Gönderen Konu: Haçova Meydan Muharebesi  (Okunma sayısı 3771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
Haçova Meydan Muharebesi
« : 04 Haziran 2014, 20:57:00 »
Haçova zaferi Osmanlı tarihinin en önemli zaferlerinden birisidir.Akıncıların müthiş gayreti sayesinde düşmana bozgun yaşattığımız bu muharebeden sonra Viyana kapılarının açıldığı fakat 3.Mehmed'in bunu değerlendiremediği söylenir.Sizce Haçova'dan sonra Avusturya kapıları Osmanlı'ya açılmış Viyana feth edilmiş olabilir miydi?

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Haçova Meydan Muharebesi
« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2014, 21:06:21 »
Olmazdı.

Çevrimdışı gougluinn

• Sekban
  • *
  • strip the flesh, salt the wound! niahahahha
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2014, 21:17:10 »
haçova savaşında bizim aşçıların çadırlarına kadar girmiş almanlar padişahın çadırına yaklaşmışlar ne bozgunundan bahsediyorsun? resmen rezil olduğumuz bir savaş. savaşın başında topuk olan askerler son anda komutanların çabaları ile savaş meydanına döndürülmüşler ki düşman sarılıp püskürtülmüş. bu savaşta almanlar tüfek ile osmanlılar ise kılıç/mızrak ile savaşmışlardır. osmanlının bu şekilde savaştığı son büyük savaştır bu. osmanlının savaş teknolojisinde avrupanın çok çok gerisinde kaldığının ispatıdır.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Haziran 2014, 21:44:21 »
Pek de bir ezici bir zafer değil. 2 katı daha kalabalık bir orduyuz ve zar zor lehimize çevirip onlardan daha çok kayıp veriyoruz.

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Haziran 2014, 22:13:51 »
Yeniçerilerin bozulma dönemlerinde meydana gelen bir savaştır.Yeniçeriler zoru görünce direk kaçtıkları için aşçılar gibi geri sınıf birimler bir müddet düşmanla göğüs göğüse çarpışmak zorunda kalmıştır.Ardından Hoca Sadettin Efendinin gösterdiği büyük cesaret ile Kırım atlıları ve elde kalan tüm Osmanlı süvarileri seri bir manevra yaparak Osmanlı Ordusunu yenilmekten kurtarmıştır.
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2014, 22:15:42 Gönderen: erman95 »

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Haziran 2014, 22:15:01 »
İki kati kalabalik degiliz.Bizim 100.000 kisilik ordumuza karsi dusmanin 300.000 kisilik ordusu  vardi.Bu arada hala generals oynayan var mi? :D

Çevrimdışı erman95

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Mareşal Erwin Rommel
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Haziran 2014, 22:19:07 »
Güldürme beni düşman 300.000 kişi olsaydı savaş 5 dk'da biterdi.Yeniçeriler zaten kaçmaya alışık 300.000 kişilik düşman ordusunu görünce direk savaşmadan kaçarlardı :P

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Haziran 2014, 22:27:31 »
Yeniceriler kacmaya alisik mi?Bu muharebeden once hangi savasta dagildi  yeniceriler?

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Haziran 2014, 22:28:16 »
İki kati kalabalik degiliz.Bizim 100.000 kisilik ordumuza karsi dusmanin 300.000 kisilik ordusu  vardi.Bu arada hala generals oynayan var mi? :D
Bu bilgiye nereden ulaştın bilmiyorum ama belki çoğu insanın inanabileceği kaynak olan Vikipedi'de bile bu kadar abartılmamış.
Güldürme beni düşman 300.000 kişi olsaydı savaş 5 dk'da biterdi.Yeniçeriler zaten kaçmaya alışık 300.000 kişilik düşman ordusunu görünce direk savaşmadan kaçarlardı :P
Katılıyorum. Savaş başlamadan biterdi. :D

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Haziran 2014, 22:46:51 »

;D

Çevrimdışı gougluinn

• Sekban
  • *
  • strip the flesh, salt the wound! niahahahha
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Haziran 2014, 00:04:22 »
osmanlının avrupa da yaptığı çoğu savaşta adam üstünlüğü vardır biz genelde onlardan 3/2 yada 2 kat daha üstün sayıda adamla savaşıyoruz ama kalite olarak herifler ile yarışamıyoruz onun için dengede geçiyor.

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Haziran 2014, 12:02:15 »
Niğbolu,Varna,Kosova savaşları gibi birçok savaşta düşman ordusunun sayıca büyük üstünlüğüne karşı ordumuz galip gelmiştir.2 kat daha üstün olup yendiğimiz Avrupa savaşı neler var?

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #12 : 05 Haziran 2014, 12:38:49 »
Osmanlı ordusu Niğbolu'da denk, Varna'da iki kat fazla, Kosova'da (1. ve 2.) iki kata yakın üstünlüğe sahip olduğu yazıyor. Nerede okudun bu muharebelerde düşmanın sayıca üstün olduğunu?
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Haziran 2014, 12:44:21 »
Niğbolu,Varna,Kosova savaşları gibi birçok savaşta düşman ordusunun sayıca büyük üstünlüğüne karşı ordumuz galip gelmiştir.2 kat daha üstün olup yendiğimiz Avrupa savaşı neler var?
Avrupa'daki bir çok savaşta sayı üstünlügünden yararlanılmıştır Balkanlar,İstanbul'un Fethi Avusturya savaşları bütün kazanılan savaşlarda sayısal üstünlük vardır Mohaç bunların en güzel örneklerinden birisi. Az olup kazanılan bir savaş yok.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #14 : 05 Haziran 2014, 12:46:09 »
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2014, 12:56:16 Gönderen: Hewal »
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı Franz

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • White Wolf
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 05 Haziran 2014, 12:59:12 »
Benim bildiğim bi Sırp Sındığı var.
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_S%C4%B1rp_S%C4%B1nd%C4%B1%C4%9F%C4%B1
Tabii ya gözümden kaçmış. Ancak sayısal üstünlük sayesinde zafer alınca o zaferlerin değerleri yitirilmiyor her şey  sayılardan ibaret olsa şuan hepimiz Çin devletinin birer ferdiydik.
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Probang

« Yanıtla #16 : 05 Haziran 2014, 13:03:08 »
Tabii ya gözümden kaçmış. Ancak sayısal üstünlük sayesinde zafer alınca o zaferlerin değerleri yitirilmiyor her şey  sayılardan ibaret olsa şuan hepimiz Çin devletinin birer ferdiydik.
Haklısın.
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı TheInvasion

« Yanıtla #17 : 06 Haziran 2014, 15:47:46 »
Niğbolu'da sayıca bizden üstündü Haçlılar. Yıldırım Bayezid'i de o havaya soktu zaten. Sayıca üstün bir orduyu yenince Timur'un onlara benzemediğini idrak edemedi. Haçlı ordusu Osmanlı ordusunun 2 katı bile olsa kazanamazdı. Osmanlı ordusu yumruk ise onlar tokattı. Komuta birliği olmayan orduyu öperler.

Sayılar konusunda benim fark ettiğim şu: Biz aşırı abartıyoruz, yabancılar da ya sayıyı denkleştirmeye çalışıyor ya da bizim sayımızı abartıyorlar.

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Haziran 2014, 21:03:55 »
Osmanlı ordusu Niğbolu'da denk, Varna'da iki kat fazla, Kosova'da (1. ve 2.) iki kata yakın üstünlüğe sahip olduğu yazıyor. Nerede okudun bu muharebelerde düşmanın sayıca üstün olduğunu?

Ahmet Şimşirgil'in Kayı serisin okuyorum,bizim çok az sayıda askerle muhteşem orduları dize getirdiğimizi söylüyordu.Ahmet hocamız biraz abartır Osmanlı'yı ama,yine de güvenilir bir kaynaktır diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 07 Haziran 2014, 14:37:45 »
Ahmed Simsirgil abartmaz olani soyler.Objektif olmasaydi Timur meselesinine Yildirimda suc oldugunu soylemezdi.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 07 Haziran 2014, 15:04:56 »
Ahmet Şimşirgil'in Kayı serisin okuyorum,bizim çok az sayıda askerle muhteşem orduları dize getirdiğimizi söylüyordu.Ahmet hocamız biraz abartır Osmanlı'yı ama,yine de güvenilir bir kaynaktır diye düşünüyorum.
Haçlı ordularına muhteşem ordu mu diyor bu adam?

Çevrimdışı rizeli53

• (mfener7)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 07 Haziran 2014, 15:21:09 »
Haçlı ordularına muhteşem ordu mu diyor bu adam?

Evet.