Gönderen Konu: Osmanlı'nın en genis sınırları nasıldı?  (Okunma sayısı 21167 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tatarullah32

• Yeni Çeri
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanli Imp. en genis sinir haritasi
« Yanıtla #20 : 21 Temmuz 2014, 21:40:42 »
Vikideki harita yanlış. Çölleri içine almış. Ayrıca Fas hiçbir zaman Osmanlı tarafından ele geçirilmedi.

1578 yılındaki Vadiusly Muharebesine bakmanı isterim. Portekizliler Fez ve çevresini ele geçirirken Osmanlı Portekizlilere saldırıp Orayı bitiriyor. Kısmi olarak Fas Osmanlıya geçiyor sonra geri çekiliyor. Portekiz ise Kralı savaşta öldüğü için İspanya kralı onu Personal Uniona sokuyor ve Portekzi İspanyaya bağlanıyor  ;D
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Osmanlı'nın en genis sınırları nasıldı?
« Yanıtla #21 : 21 Temmuz 2014, 22:06:09 »
Evet fakat o savaşta Osmanlı'nın doğrudan bir müdahalesi yok. Daha çok ateşli silahlardan müteşekkil bir yardımı var. Bu ateşli silahlar zaten Portekizlileri bitiren.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Spider-Sense

• Yeni Çeri
  • *
  • Örümböcek
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 21 Temmuz 2014, 22:38:44 »
Yav arkadaş hiç mi google bakmadın azıcık araştır olmadı kitap al oku.Sonra gelmiş oyunda girilemeyen yeri almışlar diyor hacı dayı  nasıl bir DMT kafası var sende?
Eskiden yoktum ama eskisi daha iyidir herhalde Bize "Eski Paradoxfan" gerek.

Çevrimdışı Tatarullah32

• Yeni Çeri
  • *
  • "Evlere,Kapılarından Girin"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 21 Temmuz 2014, 23:20:40 »
Evet fakat o savaşta Osmanlı'nın doğrudan bir müdahalesi yok. Daha çok ateşli silahlardan müteşekkil bir yardımı var. Bu ateşli silahlar zaten Portekizlileri bitiren.

Ramazan paşanın topları akıllıca kullanması ile kazandık ama Portekizliler sayı olarak bizden üstündüler.
"Sizin Üzerinize Kitap İndirmemiz Sizlere Yetmiyor Mu?"

-Mirza Muhammed Ali

Tatarullah32, Bahai inancına mı sahipsiniz ?

Çevrimdışı Pençe

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 02 Kasım 2014, 17:04:13 »
Aslında, Fas Sultanlığı' nı 1557 de Salih Paşa' nın Fas şehrine girmesi ile himayesi altına alarak Osmanlı Devleti' ne bağlamıştı. Birkaç yıl sonra ise Fas himayeyi reddetti. Lakin Cezayir' in Osmanlı hakimiyetinde bulunması ve deniz gücünün Osmanlı elinde olması sebebi ile Fas' ın üzerinde Osmanlı hiç bir zaman nüfuzunu kaybetmemiştir. Ayrıca Fas, ekseriyetle İspanya ve Portekize yardım edip Osmanlıya köstek olmuştur.
 Benim söylemek istediğim asıl şey ise, Osmanlı' nın Fas' a asker yollaması hadisesi. Vâdi's-Seyl Muharebesi' nde Osmanlı oraya ordusunu yollamıştı. Hatta Yılmaz Öztuna' nın paylaştığı ordu sayısı şöyledir: Fas, Papalık, İtalyan, Alman ve Fransız askerlerinin de bulunduğu Portekiz İspanyol ordusu 80 bin asker ve 360 toptan müteşekkildi. Ayrıca, yine Portekiz İspanyol armadası da Fas kıyılarında bu orduya eşlik ediyordu. Tunus Beylerbeyi Ramazan Paşa ise 30 bin kadar Türk ve yine 30 bin kadar Arap toparlayabilmişti. Neticede Ramazan Paşa savaşı kazanmış ve 360 topu Osmanlı' ya kazandırmıştı. Bu savaşta Hristiyanların tarafında olan III. Muhammed ise derhal Ramazan Paşa tarafından öldürtüldü. Haçlı donanma ise Sinan Reis tarafından bozguna uğratıldı. Ayrıca Tatarullah32 arkadaşımızın dediği gibi Portekiz Kralı öldüğü ve varisi de bulunmadığı için Portekiz, İspanya tarafından ilhak edilerek haritadan silindi.

Çevrimdışı Baranduin

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Nisan 2015, 17:52:27 »
Google'da aratmaktan aciz misin?

Arkadaşların söylediği gibi bu harita hatalı :) Çünkü
1- Macaristan, Slovakya ve Hırvatistan'ın doğusu Osmanlı toprağı diye gösterilmemiş,
2-Arabistan yarımadasının büyük kısmına hakim olmamıza rağmen hiçbir zaman tamamına hakim olamadık diye biliyorum :)
3- Osmanlı Devleti'nin Avrupa'da ki toprakları Ukrayna'nın başkenti Kiev şehrini kapsıyormuş gibi gösterilmiş, Osmanlı Devleti Kiev'i almadı ki hiç :) Yani Osmanlı'nın Ukrayna'da ki toprakları fazla gösterilmiş :)
4- Somali ve Habeşistan'daki topraklarımız bu kadar fazla olmazı hiç :) Neredeyse Habeşistan'ın (Etiyopya'nın) tamamına hakim olmuşuz gibi gösterilmiş :)

Bu harita da hatalı :)
1-Cezayir'deki topraklarımız bu haritada gösterilenden daha fazlaydı. Cezayir topraklarımız sadece kıyı ile sınırlı değil, biraz daha güneye doğru uzanıyor diye biliyorum.
2-Karadeniz'in doğu kıyısındaki Circassia diye adlaandırılan Çerkezlerin yaşadığı kıyı kesimi de Osmanlı Devleti'ne eklenmemiş :) Circassia diye adlandırılan kıyı kesimi de Osmanlı Devletinindi :)
3-Ve Arabistan yarımadasındaki topraklarımız biraz daha fazlaydı, mesela Hadramut ve Umman kıyılarının büyük bir kesimi Osmanlı Devletinindi :)

Bu 3 hata haricinde bu harita doğru :)

Çevrimdışı Artiz

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Nisan 2015, 22:48:39 »
Yüzlerce yıl önceki toprağa yerleşme mantığı şimdiki harita boyama olayı gibi değildi. O gösterilen haritaların çoğu epey abartılarak, dendiği gibi daha çok nüfuz alanı olmuş. Anadolu'da bile Osmanlı ile bağlantısı olmayan köyler olduğunu düşünecek olursak Osmanlı'nın o boyanan yerlerin yarısından fazlasındaki ufak tefek yerleşmelerden haberi olmayabileceğini çıkarabiliriz. He zaten çölleri boyamak ayrı bir olay olmuş. Ki bi de "himaye altına almak" vs. fetihle aynı şey olmuyor. Öyle olsa dünyanın yarısı İspanyol olurdu Charles V döneminde PU dolayısıyla.

Çevrimdışı Kurt Knispel

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Nisan 2015, 23:19:56 »
Umman Osmanlı hakimiyetine girmedi. Cezayir'de doğru gösterilmiş Atlas Dağları orada öyle sınırların çizilmesinin sebebi.

Çevrimdışı KIZILORDU

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Ceterum censeo carthaginem esse delendam!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 17 Nisan 2015, 14:14:56 »
Kanuni döneminde sahra çölündeki ticareti kontrol altına almak için afrika çöllerine yeniçeri birlikleri gitmiştir ama insan yaşamayan bu coğrafyayı devlet hiçbir zaman sahiplenmemiştir. Osmanlının afrika sınırları kıyı şeridiyle sınırlıydı anack 19.yüzyılda devlet güneye doğru genişlemiştir.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 17 Nisan 2015, 17:43:17 »
Devletin etkisinin ulaştığı yerleri de sınırlara katmışlar heralde.

Çevrimdışı Evlad-ı Fatihan

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 17 Nisan 2015, 18:34:28 »
İngilizler sömürge imparatorluklarının haritasını böyle çizerken, bizim kendi yüce devletimize çöller sınırlarının içinde kalmasına rağmen çölleri eklemekten neden rahatsız oluyorsunuz? Yoksa siz İngiliz misiniz, Yunan mısınız? Yoksa tarihimizin fazlalığı doygunluk mu yapıyor, ya da çok mu alçakgönüllüsünüz? Tarih bilen biri o yeşil renkte çizilmiş olan haritayı birkaç fazlalık dışında doğru bulur. O harita Osmanlı'nın ele geçirdiği tüm toprakların bir haritada birleştirilmiş hali. Yani herhangi bir seneyi belirtmiyor. Tabi yine de birkaç abartı var fakat abartılı tepki verecek kadar değil. İngilizler insanın İ'si bile olmayan Antartika'yı, Kutupları bile ekleyip "Biz en büyük imparatorluğuz(!)" desin, bizimkiler etki alanlarını, çölleri bırak, Osmanlı Venedik'miş gibi adaları, kıyı şeritleri çizsin. Seviyorum bunu, bazılarının tarihi bile yokken bizimkilerin sahip olduğu bazı şeyleri eliyle itelemesini seviyorum tbrk*

Çevrimdışı Ecdad Computer

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Nisan 2015, 18:44:38 »
Alıntı
İngilizler insanın İ'si bile olmayan Antartika'yı

Yalnız dostum, Antarktita Anlaşmalar ile nüfuz alanlarına bölündü. Britanya'da bu alandan payını aldı. Norveç'in bile toprağı var.

Son disket bozulduğunda, son kartuş kırıldığında, son kaset yırtıldığında, milenyum adamı DVD'nin yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 17 Nisan 2015, 18:48:44 »
Kolonileştirilmeden önce kaç kişi yaşıyordu? Şu anda kaç kişi yaşıyor araştırmacılar haricinde?

Konumuz ile uzaktan yakından ilgisi yok iletinin.

Çevrimdışı fff7

• Sekban
  • *
  • -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 17 Nisan 2015, 18:50:29 »
(aç/kapa)
İngilizlerin harita çizme mantığıyla Moğol İmp. haritasını çizersen İngiliz İmp. tarihteki en geniş sınırlara sahip ülkeler sıralamasında 2. sıraya geriler.Gel gör ki literatürde öyle geçmiyor.
Nasıl çizilmeli,doğrusu nasıl olmalı bilemiyorum fakat çifte standarta ben de karşıyım.

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 17 Nisan 2015, 19:09:19 »
İngilizler sömürge imparatorluklarının haritasını böyle çizerken, bizim kendi yüce devletimize çöller sınırlarının içinde kalmasına rağmen çölleri eklemekten neden rahatsız oluyorsunuz? Yoksa siz İngiliz misiniz, Yunan mısınız? Yoksa tarihimizin fazlalığı doygunluk mu yapıyor, ya da çok mu alçakgönüllüsünüz? Tarih bilen biri o yeşil renkte çizilmiş olan haritayı birkaç fazlalık dışında doğru bulur. O harita Osmanlı'nın ele geçirdiği tüm toprakların bir haritada birleştirilmiş hali. Yani herhangi bir seneyi belirtmiyor. Tabi yine de birkaç abartı var fakat abartılı tepki verecek kadar değil. İngilizler insanın İ'si bile olmayan Antartika'yı, Kutupları bile ekleyip "Biz en büyük imparatorluğuz(!)" desin, bizimkiler etki alanlarını, çölleri bırak, Osmanlı Venedik'miş gibi adaları, kıyı şeritleri çizsin. Seviyorum bunu, bazılarının tarihi bile yokken bizimkilerin sahip olduğu bazı şeyleri eliyle itelemesini seviyorum tbrk*

(aç/kapa)
Dünyada o çöllerde tutunulabilecek teknoloji daha yeni geldi. Yeni dediğim 1900 sonrası. Osmanlı'nın o çöllere girmiş olabilme ihtimali yok ki tarih de bunu gösteriyor. Oralarda Osmanlı yönetimi yok. İngiliz haritasına bakıyorum, neredeyse yarısı 20.yy'dan sonra kazanılmış topraklar. Yani İngilizler oralara yerleşmiş olabilme ihtimali çok yüksek. Ve yine tarih bunu da söylüyor. İngilizler o çöllere girmiş, yönetmiş.

Ek olarak şu, hep biziz en büyük biziz mantığından da sıyrılman gerek. Dediklerin mantıkla değil hırsla yazılmış şeyler.

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 17 Nisan 2015, 19:20:37 »
Yani İngilizlerin Avustralya çöllerini işlediğine, Kanada buzullarını işlediğine, Antartika'da yerleşim kurduğuna, Hindistan'ı sömürmek haricinde tamamına hükmettiğine, fakat Osmanlı'nın sahip olduğu çöllere herhangi bir fetihte bile adımını atmadığına inanıyorsun. Nut job! Eskiden tek şerit vardı zaten Arap ve Türk dönemlerinde hep otobanlar kullanılırdı.

İngilizler çöllerde ve kutuplarda yaşamaya karar vermiş beyler.  :drunk:

Biz büyüğüz mü dedim, yoksa o senin alçaktan bakışın mı? Haritalara bakarsan anlarsın kimin 'Biz büyüğüz' kafasını yaşadığını.

Düzenleme: Al sana Moğol İmparatorluğu

Şimdi ölçelim bakalım.  :P (O dönemde Sibirya'da Türk-Altay kavimlerinin yaşamasından hiç bahsetmiyorum bile)
« Son Düzenleme: 17 Nisan 2015, 20:52:45 Gönderen: Evlad-ı Fatihan »

Çevrimdışı Little Jacob

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Khal fini laz vos dothrao, vos khal.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 17 Nisan 2015, 19:24:58 »
Arkadaşım anlatmak istediğimle senin söylediklerin arasında uçurum var. Bir kere İngilizlerin çöllere girdikleri yüzyıl ile Osmanlı'nın çöllerin çevresine hakim olduğu yüzyıl arasında fark var. Eğer girilebilseydi Araplar girerdi Necef'e Rubülhali'ye. Onlar bile şehir kuracak kadar yerleşemediler. Yoktu çünkü teknoloji. Aam İngilizlerin girdiği dönemde bu teknoloji bulunuyordu. Anlaması bu kadar zor olmamalıydı. (Kutuplar genelde hak iddiası diye geçiyor diye biliyorum)

• (Liao Khan)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 17 Nisan 2015, 19:28:03 »
Neyse yazmaya devam edecektim de tartışmaya, uzatmaya değmez. Yıl olmuş 2015 nelerle uğraşıyoruz. Bırakalım İngilizler sömürü imparatorluklarıyla en büyük kalsınlar. tbrk*

Çevrimdışı Keyser

• Sipahi
  • *
  • So it begins.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 17 Nisan 2015, 19:49:10 »
(aç/kapa)
Bir yandan İngilizleri fazla abartıyor diye eleştirip bizim de abartmamız bence hoş olmazdı.

Çevrimdışı Plutarch

• (Hasan.Macit)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 17 Nisan 2015, 20:34:39 »

Kod: [Seç]

Allah'ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan'ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren -Rabbim-!