Gönderen Konu: Turks and Caicos Islands  (Okunma sayısı 7133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gougluinn

• Sipahi
  • *
  • strip the flesh, salt the wound! niahahahha
    • Profili Görüntüle
Turks and Caicos Islands
« : 23 Mayıs 2014, 12:09:35 »

Arkadaşlar bu adayı muhakkak duymuşsunuzdur, ben de zamanında öyle duyup bu ne lan atlantikte böyle bir ada mı varmış ne alaka lan 'Turks and Caicos Islands' ismi falan diye düşünmüştüm. tabi o zamanlar ansiklopediden okumuş/görmüştüm sanırım adsl yoktu yani o zamanlar. Neyse geçen Black Sails isimli korsanları anlatan bir diziyi izlerken nerede lan bu Nassau adası diye bakınırken nette gene gördüm tıkladım araştırdım falan isminin nereden geldiğini ama adamlar wiki'de bir de turistik bir ing. sitede 'adadaki palmiyelerin türk fesine benzedikleri için böyle bir isim vermişler' tarzında yazıları daha okurken 'ulan ada 16.yy'da bulunmuş/kurulmuş o zaman fes mi vardı aq.' dedim içimden ve araştırmaya devam ettim. sonunda şu site de belirtildiği üzere ucu kanıtlanamayan 'amerika'yı osmanlı denizcileri keşfetti' iddiasına dayandı. zamanında virginia'dan norveçten falan bizim korsanların konakladıklarını ve hareme oradan hatun getirdiklerini duymuştum sanırım bir yerlerde. neyse bir şeyler bien var mıdır aranızda bu konu hakkında?

http://insanveevren.wordpress.com/2011/04/17/atlas-okyanusunda-bir-turk-ulkesi-turks-and-caicos-islands/

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Turks and Caicos Islands
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2014, 12:34:18 »
Bende daha önce o adadaki kaktüslerin fes taktığını duymuştum. :P

Bulunduktan sonraki yüzyıllarda bu isim verilmiş olabilir.
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı gougluinn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Mayıs 2014, 13:00:32 »
"Türk Adaları ismi 1688′de ilk defa Coronelli adlı meşhur bir İtalyan haritacının çizdiği haritada yer alıyor ve bu eser Fransızca. "

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2014, 15:51:23 »
Alınan Türk esirler bu adaya getirilmiş olabilir.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2014, 16:12:04 »
Verdiğin linkte Kolomb'dan 25 yıl önce Türklerin geldiği ve Kanuni nedeniyle Grand Turk ismi verildiği yazıyor. Halbuki Kolomb'un keşfinden 25 yıl öncesi bizim Fatih zamanına denk gelir.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2014, 16:33:52 »
Alıntı
(aç/kapa)

Özetle, 17. ve 18. yüzyıllarda İspanyol hazinelerini taşıyan gemileri soyan bir korsan olması ve lakabının da "Turk" olmuş olabilme ihtimali var.

Tabii bu biraz fazlaca romantize edilmiş bir ihtimal, yazıyı aldığım sitede belirttiği gibi.Siteyi paylaşmaya gerek görmüyorum.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2014, 06:27:37 Gönderen: Coldhands »

Çevrimdışı gougluinn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Mayıs 2014, 16:36:54 »
Verdiğin linkte Kolomb'dan 25 yıl önce Türklerin geldiği ve Kanuni nedeniyle Grand Turk ismi verildiği yazıyor. Halbuki Kolomb'un keşfinden 25 yıl öncesi bizim Fatih zamanına denk gelir.

linkte kastedilen sanırım fatih zamanında gelindi evet ama ismi kanuni zamanında verilmiş olabilir. yani adaya gelir gelmez isim vermemişlerdir heralde...

Çevrimdışı Swift

• Sipahi
  • *
  • Hadi Güle Güle
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Haziran 2014, 19:49:23 »
Biraz araştırma yaptım bende. Caicos, "Caiques" isimli Fransızca bir kelimeden gelir ve Türkçesi kayıklar demektir. Turks adı garip ama diğer ismi bir o kadar daha garip. O yüzden Osmanlı Fesine benzediğinden ötürü bu isim konulması en güçlü ihtimal. Çünkü adayı görünce bu adaya bu ismi veren Fransız kaptanın (adayı İspanyollar keşfetti ama 17. yy'ın sonlarında Britanyalı ve Fransız denizciler adayla çok haşır neşir oldular) aklına muhtemelen iki şey gelmiştir, her yerde bulunan kayıklar ve Osmanlı fesine benzeyen (bir Türk imgesi yaratan) kaktüsler gelir. Ama muhtemelen bu adaya bu ismi veren Fransız gemilerinin kaptanı Türk olabilir veya  gemideki mürettabattan birileri Türktür veya çok fazla Türk görüp Osmanlı fesine benzeten bir yabancı da olabilir. Nede olsa bir dönemler Akdenizde Türk denizciler nam salmıştı. Ve mürettabat üyeleri adayı tarif ederken Türk feslerine benzeyene kaktüsler ve bir sürü kayıklar olarak daha anlaşılır şekilde adayı tarif ediyorsa adanın ismi böyle kalmış daha sonra herkes adaya bu ismi verdiği için bu isim adanın resmi ismi olmuş olabilir.         

Öbür taraftan Türk denizcilerin burayı keşfetmiş olma ihtimali çok ama çok zayıf bir ihtimal olarak geliyor bana.     

Bu adada bulunan "Melocactus" cinsi kaktüsler de gerçekten Osmanlı Feslerine benziyorlar.

« Son Düzenleme: 07 Haziran 2014, 19:57:19 Gönderen: Swift »
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı gougluinn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Haziran 2014, 20:21:20 »
iyi de fes 1830'lardan sonra kullanılmaya başlandı...

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Haziran 2014, 20:55:09 »
Zaten adaların ayrı bir koloni olması 1848 yılının sonuna denk geliyor.

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Haziran 2014, 10:16:53 »
Fatih Sultan Mehmet'e de ''Grand Turco'' denmiştir.

Zaten adaların ayrı bir koloni olması 1848 yılının sonuna denk geliyor.
Ada resmi koloni olana kadar hiç anılmamış mı ? Bir isim ile zikredilmemiş mi ? Ada 1688 yılında Coronelli'nin kitabında da Türk Adaları olarak geçiyorsa farklı bir sebebi olmalı. Belki @Swift'in de söylediği gibi geminin kaptanı Türk olabilir veya  gemideki mürettabattan birileri Türk olabilir.

Çevrimdışı Bakuy

• CKII
  • Sipahi
  • *
  • .
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Haziran 2014, 18:17:56 »
iyi de fes 1830'lardan sonra kullanılmaya başlandı...

Ondan önce Mağripler tarafından kullanılmadı mı?

Çevrimdışı gougluinn

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 14 Haziran 2014, 21:39:13 »
Ondan önce Mağripler tarafından kullanılmadı mı?

fes bildiğim kadarı ile yunan milli şapkası. zaten batılılaşmak için bir simgedir fes. doğulu olması saçma.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Haziran 2014, 06:27:09 »
Fatih Sultan Mehmet'e de ''Grand Turco'' denmiştir.
Ada resmi koloni olana kadar hiç anılmamış mı ? Bir isim ile zikredilmemiş mi ? Ada 1688 yılında Coronelli'nin kitabında da Türk Adaları olarak geçiyorsa farklı bir sebebi olmalı. Belki @Swift'in de söylediği gibi geminin kaptanı Türk olabilir veya  gemideki mürettabattan birileri Türk olabilir.

Ya da,

Özetle, 17. ve 18. yüzyıllarda İspanyol hazinelerini taşıyan gemileri soyan bir korsan olması ve lakabının da "Turk" olmuş olabilme ihtimali var.

Tabii bu biraz fazlaca romantize edilmiş bir ihtimal, yazıyı aldığım sitede belirttiği gibi.Siteyi paylaşmaya gerek görmüyorum.

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #14 : 31 Ağustos 2015, 21:31:57 »
Hort için çok özür dilerim ama söylemem gerekiyor.

Ya da,

Hop efendi öncelikle buraya yazdıklarım kesinlikle doğrudur demiyorum ve bende gerçek nedir bilmiyorum ama bir bağlantı olabilir diye yazıyorum amacımız zaten tartışıp yorumlayıp öğrenmektir. Direk lak diye çıkıp " :fpalm:" atmayın.

Piri Reis amcası Kemal Reis ile buraları gezmiş ve bu haritayı çıkartmış olabilir çünkü Piri Reisin bu haritayı 2 şekilde çıkartabilir ilk olarak buraları gezmiş ve çıkartmıştır ikinci olarak ermiş bir kişi olarak göğe yükselmiş gözü açılmış ve gördüğünü çizmiştir ki haritada tek boynuzlu hayvanı insan olmayan canlı uzun okla gösterdiğim dişi tüylü bir canlıyı insan gibi otururken elini ağızına götürdüğünü görebilirsiniz sadece o değil bu haritanın bir tarafını göstermiyor onu farklı bir resimle koyacağım daire içinde belirtip ok çıkartacağım.

Harita bu şekilde ama ben size bunu dikey yapıp göstereceğim internetten bulduğum hali bu.

Bu resmin dikey yaptığım hali ve günümüz haritalarına göre uygun hali.

Konudaki Turks ve Caicos adaları kırmızıyla daire içine aldığım yerde yer almaktadır oradan Miami yi de görebilirsiniz ama çok kaliteli çizilmemiş orası küçük okla gösterdiğim yerde ise küçük bir gemi resmi bulunmakta ya da ben yanlış görmüyorumdur umarım ama oradaki şey gemiye benziyor.

Bu da haritadaki belirttiğim insan olmayan garip canlılar.

Piri Reisin bu haritayı iki şekilde çizme olasılığı var ilk olarak amcası Kemal Reis ile oraları gezmiş ve çizmiştir ki bunu bana İnkılap Hocam da böyle anlatmıştı ama kesin olduğunu söylememişti yine kendisine de üniversitedeki profesör öğretmeni anlatmış ikinci çizme olanağı ise başka bir tarih öğretmenimin ve din öğretmenimin anlattığı gibi ermiş birisi olup gözü açılmış ve gördüğü her şeyi çizmiştir.

Resimlerle fazla uzun oldu ve hortlattığım için özür dilerim spoiler olmadığı için artık forumda koyamadım ona yinede bu bilgilerin kesinliği hakkında konuşmuyorum ama tam tartışılacak şeyler ilk başta belirttiğim gibi çıkıp lak diye "facepalm" atmayın çünkü ben kesin böyledir demiyorum hatam varsa ya da yanlışım kanıtlarla belirtin lütfen.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 31 Ağustos 2015, 21:38:09 »
Güzel bilgi.

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 31 Ağustos 2015, 21:57:21 »
Adalar konusunda bir bilgim yok ama zaten bir cok millet Amerika'yi kendisinin buldugunu iddia ediyor:Iskandinavlar,Misirlilar,Çinliler vs.

Çevrimdışı Augustinus

• (Vatikan Müftüsü)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 31 Ağustos 2015, 22:10:22 »
Piri Reis'in haritasında olağanüstü bir durum yok. Döneminde bulduğu çoğu İberyalı olmak üzere yaklaşık 20 haritacının haritalarından faydalanarak hazırlıyor. Ki haritada yine de pek çok hata mevcut.

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #18 : 31 Ağustos 2015, 22:18:45 »
Tek boynuzlu unicorn dışında hiç bir yerde o dönemlerde tek boynuzlu canlı falan görmedim günümüzde falan olabiliyor mutasyona uğraşmış radyasyon yüzünden 2 boynuzu olması gerektiği yerde 1,3,4 boynuzu olan hayvanlar var ama o dönem ne alaka ki radyasyonu o dönem ağızımıza alamayız, bu da başka bir tartışma konusu.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 31 Ağustos 2015, 22:18:54 »
Piri Reis'in haritasında olağanüstü bir durum yok. Döneminde bulduğu çoğu İberyalı olmak üzere yaklaşık 20 haritacının haritalarından faydalanarak hazırlıyor. Ki haritada yine de pek çok hata mevcut.
Yapabiliyorsan buyur gemiyi ben kiralayım çık dünyayı gez bana doğru bir harita hazırla.