Gönderen Konu: Osmanlının İzlanda Seferi  (Okunma sayısı 1777 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miltiades

Osmanlının İzlanda Seferi
« : 01 Haziran 2014, 08:01:20 »
İzlanda seferi, (İzlandaca: Tyrkjaránið) Küçük Murat Reis komutasındaki, Cezayir-Türk korsanları tarafından, 1627 yılında Atlas Okyanusu'ndaki İzlanda adasına yapılan denizaşırı harekâttır.

Murat Reis, 12'si kadırga 15 parçadan oluşan donanması ile İzlanda'ya giderken ilk önce Manş Denizi'nden geçti, sonra Kuzey Denizi boyunca Danimarka ve Norveç kıyılarını topa tutarak, 20 Haziran 1627 tarihinde İzlanda sahillerine ulaştı. Ülkenin Austurland denilen doğu bölgesi ile İzlanda kıyılarına çok yakın konumda bulunan Vestmannaeyjar adası Cezayir-Türk korsanlar tarafından yağmalandı. Türkler, 16 Temmuz tarihine kadar 26 gün boyunca İzlanda'yı işgal altında tuttular. Bu sürede genç ve sağlıklı kişileri köle olmak üzere esir edildi.[kaynak belirtilmeli] Sefer sonunda, 400 köle ve birçok ganimet ile birlikte 27 günlük bir yolculuktan sonra 12 Ağustos'ta Cezayir'e geldiler.

İzlanda'ya sefere çıkan Türk korsanlardan biri de Ali Biçin Reis'dir. O da bu seferi neticesinde İzlanda'dan 800 köle getirmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0zlanda_Seferi
 

Çevrimdışı Kodazot

Ynt: Osmanlının İzlanda Seferi
« Yanıtla #1 : 01 Haziran 2014, 08:25:32 »
Osmanlı İzlanda seferi yapmamıştır. Murat Reis yapmıştır elde edilen ganimetlerin bir sikkesi bile Osmanlı hazinesine girmemiştir. Üstelik Osmanlı bu seferden barbar olarak anılmıştır. Murat reis ve Cezayir fayda görmüştür bu seferlerden. İzlanda da Türk öldürmek serbesttir. Oradaki lakabınız insan çalan takmışlar. Hollanda asıllı bu adamın donanmasında İngiliz,Alman,İrlandalı,Fransız,İspanyol,Portekiz,Venedikli,Berberi,Türk korsanlarından oluşur. Ortalığın anasını resmen ağlatmıştır... :smoking:
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.