Gönderen Konu: Turks and Caicos Islands  (Okunma sayısı 7193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gougluinn

• Sekban
  • *
  • strip the flesh, salt the wound! niahahahha
    • Profili Görüntüle
Turks and Caicos Islands
« : 23 Mayıs 2014, 12:09:35 »

Arkadaşlar bu adayı muhakkak duymuşsunuzdur, ben de zamanında öyle duyup bu ne lan atlantikte böyle bir ada mı varmış ne alaka lan 'Turks and Caicos Islands' ismi falan diye düşünmüştüm. tabi o zamanlar ansiklopediden okumuş/görmüştüm sanırım adsl yoktu yani o zamanlar. Neyse geçen Black Sails isimli korsanları anlatan bir diziyi izlerken nerede lan bu Nassau adası diye bakınırken nette gene gördüm tıkladım araştırdım falan isminin nereden geldiğini ama adamlar wiki'de bir de turistik bir ing. sitede 'adadaki palmiyelerin türk fesine benzedikleri için böyle bir isim vermişler' tarzında yazıları daha okurken 'ulan ada 16.yy'da bulunmuş/kurulmuş o zaman fes mi vardı aq.' dedim içimden ve araştırmaya devam ettim. sonunda şu site de belirtildiği üzere ucu kanıtlanamayan 'amerika'yı osmanlı denizcileri keşfetti' iddiasına dayandı. zamanında virginia'dan norveçten falan bizim korsanların konakladıklarını ve hareme oradan hatun getirdiklerini duymuştum sanırım bir yerlerde. neyse bir şeyler bien var mıdır aranızda bu konu hakkında?

http://insanveevren.wordpress.com/2011/04/17/atlas-okyanusunda-bir-turk-ulkesi-turks-and-caicos-islands/

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Turks and Caicos Islands
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2014, 12:34:18 »
Bende daha önce o adadaki kaktüslerin fes taktığını duymuştum. :P

Bulunduktan sonraki yüzyıllarda bu isim verilmiş olabilir.
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı gougluinn

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2014, 13:00:32 »
"Türk Adaları ismi 1688′de ilk defa Coronelli adlı meşhur bir İtalyan haritacının çizdiği haritada yer alıyor ve bu eser Fransızca. "

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2014, 15:51:23 »
Alınan Türk esirler bu adaya getirilmiş olabilir.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2014, 16:12:04 »
Verdiğin linkte Kolomb'dan 25 yıl önce Türklerin geldiği ve Kanuni nedeniyle Grand Turk ismi verildiği yazıyor. Halbuki Kolomb'un keşfinden 25 yıl öncesi bizim Fatih zamanına denk gelir.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2014, 16:33:52 »
Alıntı
(aç/kapa)

Özetle, 17. ve 18. yüzyıllarda İspanyol hazinelerini taşıyan gemileri soyan bir korsan olması ve lakabının da "Turk" olmuş olabilme ihtimali var.

Tabii bu biraz fazlaca romantize edilmiş bir ihtimal, yazıyı aldığım sitede belirttiği gibi.Siteyi paylaşmaya gerek görmüyorum.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2014, 06:27:37 Gönderen: Coldhands »

Çevrimdışı gougluinn

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Mayıs 2014, 16:36:54 »
Verdiğin linkte Kolomb'dan 25 yıl önce Türklerin geldiği ve Kanuni nedeniyle Grand Turk ismi verildiği yazıyor. Halbuki Kolomb'un keşfinden 25 yıl öncesi bizim Fatih zamanına denk gelir.

linkte kastedilen sanırım fatih zamanında gelindi evet ama ismi kanuni zamanında verilmiş olabilir. yani adaya gelir gelmez isim vermemişlerdir heralde...

Çevrimdışı Swift

• Sekban
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2014, 19:49:23 »
Biraz araştırma yaptım bende. Caicos, "Caiques" isimli Fransızca bir kelimeden gelir ve Türkçesi kayıklar demektir. Turks adı garip ama diğer ismi bir o kadar daha garip. O yüzden Osmanlı Fesine benzediğinden ötürü bu isim konulması en güçlü ihtimal. Çünkü adayı görünce bu adaya bu ismi veren Fransız kaptanın (adayı İspanyollar keşfetti ama 17. yy'ın sonlarında Britanyalı ve Fransız denizciler adayla çok haşır neşir oldular) aklına muhtemelen iki şey gelmiştir, her yerde bulunan kayıklar ve Osmanlı fesine benzeyen (bir Türk imgesi yaratan) kaktüsler gelir. Ama muhtemelen bu adaya bu ismi veren Fransız gemilerinin kaptanı Türk olabilir veya  gemideki mürettabattan birileri Türktür veya çok fazla Türk görüp Osmanlı fesine benzeten bir yabancı da olabilir. Nede olsa bir dönemler Akdenizde Türk denizciler nam salmıştı. Ve mürettabat üyeleri adayı tarif ederken Türk feslerine benzeyene kaktüsler ve bir sürü kayıklar olarak daha anlaşılır şekilde adayı tarif ediyorsa adanın ismi böyle kalmış daha sonra herkes adaya bu ismi verdiği için bu isim adanın resmi ismi olmuş olabilir.         

Öbür taraftan Türk denizcilerin burayı keşfetmiş olma ihtimali çok ama çok zayıf bir ihtimal olarak geliyor bana.     

Bu adada bulunan "Melocactus" cinsi kaktüsler de gerçekten Osmanlı Feslerine benziyorlar.

« Son Düzenleme: 07 Haziran 2014, 19:57:19 Gönderen: Swift »
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı gougluinn

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Haziran 2014, 20:21:20 »
iyi de fes 1830'lardan sonra kullanılmaya başlandı...

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Haziran 2014, 20:55:09 »
Zaten adaların ayrı bir koloni olması 1848 yılının sonuna denk geliyor.

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Haziran 2014, 10:16:53 »
Fatih Sultan Mehmet'e de ''Grand Turco'' denmiştir.

Zaten adaların ayrı bir koloni olması 1848 yılının sonuna denk geliyor.
Ada resmi koloni olana kadar hiç anılmamış mı ? Bir isim ile zikredilmemiş mi ? Ada 1688 yılında Coronelli'nin kitabında da Türk Adaları olarak geçiyorsa farklı bir sebebi olmalı. Belki @Swift'in de söylediği gibi geminin kaptanı Türk olabilir veya  gemideki mürettabattan birileri Türk olabilir.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Haziran 2014, 18:17:56 »
iyi de fes 1830'lardan sonra kullanılmaya başlandı...

Ondan önce Mağripler tarafından kullanılmadı mı?

Çevrimdışı gougluinn

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Haziran 2014, 21:39:13 »
Ondan önce Mağripler tarafından kullanılmadı mı?

fes bildiğim kadarı ile yunan milli şapkası. zaten batılılaşmak için bir simgedir fes. doğulu olması saçma.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Haziran 2014, 06:27:09 »
Fatih Sultan Mehmet'e de ''Grand Turco'' denmiştir.
Ada resmi koloni olana kadar hiç anılmamış mı ? Bir isim ile zikredilmemiş mi ? Ada 1688 yılında Coronelli'nin kitabında da Türk Adaları olarak geçiyorsa farklı bir sebebi olmalı. Belki @Swift'in de söylediği gibi geminin kaptanı Türk olabilir veya  gemideki mürettabattan birileri Türk olabilir.

Ya da,

Özetle, 17. ve 18. yüzyıllarda İspanyol hazinelerini taşıyan gemileri soyan bir korsan olması ve lakabının da "Turk" olmuş olabilme ihtimali var.

Tabii bu biraz fazlaca romantize edilmiş bir ihtimal, yazıyı aldığım sitede belirttiği gibi.Siteyi paylaşmaya gerek görmüyorum.

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #14 : 31 Ağustos 2015, 21:31:57 »
Hort için çok özür dilerim ama söylemem gerekiyor.

Ya da,

Hop efendi öncelikle buraya yazdıklarım kesinlikle doğrudur demiyorum ve bende gerçek nedir bilmiyorum ama bir bağlantı olabilir diye yazıyorum amacımız zaten tartışıp yorumlayıp öğrenmektir. Direk lak diye çıkıp " :fpalm:" atmayın.

Piri Reis amcası Kemal Reis ile buraları gezmiş ve bu haritayı çıkartmış olabilir çünkü Piri Reisin bu haritayı 2 şekilde çıkartabilir ilk olarak buraları gezmiş ve çıkartmıştır ikinci olarak ermiş bir kişi olarak göğe yükselmiş gözü açılmış ve gördüğünü çizmiştir ki haritada tek boynuzlu hayvanı insan olmayan canlı uzun okla gösterdiğim dişi tüylü bir canlıyı insan gibi otururken elini ağızına götürdüğünü görebilirsiniz sadece o değil bu haritanın bir tarafını göstermiyor onu farklı bir resimle koyacağım daire içinde belirtip ok çıkartacağım.

Harita bu şekilde ama ben size bunu dikey yapıp göstereceğim internetten bulduğum hali bu.

Bu resmin dikey yaptığım hali ve günümüz haritalarına göre uygun hali.

Konudaki Turks ve Caicos adaları kırmızıyla daire içine aldığım yerde yer almaktadır oradan Miami yi de görebilirsiniz ama çok kaliteli çizilmemiş orası küçük okla gösterdiğim yerde ise küçük bir gemi resmi bulunmakta ya da ben yanlış görmüyorumdur umarım ama oradaki şey gemiye benziyor.

Bu da haritadaki belirttiğim insan olmayan garip canlılar.

Piri Reisin bu haritayı iki şekilde çizme olasılığı var ilk olarak amcası Kemal Reis ile oraları gezmiş ve çizmiştir ki bunu bana İnkılap Hocam da böyle anlatmıştı ama kesin olduğunu söylememişti yine kendisine de üniversitedeki profesör öğretmeni anlatmış ikinci çizme olanağı ise başka bir tarih öğretmenimin ve din öğretmenimin anlattığı gibi ermiş birisi olup gözü açılmış ve gördüğü her şeyi çizmiştir.

Resimlerle fazla uzun oldu ve hortlattığım için özür dilerim spoiler olmadığı için artık forumda koyamadım ona yinede bu bilgilerin kesinliği hakkında konuşmuyorum ama tam tartışılacak şeyler ilk başta belirttiğim gibi çıkıp lak diye "facepalm" atmayın çünkü ben kesin böyledir demiyorum hatam varsa ya da yanlışım kanıtlarla belirtin lütfen.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 31 Ağustos 2015, 21:38:09 »
Güzel bilgi.

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 31 Ağustos 2015, 21:57:21 »
Adalar konusunda bir bilgim yok ama zaten bir cok millet Amerika'yi kendisinin buldugunu iddia ediyor:Iskandinavlar,Misirlilar,Çinliler vs.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 31 Ağustos 2015, 22:10:22 »
Piri Reis'in haritasında olağanüstü bir durum yok. Döneminde bulduğu çoğu İberyalı olmak üzere yaklaşık 20 haritacının haritalarından faydalanarak hazırlıyor. Ki haritada yine de pek çok hata mevcut.

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #18 : 31 Ağustos 2015, 22:18:45 »
Tek boynuzlu unicorn dışında hiç bir yerde o dönemlerde tek boynuzlu canlı falan görmedim günümüzde falan olabiliyor mutasyona uğraşmış radyasyon yüzünden 2 boynuzu olması gerektiği yerde 1,3,4 boynuzu olan hayvanlar var ama o dönem ne alaka ki radyasyonu o dönem ağızımıza alamayız, bu da başka bir tartışma konusu.

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 31 Ağustos 2015, 22:18:54 »
Piri Reis'in haritasında olağanüstü bir durum yok. Döneminde bulduğu çoğu İberyalı olmak üzere yaklaşık 20 haritacının haritalarından faydalanarak hazırlıyor. Ki haritada yine de pek çok hata mevcut.
Yapabiliyorsan buyur gemiyi ben kiralayım çık dünyayı gez bana doğru bir harita hazırla.

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 31 Ağustos 2015, 22:22:43 »
Tek boynuzlu unicorn dışında hiç bir yerde o dönemlerde tek boynuzlu canlı falan görmedim günümüzde falan olabiliyor mutasyona uğraşmış radyasyon yüzünden 2 boynuzu olması gerektiği yerde 1,3,4 boynuzu olan hayvanlar var ama o dönem ne alaka ki radyasyonu o dönem ağızımıza alamayız, bu da başka bir tartışma konusu.
<a href="https://media.giphy.com/media/3o85xky3bBsb8fysZG/giphy.gif" target="_blank" class="new_win">https://media.giphy.com/media/3o85xky3bBsb8fysZG/giphy.gif</a>
Cidden ne demek istedin?  ;D
All day and all of the night!

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 31 Ağustos 2015, 22:23:09 »
Yapabiliyorsan buyur gemiyi ben kiralayım çık dünyayı gez bana doğru bir harita hazırla.

Yanlış anlaşıldım galiba, harita dönemi için başarılı. Ama "ermiş biriymiş, göğe yükselmiş" gibi bir durum yok. Böyle doğaüstü olaylar gerçekleşseydi haritada  hatalar bulunmazdı.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2015, 22:30:23 Gönderen: Vatikan Müftüsü »

Çevrimdışı cemoooo

• Yönetici
  • *
  • Burrard
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 31 Ağustos 2015, 22:23:40 »
Öncelikle mutasyonun meydana gelmesi için radyasyon elzem değil. Haritalarda genellikle o bölgeyi betimleyen detaylara veya ilginç olaylara/varlıklara (destansı gemici hikayeleri) yer verilir. Piri Reis tek boynuzlu bir canlı çizdiğine göre gemici veya tüccar eşraftan bu yönde bir duyum almıştır.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2015, 22:33:31 Gönderen: cemoooo »
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 31 Ağustos 2015, 22:33:28 »
Ecdat Reloaded hikayesini yazarken karşılaştığım ilginç detay. (Ayrıntılı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.)

Türkler anlatılan efsanelerde her daim karşımıza çıkmaya devam ediyorlar. Özet geçersek Quivira adlı altından şehre gitmek için The Turk denilen bir yerli rehber ile anlaşmış İspanyollar. The Turk ise onları bu şehre götürmek yerine oyalamayı tercih etmiş ve durumu çakmamaları için elinden geleni yapmış. Sonu ne şekilde oldu bilemiyorum açıkçası. Merak edenler şuraya bakabilirler;
http://www.kansasgenealogy.com/history/turk.htm

Edit: Bu arada Piri Reis'in Kanuni'nin emriyle 70-80 yaşlarında astırıldığını biliyor muydunuz?
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2015, 22:40:52 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Ayran.Forever

« Yanıtla #24 : 31 Ağustos 2015, 23:09:49 »
Gemi kiralayacaksan ben alabilirim bir adet. Çok güzel harita çizerim Piri reisi tokatlar geçerim :(.

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #25 : 31 Ağustos 2015, 23:10:35 »
Cidden ne demek istedin?  ;D
Diyorum ki hiçbir mitolojide falan tek boynuzlu hayvan olarak unicorn dışında bir canlı görmedim ama resimde var yani mitoloji ile olma alakası yok mutasyonla olmuş olabilir demek istedim belki radyasyondan mutasyon olmuş olabilir ama radyasyonun o dönemde ne işi var dememiz gerekir işte burada da dünya dışı canlılar devreye giriyor yani bahsettiğim gibi ayrı bir tartışma konusu.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 31 Ağustos 2015, 23:12:20 »
Uçuk olabilir belki ama bana Göre Piri Reis (Ruhu Şad Olsun) Astral seyahatle yaptı. Hz. Muhammedinde ben semaya Astral seyahat ile yükselidiğini Kudüse o şekilde gittiğini düşünüyorum. Benimle konuşmak isteyenler buradan iletişime geçebilirler : steam nick SonundaİsminiDeğiştirenAdam.

Çevrimdışı satisfaction baby

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 31 Ağustos 2015, 23:14:01 »
Bence Piri Reis şizofrendi anlattıklarınıza göre.
Koskoca Piri Reis'i ne hale soktunuz. Adam eski haritaları bulmuş bir adam. Oradan çıkarıp çizdi işte. Einsteinin atomu parçalaması da cinler sayesinde mi üstad.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 31 Ağustos 2015, 23:14:20 »
Forum coştu bu aralar.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 31 Ağustos 2015, 23:15:53 »
Zaten bana göre dedim. Ayrıca cinlerle konuşmak onları görmek anormal ise HZ.Süleyman en iyisini bilirdi. Neden cinlerden yararlanmış olmasın ? Bana da sen dediğin için çok mantıklı geldi...

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 31 Ağustos 2015, 23:16:16 »
Bence Piri Reis şizofrendi anlattıklarınıza göre.
Koskoca Piri Reis'i ne hale soktunuz. Adam eski haritaları bulmuş bir adam. Oradan çıkarıp çizdi işte. Einsteinin atomu parçalaması da cinler sayesinde mi üstad.
Hayır o uzaylılar sayesinde.  :P
Piri Reis bu haritayı kendi gezerek çizmiş olabilir fakat diğer haritacılardan destek alması muhtemel bakılıyor, forumda bir konu vardı bunun hakkında.

Çevrimdışı Ayran.Forever

« Yanıtla #31 : 31 Ağustos 2015, 23:17:36 »
Diyorum ki hiçbir mitolojide falan tek boynuzlu hayvan olarak unicorn dışında bir canlı görmedim ama resimde var yani mitoloji ile olma alakası yok mutasyonla olmuş olabilir demek istedim belki radyasyondan mutasyon olmuş olabilir ama radyasyonun o dönemde ne işi var dememiz gerekir işte burada da dünya dışı canlılar devreye giriyor yani bahsettiğim gibi ayrı bir tartışma konusu.
Mutasyon dediğimiz arkadaş için ekstra bir radyasyona gerek yok. Uzayda var olan radyasyon nedeniyle sürekli mutasyonlar oluşuyor ama bunların çoğu otomatik düzeltiliyor :(. Dünyada insan nedeniyle oluşan ekstra radyasyon düzeltilemeyen hasarları arttırıyor sadece.

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 31 Ağustos 2015, 23:18:02 »
Zaten bana göre dedim. Ayrıca cinlerle konuşmak onları görmek anormal ise HZ.Süleyman en iyisini bilirdi. Neden cinlerden yararlanmış olmasın ? Bana da sen dediğin için çok mantıklı geldi...

Gece vakti cin dememek lazım aslında. Üç harfli diyelim.
(Not: ABD'den yazıyorum, burada gündüz panpalar .p)

Çevrimdışı unonimus

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Kinoshita Hideyoshi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 31 Ağustos 2015, 23:20:42 »
Hz. Muhammedinde ben semaya Astral seyahat ile yükselidiğini Kudüse o şekilde gittiğini düşünüyorum.

Miraç (en bilinen miraç) beden ve ruh ile oldu.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 31 Ağustos 2015, 23:21:11 »
Human şu konuya bakıyor birazdan alıntı çakar az bekleyin.

Çevrimdışı PashaZade

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 31 Ağustos 2015, 23:23:28 »
Hakkaten adamı maymun ettiniz. Dalga geçmeyin bari. Uzaylıları sokmayaydın iyiydi :D Kim var kardeş Piri Reisin zamanında bütün Kuzey ve Güney Amerikayı gezmiş. Madem anlattıklarını çizmiş Piri Reis başkalarının, o zaman yazdığı eserin anlamı çizdiği haritanın güzelliği ne ? Kitap 1513 de bitiyor. Christopher Colomb'un adanın Hindistan olmadığını anlaması bile 15 sene geçti. Vespucci evet belki düşünülebilir çok büyük bir adammış ama Piri Reis le görüşme olasılıkları sıfır. Adam zaten 1512 de ölüyor (Kitabın bitmesinden 1 sene önce). Ben dedim Astral seyahat o dedi cinler o dedi uzaylılar; birisi de Vikingler desin de güleyim Bari. Neyse ben yokum uyuyacam bişe yazamıcam yani

[/EVET O KONUDA KANUNİYİ KINIYORUZ...size]

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 31 Ağustos 2015, 23:25:11 »
Adamın biri Mustafa'yı astırdı diye Kanuni'ye dava açmıştı. O aklıma gedli şimdi. .p

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 31 Ağustos 2015, 23:32:55 »
Boğdurdu* :)

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 31 Ağustos 2015, 23:34:15 »
Aynen yanlış oldu. :D
Bir de tarih okuayacağız olacak şey değil. Üstte piri reis muhabbeti olduğu için karıştı. .p

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #39 : 31 Ağustos 2015, 23:37:53 »
Tarih okumayı bende istiyorumda önce dil okuyacağım sonra tarihi 2. üniversite olarak okurum her neyse şunu söyleyim Piri Reisin oraya gitmesi olası bir durum ama tartışmaya açık yinede.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 31 Ağustos 2015, 23:40:36 »
Gittiğini sanmıyorum. Daha önce de dediğim gibi başka haritalardan faydalanarak çizmiş.

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 31 Ağustos 2015, 23:41:39 »
Invasion paylaşmıştı sanırım.

<a href="http://www.youtube.com/v/nXNhJi952bg" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/nXNhJi952bg</a>

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #42 : 31 Ağustos 2015, 23:43:44 »
5 saat çok uzunmuş parça parça bölmek lazım.

Çevrimdışı Ayran.Forever

« Yanıtla #43 : 31 Ağustos 2015, 23:47:42 »
Şimdi Evlad-ı Fatihan bana gemi kiralayacak mı ? Heyecanla bekliyorum :(.

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 31 Ağustos 2015, 23:50:16 »
O dönemde de radyasyon vardı 5 milyon yıl önce de radyasyon vardı.Güneşten gelen Ultraviyole ışınlar mesela DNA'nın yapsını etkileyerek mutasyona kansere hücrenin ölümüne vs. yol açabilirler. Ama radyasyon şart değil, kusursuz ve mükemmel canlılar olduğumuz için hücrenin kendi görevleri (mayoz bölünme, DNA eşlenmesi ve onarımı) sırasında da mutasyon olabilir.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2015, 23:53:32 Gönderen: fakeswift »

Çevrimdışı Ayran.Forever

« Yanıtla #45 : 01 Eylül 2015, 00:19:15 »
O dönemde de radyasyon vardı 5 milyon yıl önce de radyasyon vardı.Güneşten gelen Ultraviyole ışınlar mesela DNA'nın yapsını etkileyerek mutasyona kansere hücrenin ölümüne vs. yol açabilirler. Ama radyasyon şart değil, kusursuz ve mükemmel canlılar olduğumuz için hücrenin kendi görevleri (mayoz bölünme, DNA eşlenmesi ve onarımı) sırasında da mutasyon olabilir.
O mutasyona neden olan şey uzaydan gelen ve senin içinden geçen parçacıklar oluyor genelde :(.

Çevrimdışı HadjiNazmi

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 01 Eylül 2015, 02:32:57 »
Ne öyle erip de göğe yükselme falan var ne de başka bir şey. Piri Reis korsanların en iyilerinden olduğu için boyuna Avrupalıları esir alıyor baskın yapıp. O dönemdeki her Türk korsan gibi. Ama bunlardan birisi var ki Colombus'un tayfasındanmış yolculuklardan birinde. Colombus'un ilk çizdiği haritalardan birisi de bu herifte. Ona ve diğer Avrupa haritalarına bakıyor birleştiriyor. 15-20 farklı Avrupa haritasını kullanıyor. Bu nihayetinde kartografya. Çizmek için evliya olup göğe çıkmaya gerek yok. Bir bilim dalı. İspanyollarla Portakallar da o dönemde ve daha sonrasında muazzam miktarda harita üretmişler. Mesela bizim özgün kartografyamızın son büyük temsilcisi Katip Çelebi'den sonra 19. yüzyıla kadar doğru düzgün bir kartografya bilimi olmadı. Cedid Atlas falan bundan hariç ama o da zaten tercüme ve tab edilmesi 20-30 sene gecikmiş bir eser. Tunuslu Hacı Ahmed'in haritası falan var ama tartışmalı bir harita. Şimdi inanmayanları inandırmak için elimdeki bazı Avrupa menşeli haritaların resmini çekip koymak isterdim ama canım onunla uğraşmak istemiyor. Onun yerine size kartografya tarihine giriş niteliğinde ufkunuzu açacak Antik Dönemden Günümüze Haritacılar isimli İş Bankasından çıkmış kitabı tavsiye ederim. Piri Reis'inki gibi hatalı bir haritanın kaynağına evliyalık atfetmek olsa olsa kendi inandığın şeyin kaynağının kusursuzluğunu kendin çürütmek olur.

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 01 Eylül 2015, 04:35:20 »
O dönemde Google Maps varsa belki bir ihtimal.

wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 01 Eylül 2015, 14:05:02 »
O dönemde Colomb Maps var :P

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 01 Eylül 2015, 14:38:54 »
 Stabil bir program değil. Çok rom harcatıyor. Beta sürümüne baktım rom yetmeyince rastgele çiziyor.
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2015, 14:41:24 Gönderen: Re-Doom »
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı ak_gandalf

« Yanıtla #50 : 01 Eylül 2015, 15:40:12 »
Konu nerden nereye geldi -_-

Not: İsim daha sonradan verilmiş olabilir.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 01 Eylül 2015, 16:28:08 »
1505 Caverio Haritası

1507 Ruysch Haritası

1507 Waldseemüller Haritası

Piri Reis haritasını farklı kılan kısım Antarktika kıyılarındaki ada(Falkland?) çizimleridir. Yoksa yukarıda görüldüğü gibi daha önce çizilmiş haritalar da Güney Amerika kıtasını benzer bir şekilde göstermiş.

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 01 Eylül 2015, 16:45:02 »
Neden Güney Asya hep çarpılmış gibi çizilmiş? Bir sebebi var mı acaba. Çinhindi'nden bahsediyorum.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 01 Eylül 2015, 17:20:59 »
Oraların keşfi(Batılılar tarafından) daha geç oldu.

Çevrimdışı fakeswift

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 02 Eylül 2015, 05:20:18 »
O mutasyona neden olan şey uzaydan gelen ve senin içinden geçen parçacıklar oluyor genelde :(.
Eğer ışınımlardan bahsediyorsan buna parçacık demek ne kadar doğru orası muamma olur da genelde kısmını anlayamadım? Gerçekten neyden bahsediyorsun?

Çevrimdışı Ayran.Forever

« Yanıtla #55 : 02 Eylül 2015, 07:34:54 »
Eğer ışınımlardan bahsediyorsan buna parçacık demek ne kadar doğru orası muamma olur da genelde kısmını anlayamadım? Gerçekten neyden bahsediyorsun?
Genelde dedim çünkü azda olsa hücre bölünmesi sırasında oluşan hatalarda mutasyona neden oluyor. :(. Saçmaladım mı mübarek kendimden şüphe ettim az önce.

Çevrimdışı Vezir

• Prussian İnfantry
  • Sipahi
  • *
  • Herkes gibi, kendini stratejiye adamış oyuncu.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 13 Ocak 2016, 21:51:38 »
Baya büyük bir hort oldu ancak hiç mi düşünen olmadı o dönemki resim yeteneğiyle alakası olduğunu? Piri reis bence en mantıklı olarak bir öküz veya gergedan çizmeye çalışmış olabilir, onun dışında bacakları olan kolları olan canlılarda yerlilerdir yani.
(aç/kapa)