Gönderen Konu: Osmanlı'nın en genis sınırları nasıldı?  (Okunma sayısı 21168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı'nın en genis sınırları nasıldı?
« Yanıtla #40 : 17 Nisan 2015, 20:50:22 »
@Keyser Bırak abartmayı eksik diyoruz. Madem geçerli olan İngilizlerinki, biz de ekleyelim; yok öyle değilse İngilizler her yerde 'Biz en büyük imparatorluğuz' muhabettinden vaz geçsin diyoruz. Çok merak ettim okuduklarından ne anladın.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2015, 20:51:02 Gönderen: Evlad-ı Fatihan »

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 17 Nisan 2015, 20:52:16 »

Abartısız Osmanlı.Bir de  CW ye 1 ay gibi bir süre annex atığı dönem var onu saymayın.

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 17 Nisan 2015, 21:07:53 »
Önemli olan toprağın büyüklüğü değil, işlevi önemli.

Bakın Japonya'ya, küçük bir ülke ama gdp'te dünya 5.si. Toprak büyüklüğü felan tartışmak sidik yarıştırmak oluyor. Çöl katılsın katılmasın, rezerv haricinde bir katkısı olmadığı için bir önemi yok. O yüzden geniş sınırlarında bir işlevi kalmıyor bu noktada...
All day and all of the night!

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 17 Nisan 2015, 21:17:48 »
Modern Çağ'dan bahsetmiyoruz farkındasın değil mi? Ve burada sidik yarıştıran yok, çifte standartı ve tarihteki bir imparatorluğumuzun sınırlarını tartışıyorduk.

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 17 Nisan 2015, 21:23:33 »
Eski zamanlarda da bir şey fark etmiyor, wasteland her zaman wasteland.

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #45 : 17 Nisan 2015, 21:27:14 »
Günümüzde Ortadoğu'nun halini düşününce pek sanmıyorum. Ya da Rusya'nın, Kanada'nın, Afrika'nın boş ama değerli toprakları... Günümüzde wasteland olayı değişti, wasteland diye bir şey kalmadı teknoloji sayesinde (bence).

Çevrimdışı Artiz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 17 Nisan 2015, 21:29:19 »
O toprakla ne yaptığın veya toprak üzerindeki hakimiyetinde önemli tabi... EU tabiriyle otonomi.

Çevrimdışı fff7

• Sekban
  • *
  • -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 17 Nisan 2015, 21:30:12 »
Önemli olan toprağın büyüklüğü değil, işlevi önemli.

Bakın Japonya'ya, küçük bir ülke ama gdp'te dünya 5.si. Toprak büyüklüğü felan tartışmak sidik yarıştırmak oluyor. Çöl katılsın katılmasın, rezerv haricinde bir katkısı olmadığı için bir önemi yok. O yüzden geniş sınırlarında bir işlevi kalmıyor bu noktada...
Haklısın orası öylede nette bakınca largest empire in history diyee ingilizlerin çıkması da garip.
(aç/kapa)
Misal buradaki haritada hindistanın nerdeyse tamamı ingilizlerin olarak gösteriliyor ama yanlış bir kısmını vasal olarak bir kısmını da hiç ingilizlere bağlı olmadığını göstermeleri lazımdı.
(aç/kapa)
İngilizler şuanki teknoloji ile bile yaşanılması güç yerleri haritalarında gösterimişler,diğerleri böyle harita çizseydi oo.Adamlar bilinçaltına oynuyor resmen(komplo teorisine gel ;D)
(aç/kapa)
Aynı harita çizme mantığıyla şu haritada doğrudur o halde.Sonuçta çöp ama bizim çöpümüz ;D(Bizde oynayalım bilinç altına :) )
Yine aynı mantıkla moğollar
(aç/kapa)
Buyrun buda britannica,onlarda çok farklı çizmiş
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2015, 21:33:47 Gönderen: fff7 »

Çevrimdışı human

• Sekban
  • *
  • koyaanisqatsi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 17 Nisan 2015, 21:32:33 »
Günümüzde Ortadoğu'nun halini düşününce pek sanmıyorum. Ya da Rusya'nın, Kanada'nın, Afrika'nın boş ama değerli toprakları... Günümüzde wasteland olayı değişti, wasteland diye bir şey kalmadı teknoloji sayesinde (bence).
:wall:

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 17 Nisan 2015, 21:36:13 »

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 17 Nisan 2015, 21:40:41 »
@Keyser Bırak abartmayı eksik diyoruz. Madem geçerli olan İngilizlerinki, biz de ekleyelim; yok öyle değilse İngilizler her yerde 'Biz en büyük imparatorluğuz' muhabettinden vaz geçsin diyoruz. Çok merak ettim okuduklarından ne anladın.
Ben diyorum ki bir hatayı hatayla kapatmak yanlış senin dediğin ise '' E onlar yapıyor o zaman biz de yapalım''
Bu arada Neredeyse bütün tarih kitapları ve kaynaklarda İngiltere İmparatorluğu en büyük Deniz    Moğol yani Cengiz Han İmparatorluğu ise en büyük kara imparatorluğu sayılıyor.

Çevrimdışı Tatarullah32

• Yeni Çeri
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 17 Nisan 2015, 21:45:47 »
Osmanlıda Britannica'nın Verdiği Harita Doğru ama Tüm Tarihdeki Değişimini İncelersek Sudan,Umman'ın Bir Kısmı Gösterilmeli. Trablusgarp'ın Güneyindeki Fizan Bölgesi de Olmalı. Onun Dışında Harita Doğru. Ayrıca Sınırlar Yüzünden Brezilya İmparatorluğuyla Bir Tutulma Olayı da Var. Osmanlıya bence Bu Konuda Çok büyük haksızlık yapılıyor. Örneğin Brezilya İmparatorluğuna Amazon Ormanlarını Katarken Osmanlıda Kendine Bağladığı Tuareg veya Çöl Arapları İşin içine Katılmıyor.
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı KIZILORDU

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 17 Nisan 2015, 22:14:17 »
Çölleri alsan ne olur almasan ne olur? Fransa çölleri aldı da ne oldu? Tam cezayirden çıkacaklarken 1950 gibi çölde petrol ve doğalgaz olduğunu keşfettiler ama iş işten geçmişti.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #53 : 17 Nisan 2015, 22:20:44 »
Hindistan'ın tamamını niye eklemişler diyorsunuz da Osmanlı'da da örneğin Kürt beylikleri var. Nominal bir otorite mevcutsa bunun gösterilmesi yanlış olmaz. Hindistan'daki bu yerli devletler de nominal olarak Britanya'ya bağlıydı. Biz de aynı mantıkla Kırım'ı Eflak'ı ve diğer küçük birimleri sınırlara dahil ediyoruz. Çöl meselesine gelince, doğrudan gidemediğin yeri tabi ki sınırlarına alamazsın. Arabistan'ın ortasında nominal vasallar olsa da hiçbir zaman tamamı kontrol altına alınamadı ki büyük bir kısmı zaten ıssız. Bazı haritalarda küçük bir bölüm Osmanlı sınırlarına dahil edilir örneğin. Avustralya'da ise demiryolu var gayet normal dahil edilmesi.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı fff7

• Sekban
  • *
  • -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 17 Nisan 2015, 22:53:17 »
Bende yeni öğreniyorum bunu ama hindistandaki o develetlerin farklı statüleri var.Bir nevi vasallar.Bana kalırsa haritaya dahil edilmeliler fakat farklı renkle ki vasal oldukları belli olsun. http://en.wikipedia.org/wiki/Princely_state

Tren yolu geçiyor diye Avusturalya iç kısımlarını dahil edebilirmiyiz bilmiyorum.O zaman Arap yarımadasındaki çöllerde kervan yolu varsa ve oralardan Osmanlının güvenliğini sağladığı kervanlar geçiyorsa onları da Osmanlı haritasına katmalı mıyız?Bana kalırsa İngiliz haritasına Kanadanın batı ve kuzeyi de dahil edilmemeli.
@Tatarullah32
Britannica farklı dedim çünkü diğer  çoğu harita Yemeni göstermezken onlar göstermişler birde Mısırın güneyi yani Sudan tarafı yok.
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2015, 22:59:49 Gönderen: fff7 »

Çevrimdışı Artiz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 17 Nisan 2015, 23:26:27 »
O Hindistan'daki vassalların durumu epey ilginç yalnız... Sonraları İngilizler o bölgede epey kontrol elde ediyor.

Çevrimdışı FokluGeneral

• (Hermann Fegelein)
  • Sekban
  • *
  • Bülent Ecevit (1925-2006)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 17 Nisan 2015, 23:45:39 »
Yaptığım harita.Elde ettiği(daha doğrusu etmiş olabileceği) tüm toprakları ekledim.Etki alanları yok ama vassallar var.Sadece Fas ve Somali/Habeşistan sınırlarından emin değilim.Diğerleri doğru.

« Son Düzenleme: 17 Nisan 2015, 23:45:56 Gönderen: FokluGeneral »

Çevrimdışı Reichstag

• (batufb94)
  • Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 17 Nisan 2015, 23:49:59 »
Fas'ın tamamı himayemize girmiyor mu ?

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 17 Nisan 2015, 23:58:46 »
@Foklu
Harita epey iyi olmuş. Bilgili bir çizim.
@fff7
Şurada mantıklı konuşan 2-3 kişiden birisin.
@Reich
Evet giriyor, fakat kısa bir süre. O kısa sürelikleri eklersen zaten Moskova'ya kadar bir harita çıkar. Bu etki alanları+kısa sürelikler falan ile birkaç küçük fazlalık dışında o yeşil harita doğru aslında işte. Sonuçta 'en geniş' deniyor, fazla uzatmaya da gerek yok bu küçük konuyu bence.

Milliyetçi mode on
Atalarımızın gerçekte yaptığını biz çizmekte zorlanıyoruz.
Milliyetçi mode off
 :P :P
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2015, 13:33:20 Gönderen: cemoooo »

Çevrimdışı FokluGeneral

• (Hermann Fegelein)
  • Sekban
  • *
  • Bülent Ecevit (1925-2006)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 18 Nisan 2015, 00:10:43 »
Fas'ın tamamı himayemize girmiyor mu ?
Dedim,Fas'tan emin değilim.Bazı yerlerde uzun süre doğuda küçük bir bölgede 3 yıl ülkenin tamamı,bazen himaye,bazen direk toprak.Çok karışık bir sorun.