Gönderen Konu: St.Gotthard Muharebesine bi bakış. 1664  (Okunma sayısı 1157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Celali

  • Mülkiyetçi
  • *
  • İleti: 331
  • Roma Prensi
St.Gotthard Muharebesine bi bakış. 1664
« : 12 Mayıs 2015, 20:09:45 »


kendi Notlarım:
Fazıl Ahmed Paşa Raab Nehrini geçerek Viyana önündeki tek engel olan Yanıkkaleyi almayı ondan sonra Viyanaya yaklaşıp  Avsuturyalıları sıkıştırmayı ve barış yapmayı istiyordu.
Bu yüzden nehri geçmek için max.90 bin asker olan Osmanlı Ordusu nehir kenarına geldi fakat ilk 2 girişimde karşı taraftaki 30 bin Mevcudlu Müttefik Ordusu(Avusturyalı,Fransız,Alman prenslikleri askerleri) buna izin vermedi.
Daha sonra St.Gothard mevkiine gelen Ordu burda ordugah kurdu.Nehrin karşısında Müttefiklerin merkezi vardı.
Düşman bizim nereden karşı tarafa geçeceğimizi tam olarak kestiremediği için askerlerinin çoğunu kanatlara yığmıştı.En zayıf nokta burasıydı yani merkeziydi.Düşman bizi nehrin biraz daha yukarısında sığ bi yerde beklerken biz ortadan geldik.
Askerlerimiz nehrin bu tarafına kurulan toplarımızın ağır bombardımanının yardımı ile nehri geçip karşıdaki düşmana hücum etti.Düşman bu hucuma karşılık sadece 1-2 el tüfek salvosu yapabildi ,Alman Süvarileri sadece ateşli silah kullanmayı bildiğinden sorun çıkartmamışlardı. Bizim askerlerde 1 el ateş ederek kılıçlarını çektiler düşman üzerine yürüdüler müthiş bir döğüş oldu düşman nehir kenarından püskürtüldü yakınlardaki mogersdorf alındı ve tahkim edilmeye başlandı.Bu safhada düşmanın acemi askerleri bizi görünce hemen kaçmaya başlamış bunu gören arkadaki askerlerde paniğe kapılmışlardı.
Bu ilk safhadır ikinci safhaya geçmeden önce ok ve yay konusuna değinmek istiyorum.DÜşmandan birsürü adam oklarla öldürüldü.Bu savaşta bulunan Evliya çelebi askerlere zırh değil kalın bez giymelerini tavsiye etmişti çünkü tüfeklerden çıkan misket ölümcül değildi ama zırhla beraber etin içine gömülünce enfeksiyon kapılıyordu.Fakat ok bunlardan daha ölümcüldü.Neyse ikinci safhaya gelelim.
Bizim ordumuz harp beklemiyordu harbin ertesi gün olacağını düşünüp süvarilerin atlarını otlatmak için uzaklara gitmelerine izin verilmişti.Bu sırada düşman aheste aheste kontra-marş yaparak saldırdı.Yani alman piyadeleri saflar halinde dizilmişlerdi en öndeki saf ateş edip duruyordu onlar tüfeklerini doldururken arka saflar öne geçip ateş ediyordu bu surette durmadan yaylım ateşi açtılar bu sıra bizim istihkamlar daha tamamlanmamıştı.Resimde görüldüğü gibi düşman hilal şeklini alarak dört bir yandan ateş kustu.

Bu savaş sonucu karşı tarafa geçen 15 bin civarı askerimiz şehit düştü.
Fakat karşı tarafta hala 60-70 bin askerimiz olduğu için barış antlaşması bizim lehimize oldu.


Bi konuya değinmek isterim tüfekler tek başlarına ne 17. nede 18.yy da savaşların kazanılmasını sağladılar.18.yy da yaşayan Prusyanın sizinde tanıdığınız meşhru kralı Frederick zaferlerini yaylım ateşinden hemen sonra yapılan Süngü taaruzuna bağlıyordu.

Ayrıca Almanların tüfekli Süvarileri piyadelere çok yaklaşmışlardı bu yüzden hiçbirşeye yaramadılar 1663 Ciğerdelen savaşında Türk Süvarisi Soğuk Çelik taktiği ile(mızrak,kılıç) düşmanı perişan etti düşman ise Sıcak Çelik(Tüfek) ile karşı koyamadı.Ama bu demek değilki bizde ateşli silah yoktu 17.yyda isveçliler lehler ve ruslar gibi Türk Süvarisi de elindeki çeşitli silahlarla 1 el ateş edip ardından hucüm ediyordu.

1.https://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CB0QFjAB&url=http%3A%2F%2Fm.friendfeed-media.com%2F46b4b0bea7434af34b8e68150884b89f9fb1eb0a&ei=7TBSVdaQI4OTsAGil4DIDQ&usg=AFQjCNEimxQVKXVevQYInQ7J0S2b6wt7gA&sig2=psMk7uOTRtWratsrEEsdFA&bvm=bv.92885102%2Cd.bGg

2.https://www.academia.edu/11461067/İyi_LOjistik_Kötü_Taktik_St._Gotthard_1664_ve_Zenta_1687_Savaşlarının_Ortak_Taktik_Hataları_

3.https://www.academia.edu/9728945/St._Gotthard_Savaşı


Bu 3 pdf den en üsttekinde Osmanlının 17.yyda ateşli silahları süvarilerde piyadelerde nasıl kullandığı sonra st.gotthard savaşı hangi durumlarda oldu ne olduda zafer oldu ne olduda hezimet oldu gibi konular var.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2015, 07:19:16 Gönderen: Celali »
-Gürz ve Zafer- bir 17.yüzyıl efsanesi http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=39356.0

-Timur İmparatorluğu Diriliş -
http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=43995.0
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.