Gönderen Konu: 93 Harbi Neden Kaybedildi?  (Okunma sayısı 7838 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı The White Tower Guardians

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
93 Harbi Neden Kaybedildi?
« : 22 Ekim 2014, 18:29:01 »
Haritadan Anlamayan Bir Padişah ve Saraydan İdare Edilen Muharebeler

1877-1878 Osmanlı kumandanları ile Osmanlı askeri,kendi yetersizliklerinden gelen bir bozguna, hiç bir yerde uğramadılar.Kumadanlar çoğunlukla iyi,yiğit ve cesur işinin ehli insanlardı.Askerler yiğitçe harp etti Ordu,yer yer muzafferiyetler de kazandı.Hatta yalnız bu harbin değil,Sçağın da en şanlı direniş örneği olan Plevne muharebeleri,bu savaşların hikayeleri içindedir.

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2014, 16:44:34 Gönderen: The White Tower Guardians »
Ben, Luftwaffe'in başıyım ama benim hiçbir Luftwaffem yok

Çevrimdışı Gustav Adolf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: 93 Harbi Neden Kaybedildi?
« Yanıtla #1 : 22 Ekim 2014, 19:59:25 »
Güzel yazı, keşke tarih bölümünde bunun gibi paylaşımlar daha sık yapılsa. Maalesef tarih bölümü ölü gibi :(.

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2014, 20:11:31 »
Güzel yazı, bu konu için Yılmaz Öztuna'nın ''Rumeli Türkiyesi'ni Kaybedişimiz'' adlı kitabını öneriyorum.

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2014, 20:40:31 »
Kusura bakmayın ama tarihi gerçeklikten ve analiz yeteneğinden yoksun bir yazı. Süleyman Paşa savaşın geneli ile ilgili yazıları kendi başarısızlığını örtbas etmek için yazmış olmasın ! Ayrıca savaş başladığında Abdülhamit yeni tahta geçmişti ve henüz otoritesi yoktu savaşın geri dönülmez biçimde kaybedildiği 1878 yılı başlarında kontrolü elde etmiştir ki bu noktadan sonra yapılacak bir şey yoktu.

Bana göre savaş Rusların savaşın başlamasından itibaren iki ay hareketsiz kalıp Çırpanlı Abdülkerim Nadir Paşa'nın büyük stratejik hatası sonucu Rusçuk'tan Tuna'yı geçmesi ile zaten kaybedilmişti.

Kırım Savaşında Osmanlı Ordusu, Rusların Tuna savunma hattını aşmasını engellemiş, Müttefiklerin Kırım'a çıkmasıyla karşı saldırıya geçerek Rusları bu cephede mağlup etmişti. Eğer Tuna cephesi yıl sonuna kadar dayanabilseydi savaşın gidişatı değişirdi ancak daha savaşın başında ana savunma hattı çöktü, bu noktadan sonra Rusların muazzam insan gücü ve kaynağı karşısında kazanma şansımız yoktu.

Şevket Süreyya Aydemir işlediği dönem açısından önemli bir tarihçidir ancak pek çok durumda körü körüne yanlı tarihçilik yapmıştır bu nedenle tarihi olayları iyi öğrenmek için bir konuyu farklı tarihçilerden okumanız gerekir.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2014, 20:41:38 Gönderen: KHAN »

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2014, 00:24:37 »
Şevket Süreyya Aydemir işlediği dönem açısından önemli bir tarihçidir ancak pek çok durumda körü körüne yanlı tarihçilik yapmıştır bu nedenle tarihi olayları iyi öğrenmek için bir konuyu farklı tarihçilerden okumanız gerekir.

Sadece Şevkat Süreyya demiyor bunu yalnız ayrıca Yaralı Mareşal gibi bir çok kitapta'da bu bilgiler mevcuttur.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2014, 15:34:12 »
Kusura bakmayın ama tarihi gerçeklikten ve analiz yeteneğinden yoksun bir yazı. Süleyman Paşa savaşın geneli ile ilgili yazıları kendi başarısızlığını örtbas etmek için yazmış olmasın ! Ayrıca savaş başladığında Abdülhamit yeni tahta geçmişti ve henüz otoritesi yoktu savaşın geri dönülmez biçimde kaybedildiği 1878 yılı başlarında kontrolü elde etmiştir ki bu noktadan sonra yapılacak bir şey yoktu.

Bana göre savaş Rusların savaşın başlamasından itibaren iki ay hareketsiz kalıp Çırpanlı Abdülkerim Nadir Paşa'nın büyük stratejik hatası sonucu Rusçuk'tan Tuna'yı geçmesi ile zaten kaybedilmişti.

Kırım Savaşında Osmanlı Ordusu, Rusların Tuna savunma hattını aşmasını engellemiş, Müttefiklerin Kırım'a çıkmasıyla karşı saldırıya geçerek Rusları bu cephede mağlup etmişti. Eğer Tuna cephesi yıl sonuna kadar dayanabilseydi savaşın gidişatı değişirdi ancak daha savaşın başında ana savunma hattı çöktü, bu noktadan sonra Rusların muazzam insan gücü ve kaynağı karşısında kazanma şansımız yoktu.

Buradan yola çıkarak bir soru sorarsak, Türk ordusu 19.yy'da geçirdiği büyük batılılaşma aşamasından sonra avrupa devletleri ile baş edebilecek duruma gelmiş miydi? Yani teknoloji farkı kapandı mı o yıllarda? top tüfek eksiğimiz olduğunu sanmıyorum. Aslında buradan bir soru da şöyle çıkabilir, Genel olarak 19.yy'ın ikinci döneminde sürekli savaş kaybedilmesinin sebebi kötü taktikler yani kötü komutanlar mıydı?

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Ekim 2014, 18:58:26 »
Osmanlı'nın Ruslarla  yaptıkları ona yakın savaş var ve devlet kendi başına zaten çıkabilecek bir durumda değildi, İngilizler ve diğer devletler bölgede Rusların güçlenmesini istemiyordu ve Türklere yardım ediyorlardı, aynısını Osmanlı ilerlediğinde Ruslara da yaptılar. II. Abdülhamit zaten o dönemde fazlaca eleştirilen bir hükümdar, (Vatan Yahut Silistre) yazının da bu olumsuz imajdan geldiğini düşünüyorum.
All day and all of the night!

Çevrimdışı KHAN

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Ekim 2014, 19:18:42 »
Sadece Şevkat Süreyya demiyor bunu yalnız ayrıca Yaralı Mareşal gibi bir çok kitapta'da bu bilgiler mevcuttur.
Ben savaşla ilgili düşüncemi söyledim, sen bütün savaşın savaşın Plevne Muharebelerinin son aşamasından sonra saraydan yönetim nedeniyle kaybedildiğini düşünüyorsan yapacak birşey yok zaten.

Buradan yola çıkarak bir soru sorarsak, Türk ordusu 19.yy'da geçirdiği büyük batılılaşma aşamasından sonra avrupa devletleri ile baş edebilecek duruma gelmiş miydi? Yani teknoloji farkı kapandı mı o yıllarda? top tüfek eksiğimiz olduğunu sanmıyorum. Aslında buradan bir soru da şöyle çıkabilir, Genel olarak 19.yy'ın ikinci döneminde sürekli savaş kaybedilmesinin sebebi kötü taktikler yani kötü komutanlar mıydı?

Haklısın teçhizat eksiğimiz yoktu yalnız 19. yy ikinci yarısındaki tüm savaşları kaybetmedik 2 büyük savaştan Kırım Muharebesini çoğu Leh ve Macar olan komuta kademesi sayesinde kazandık, 93 harbini ise kötü komuta kademesi yüzünden kaybettik, 93 harbini yöneten komutanlar 1834'te kurulan Kara Harp Okulu ve 1848 yılında kurulan Harp Akademisinin ilk dönem mezunlarıydı ve çoğu garnizon komutanlığı ve eşkıya takibiyle hizmetini doldurmuştu. Rus komutanlar ise savaşlarda pişmiş kimselerdi, Gurko,Skobelev,Totleben savaşlarda pişmiş tecrübeli komutanlardı.

Bunun yanında 19. yy ikinci yarısında küçük çapta savaşlar kazandık, 1861'de Karadağ, 1876'da Sırbistan, 1897 ise Yunanistanı mağlup ettik.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2014, 19:19:04 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2014, 23:07:53 »
93 harbi özelinde değil, biraz daha genel bir yanıt olacak. Teçhizat eksiğimiz yoktu, insan eksiğimiz vardı. 19. asırda Avrupa orduları hem mali olanakların gelişmesi hem de genel askere alma sistemleriyle iyice büyürken bizde merkezi yapı zayıfladı, Hünkar İskelesi Anlaşması ve borçlar nedeniyle ekonomi tamamen çöktü. Askere alma sistemi ne kadar modernleştirilmeye çalışılsa da çok dinli ve uluslu bir imparatorluğun klasik zaaflarını yaşadık. Yani kısacası orduya savaşacak adam bulmak en ciddi sıkıntıydı. Sayı vermek gerekirse savaştan evvel Rusya'nın 90 milyonluk nüfusuna karşılık Osmanlı'nın 30 milyon nüfusu vardı ve bunun yalnızca 12 milyon kadarı askere alınabilecek müslümanlardan oluşuyordu. Bu savaşta Rusya bizden sayısal olarak 3 kat daha üstündü. Önceki savaşlara baktığımızda Rusların bir türlü Tuna havzasını geçemediklerini, geçmeye çalıştıklarında inanılmaz kayıplar (genellikle açlık ve hastalıktan) verdiklerini görürüz. Bu savaşta da ciddi kayıplar vermelerine rağmen bitmek tükenmek bilmeyen insan kaynakları nedeniyle bunu tolere edebildiler.

Komuta kadememiz Avrupa tarzı akademileri çok geç kurmamızdan dolayı ve modernleşmeye fazla para harcamayışızdan dolayı çok parlak değildi ama bundan daha önemlisi bence kaliteli astsubay yetiştirememekti. Ordunun genel olarak disiplini hem nizamiyede hem de başıbozuklarda pek iyi sayılmazdı. Yoksa Rusların da komuta kademesi öyle çok parlak değildi ve her ne kadar kötü eğitimli olsa da Rus erleri Prusyalıların bile hayran olduğu bir disiplin ve azme sahipti.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2014, 23:10:20 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2014, 23:22:02 »
Forumda tarih tartışması , uzun süredir görmemiştim  :)

Osmanlı'nın ekonomisi ve diplomatik başarısızlıkları savaşların sonuçlarında etkili bence.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Ekim 2014, 08:20:02 »
Sorumlular savasi baslatanlardir.Kusra bakmayin ancak ideolojik saplantilardan kurtulamamis bir yazi.Sultan Hamid karsisinda bacak bacak ustune atan Mithat Pasa varken Sultan Hamid'i sorumlu tutmak pek mantikli degil.

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Ekim 2014, 21:52:47 »
Sorumlular savasi baslatanlardir.Kusra bakmayin ancak ideolojik saplantilardan kurtulamamis bir yazi.Sultan Hamid karsisinda bacak bacak ustune atan Mithat Pasa varken Sultan Hamid'i sorumlu tutmak pek mantikli degil.

Mithat Paşa bu devlette bir çok şeyin temelini atan 19.y.y en başarılı devlet adamlarından biridir ama nedense herkes nefret ediyor yıllardır Tarih Kitapları yanlış diye bağırınıyor bazıları ama görüyorum ki yazılanlardan sadece işine gelenler yanlış oluyor Sultan Hamid siyasi bir zeka olabilir ki Theselya'da gördük ne kadar başarılı olduğunu siyasi anlamda birde üstüne toprak vermemizden savaşı kazanıp.Siyasi ideolojiye gelince bence hakkımda bilgin yoksa fikrinde olmasın.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Ekim 2014, 22:19:52 »
Mithat Paşa bu devlette bir çok şeyin temelini atan 19.y.y en başarılı devlet adamlarından biridir ama nedense herkes nefret ediyor yıllardır Tarih Kitapları yanlış diye bağırınıyor bazıları ama görüyorum ki yazılanlardan sadece işine gelenler yanlış oluyor Sultan Hamid siyasi bir zeka olabilir ki Theselya'da gördük ne kadar başarılı olduğunu siyasi anlamda birde üstüne toprak vermemizden savaşı kazanıp.Siyasi ideolojiye gelince bence hakkımda bilgin yoksa fikrinde olmasın.
Bir çok şeyi açmak gerekiyor;modern darbeci olması mı mesela?Sultan Hamid tabi ki asrın en büyük dehası bu tartışılmaz bile.

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Ekim 2014, 22:37:56 »
Bir çok şeyi açmak gerekiyor;modern darbeci olması mı mesela?Sultan Hamid tabi ki asrın en büyük dehası bu tartışılmaz bile.

Tabi ondan büyük devletlerin maşa görevini gördü...

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Ekim 2014, 22:49:36 »

Bismarck bile demiş di mi, '...Dünyadaki zekanın onda yedisi Abdülhamit'de onda biri ben de geri kalanı da diğer devletlerde diye'  :fpalm:

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 25 Ekim 2014, 22:53:28 »
Bismarck bile demiş di mi, '...Dünyadaki zekanın onda yedisi Abdülhamit'de onda biri ben de geri kalanı da diğer devletlerde diye'  :fpalm:

Kaynak ne yıllardır söylenen söz çok ama kaynak yok...

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 26 Ekim 2014, 08:01:45 »
O soz uydurma arkadas alay ediyor.Sultan Hamid tahtan indirildikten sonra devletin neredeyse tamamini elde tutamadilar.Riza Tevfik cok guzel anlatiyor.
Tarihler ismini adigi zaman,
Sana hak verecek ey koca Sultan!
Bizdik utanmadan iftira atan,
Asrin en siyasi padisahina.
Padisah hem zalim hem deli dedik,
ihtilale kiyam etmeli dedik
seytan ne dediyse biz beli dedik
calistik fitnenin intibahina
Meger divane sen degil bizmisiz
Bir curuk iplige hulya dizmisiz.
Sadre deli degil edepsizmisiz
Tukurduk atalr kiblegahina.

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Heart Of Iron 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 26 Ekim 2014, 21:12:00 »
Mehmet Akif Daha güzel anlatıyor bak dinle

ortalık şöyle fena böyle müzebzep işler
ah o yıldız’daki baykuş ölüvermezse eğer

çoktan beridir vardı benim bir derdim
gideyim zalimi ikaz edeyim isterdim
kafes ardında hanımlar gibi saikliydi hamid
âl-i osmandan bu korkaklık edilmezdi ümid

kız kadın hepsi haremlerde bütün gün mahpus
şu telakkiye bakın en kötü vahşet namus

düşürdün milletin en kahraman evladını ye’se
ne mel’unsun ki rahmetler okuttun ruh-i iblis’e

gölgesinden korkan bir ödlek,
korkuttu bizi otuzüç yıl şeriat diyerek.
allah’a isyanı
ey bunca zamandır bize te’dip eden allah

Safahat...

Çevrimdışı Gandalf

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 27 Ekim 2014, 16:46:23 »
İnsan gücü faktörü çok önemli.Ve tabikii tuna nehrini geçtikleri an savaş bitti.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 27 Ekim 2014, 17:00:52 »
Sultan save-load yapmayı unutmuş :P

Müslüman Araplar askere alınıyor muydu o dönemde?