti. Gençliğinde içkiye ve eğlenceye düşkün biriydi. 10'dan fazla karısı vardı. Tütünü çok severdi ve her gün içerdi. Babası vefat ettiğinde içkiyi bırakmıştı. Ancak Rom içmeye bir süre daha devam etmişti. Sarayda alaturka müziği tercih etmez, klasik müziği tercih ederdi. Aptal Abdülhamid tüccarlarının anlattığı gibi Theodor Herzl'i saraydan falan kovmayıp Kudüs teklifine karşılık Irak'ta bir bölgeyi teklif etmişti. Yani öyle çok dindar falan değildi.

Çevrimiçi CaisuEu4

« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2018, 16:59:23 »
Rom İçtiği yalandır İçki hakkında bir bilgim yok ama kadınlara düşkünlüğü belli açtığı evlerin önünde polislerin bekleyip para alması

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2018, 17:03:01 »
Siz Rom içme meselesini torunundan iyi mi biliyorsunuz?

Çevrimiçi KoKi

« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2018, 17:05:25 »
Rom İçtiği yalandır İçki hakkında bir bilgim yok ama kadınlara düşkünlüğü belli açtığı evlerin önünde polislerin bekleyip para alması

Sadece meraktan soruyorum "Rom içtiği yalandır" diyorsun , akabinde "İçki hakkında bir bilgim yok" diyorsun.  :dizzy2: :dizzy2:

Ayrıca baştan söyleme gereği duyuyorum ikili tartışmalar ve/veya hakaret edilmesi durumunda anında forum kuralları gereğince kişiler cezalandırılacaktır.

edit: İmla kurallarına gereken hassasiyeti göstermenizi rica ediyorum beyler.  :) tbrk*
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2018, 17:08:01 Gönderen: koki »

Çevrimiçi CaisuEu4

« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2018, 17:19:16 »
İşte Rom İddiası biliyorum rom iddiasını yalanlıyorum Rom içtiği iddiasından başka bir iddia duymadığım için Diğer ne içtiyse veya içirdiyse bilmiyorum diyorum Kısacası 1 tane içki içtiğine dair iddia duydum o iddiayı yalanladım.

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2018, 17:20:34 »
Bu arada Osmanlı ruhu falan diye de bir şey yok. Şunu bi anlayın artık Anadolu hiç bir zaman Osmanlı'nın önceliği olmadı. Osmanlı bir hanedanın adıydı. Siz bu Osmanlı torununu lafını 120 sene önce falan söyleseniz saraya jurnallenir muhtemelen de sessizce ortadan kaldırılırdınız. Osmanlı daima bir Balkan ve Avrupa devleti olmayı hedefledi. Yatırımlarını ve planlarını daima Balkanlara göre yaptı. Yüzyıllarca Anadolu'dan kız bile almadı hanedana. Anadolu barışta çiftçi savaşta asker deposu demekti. Celali isyanlarını biraz okuyun bakalım. Dadaloğlu'nu, Köroğlu'nu bi okuyun bakalım. Osmanlı'nın Anadolu politikası neymiş. 93 Harbi bozgununa dek kimsenin umrunda değildi Anadolu. Sırplar Niş'i istediğinde hay hay İstanbul'u da verelim diye dalga geçildi hatta. Bosna,Anadolu'nun en ücra köşesinden daha yakındı Dersaadet'e. Osmanlılık düşüncesinin şurada 150 yılı bile yok.

İşte yalanlarken neye dayanıyorsun diyorum. Buyur torunu içerdi diyor işte.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2018, 17:21:36 Gönderen: battle4royal »

Çevrimiçi CaisuEu4

« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2018, 17:42:04 »
Dediklerini Biliyorum Osmanlı Politakası Kötü Gittiği Yerlede Ne Müslümanlar nede Türkler adına hiç bir medeniyet oluşturamadı Ben Osmanlı torunu değilim olamamda dediğin torun doğduğu yıla bakarsan anlarsın abdülhamid ziyaret edemezdi selanikte ihanete uğradıktan sonra istanbula getirildi sarayın karşısında kaldı onu ziyaret etmek imkansızdı etseler bile çocuğu en fazla 5 yaşındaydı okuma yazma bilmesi imkansızdı yanındakiler bilse hiç bir hizmetçi pahdişahı ziyarete gelemezdi eşi gelebilirdi eşi gelseydi zaten karışıklık varken öyle notlar yazmazdı

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2018, 17:45:10 »
Bu söylemler beyanat değil varsayım. Öyle olsa böyle olurdu böyle olsa bu olurdu demek bir şeyi ispat etmez ve yalanlamaz.

Not düşeyim. İçki içiyor olması benim gözümde bir şeyi değiştirmez. İçse de kendine içmese de. Ancak bunun konuşulmasından rahatsız olanlar sözüm meclisten dışarı padişah evliyalaştırıclardır. Onlar için değeri düşüyor. O halde problem onlarda.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2018, 17:55:01 Gönderen: battle4royal »

« Yanıtla #14 : 09 Mart 2018, 04:13:05 »
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/hanioglu/2018/03/04/tarihsellestirme-ve-rol-modelligi-ii-abdulhamid

Konu hakkında Jön Türkler ve Abdülhamid dönemi uzmanı olan Prof.Dr.Şükrü Hanioğlu'nun çok güzel yazısı olmuş. Abdülhamid'in ticaret malzemesi haline dönmesi de iyice rahatsız edici olmaya başladı.
"1945'te Nürnberg'te görüştüğüm Alman generalleri arasındaki ortak kanı Manstein'ın sahip oldukları en iyi general olduğu ve başkomutan olarak onu görmeyi istedikleridir. Görünüşe göre o, operasyonel ihtimaller hakkında çok iyi bir sezgiye ve eşit derecede iyi çarpışma yönetme becerisine sahipti. Aynı zaman da tankçı olarak yetişmeyip de mekanize birliklerin potansiyelini onun kadar iyi görebilen başka bir general de yoktu. Kısacası o askeri bir dehaya sahipti."

B.H.Liddell Hart

Çevrimdışı Alexander Kolchak

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 09 Mart 2018, 12:05:54 »
Abdülhamit tıpkı diğer padişahlarımız gibi devletimizi bir adım öteye taşımak için mücadele göstermiştir.Kendisini para kazanmak için çeşitli şekillere sokan insanlar halk arasında bir kutuplaşma yaratıp gereksiz tartışmalara sebep verdiriyor.Bu tartışmalar bizim nezdimizde iki sınıf doğurturuyor.Bu sınıfları 'Ulu Hakan' ve 'Baykuş/Kızıl Sultan' taraftarları olarak ayırabiliriz.Her ikiside tarihe kendi tarafından bakıp 'kahvehane ağzı' ile tarih yazıyor.Aslında bu yola başvuran halkı pek hor görmemek gerek zira 'tarihçi' unvanı taşıyan vatandaşlarımız bile dizilerin oluşturduğu fantezi padişah profillerini ele alarak her ay samimiyetsiz kitaplar yazıyorlar.Bizim bu tür konulardaki duruşumuz tarihsel kişilikleri siyasi obje yapmak yerine onları elit, birikimli ve dürüst tarihçilerimize bırakmak olmalı.

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #16 : 09 Mart 2018, 12:47:04 »
https://www.sabah.com.tr/yazarlar/hanioglu/2018/03/04/tarihsellestirme-ve-rol-modelligi-ii-abdulhamid

Konu hakkında Jön Türkler ve Abdülhamid dönemi uzmanı olan Prof.Dr.Şükrü Hanioğlu'nun çok güzel yazısı olmuş. Abdülhamid'in ticaret malzemesi haline dönmesi de iyice rahatsız edici olmaya başladı.

Çok da bi' şey anlatmayan etliye sütlüye karışmayan hatta bence hafiften de çarpıtan bi yazı. Mesele tarihi değil siyasidir. Abdülhamid hataları da doğruları da olan bi hükümdardı. Ama doğruları hatalarını bastıramayacak kadar azınlıkta kalıyor. Mesela modernleşme çabaları pekala takdire şayandır(Askeri hastaneler vs.) Belki daha sonra kendimce artılarını eksilerini yazarım uzuun bi gönderide.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2018, 13:16:21 Gönderen: battle4royal »

Çevrimdışı Revanchism

« Yanıtla #17 : 29 Mart 2018, 14:39:37 »
Çok da bi' şey anlatmayan etliye sütlüye karışmayan hatta bence hafiften de çarpıtan bi yazı. Mesele tarihi değil siyasidir. Abdülhamid hataları da doğruları da olan bi hükümdardı. Ama doğruları hatalarını bastıramayacak kadar azınlıkta kalıyor. Mesela modernleşme çabaları pekala takdire şayandır(Askeri hastaneler vs.) Belki daha sonra kendimce artılarını eksilerini yazarım uzuun bi gönderide.

İyi olur.  tbrk* tbrk* tbrk*

Çevrimiçi Hynkel

« Yanıtla #18 : 29 Mart 2018, 15:00:38 »
İmzamdaki yazıdan tutumum belli aslında. O yüzden pek objektif yorum yazamam.
Hürriyet, Müsavat, Uhuvvet
Kilâb-ı zulme kaldı gezdiğin nâzende sahrâlar
Uyan ey yâreli şîr-i jeyân bu hâb-ı gafletten

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 29 Mart 2018, 15:31:42 »
Dün bir rüya gördüm, Tayyip 90 yaşına gelmiş tekerlikli sandalyede oturuyor ağzında burnunda tüpler hortumlar dolaşıyor ama hala iktidarda ve millet gelip bacaklarının üstünde tuttuğu battaniyeyi falan öpüyordu. Çok korkunçtu.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?