Gönderen Konu: Napolyon'un Rusya Seferi'nde yok olan yüzbinler  (Okunma sayısı 14590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Napolyon'un Rusya Seferi'nde yok olan yüzbinler
« : 07 Şubat 2010, 00:29:21 »
Charles Joseph Minard tarafından çizilmiş, Napolyon'un Moskova Seferi'nin akış haritası:

Büyük halini görmek için çizelgenin üstüne tıklayın.

Moskova'ya giderken ve Moskova'dan dönerken bu devasa ordunun böyle eridiğini görmek Napolyon'u nasıl düşüncelere sevketmiştir acaba..

Kaynak:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Napolyon%27un_Rusya_Seferi
http://en.wikipedia.org/wiki/French_invasion_of_Russia
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2010, 00:29:37 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı nuri_fb

• Sekban
  • *
  • Europa Universalis III
    • Profili Görüntüle
Ynt: Napolyon'un Rusya Seferi'nde yok olan yüzbinler
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2010, 00:37:14 »
Ne olucak içi gitmiştir o kadar orduyu ben bile Rusya üzerine sürmem artık gaza mı geldi ne o kadar ordu ile Rusyaya gidilir mi..
Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan;
Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir:Kabristan.

Ziya Gökalp

Çevrimdışı Veletiz

• Sipahi
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2010, 00:37:42 »
İnsanı kişisel olarak yer bitirir.

Ne olucak içi gitmiştir o kadar orduyu ben bile Rusya üzerine sürmem artık gaza mı geldi ne o kadar ordu ile Rusyaya gidilir mi..

Yenseydi dostum , dünyamız farklı olurdu.  ;)
Hayırlı forumlar ve elveda ...

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2010, 00:39:10 »
Yenseydi dostum , dünyamız farklı olurdu.  ;)
Yendi zaten, Moskova'yı da aldı :)
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı nuri_fb

• Sekban
  • *
  • Europa Universalis III
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2010, 00:40:14 »
Ama kışa yenildi..

Ziya Gökalp

Çevrimdışı Snow

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Şubat 2010, 00:40:56 »
Bu Rusya ile savaşın sonu hep hezimet oluyor.
Osmanlı'da Rusya yüzünden gittikçe zayıfladı.

Çevrimdışı Veletiz

• Sipahi
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Şubat 2010, 00:41:39 »
Küçük zaferlere zafer demem , zafer kalıcı olmadıktan sonra.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #7 : 07 Şubat 2010, 11:20:26 »
bu seferde kaybedilen tecrübeli askerlerden sonra sıfırdan bir ordu oluşturuldu. dolayısıyla bu ordu önceki tecrübeli askerleri arattı.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Şubat 2010, 11:44:27 »
1. Dünya Savaşı'nda Almanya ve Avusturya Macaristan Rusya'daki iç karışıklıklar sayesinde Rusya'yı işgal edebilmişlerdi. Rusya gibi büyük güçleri sadece dışarıdan uygulanacak güçle işgal etmek pek mümkün görünmüyor.

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Şubat 2010, 11:50:38 »
rusyayı fethedebilmek sadece orta asyanın rusya gibi soğuk steplerinde yetişmiş ırkların yapabileceği bir şey olsa gerek. Bkz: Hun, Kıpçak, Moğol ve daha niceleri...

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Şubat 2010, 23:59:28 »
Rus ordusu yoktu o zamanlar moskovayı aldı ama boş bir moskova yakılmış ve yıkılmış ruslar gerilla savaşı yapıyorlardı ayrıca işgal eden devlet gerilla savaşı yapabilir mi? ancak geri çekilirken yapabilirsin
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 18 Şubat 2010, 00:36:43 »
Resmi yakınlaştırdım sayıya göre yarım milyondan fazla orduyla gitmiş. Dediğim gibi terörist gibi içerlerine sokup gerilla savaşı ile Rusya yı yenmek daha mantıklıymış.Napolyon gaza gelmiş galiba ;D

Çevrimdışı nuri_fb

• Sekban
  • *
  • Europa Universalis III
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Şubat 2010, 11:34:03 »
Zaten amacı Moskovayı alıp Çara diz çöktürmekti Hitler gibi Rusya üzerinden bir emeli yoktu sadece doğuda ki büyük rakbini devirecekti..

Ziya Gökalp

Çevrimdışı Veletiz

• Sipahi
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Şubat 2010, 13:26:00 »
Rusyanın coğrafik bir üstünlüğü vardır. Onu işgal etmek zordur ama o sizi işgal eder.

İşgali eğer kışa sarkıtırsanız savşı bitirin. Ve barış arayın, henüz kışın rusyayı tam anlamıyla diz çöktürmüş devlet yoktur.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Şubat 2010, 14:07:55 »
Rusya ile savaşacak bir devlet kendisini uzun sürecek bir savaşa hazırlamalı, kısa sürede zafer elde etme hayali ile istilaya gidenler başarılı olamamış.

Çevrimdışı nuri_fb

• Sekban
  • *
  • Europa Universalis III
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 18 Şubat 2010, 15:00:35 »
Abd 2dünya savaşının sonunda zaten stratejisini belirlemişti önce bomba sonra barış(!) yanlısı olarak barış yapmak adam işi biliyor kardeş boş yere sinirlenmene gerek yok..

Ziya Gökalp

Çevrimdışı Veletiz

• Sipahi
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 18 Şubat 2010, 15:30:12 »
sen müslimsin ama geldiğinden beri savaş ! savaş ! diyon :D

Çevrimdışı nuri_fb

• Sekban
  • *
  • Europa Universalis III
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 18 Şubat 2010, 16:21:46 »
Kim Filistine yardım yapmıyor ülkemiz işi gücü bırakıp yollmada mı erzek giyicek her seferinde İsrail operasyon yaparken biz yapmayın demedik mi Erdoğan davosta yapmadı daha ne yapalım İsraili ortadan mı kaldıralım..
Oyun değil ki bu hemen savaş açıp alasın hem artık açğımız işgal çağı değil isterse nükleer savaş çıksın gene işgal olmaz anca karşı ülkede ki rejimi yıkar kendi rejimini kurarsın..

Ziya Gökalp

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 18 Şubat 2010, 16:26:13 »
nuri , görmezden geliyorsak dedim dikkat et. :D

Çevrimdışı Veletiz

• Sipahi
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 18 Şubat 2010, 17:37:15 »
Bu aralar hızlıca artan bu faşizan hayranlığından oldukça rahatsızım. Benimde ömerinde görüşleri var, burdaki herkesin görüşü var ancak bu kadar propagandist yaklaşımlar yok denecek kadar az. Lütfen daha dikkatli olun.

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 18 Şubat 2010, 17:55:03 »
alayına isyan durumları desen daha doğru olur  ;D
Legend Of Kodazot
I come in revenge

Çevrimdışı Delete®

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 28 Şubat 2010, 22:55:15 »
ne salak adam ya . ben olsam bir den moskva ya girmezdim . önce köyleri kasabaları yakar insanları öldürür sabun yapardım.
bire bir çarpışmaktansa gerilla savaşı gibi dağlardan kasabalara inip insanları katlederk onları fikren sıkıştımak daha iyi.

Napolyon bir savaşta yenilince eleştiri yapanlardan biri harita üzerinde parmağını gezdirerek ; Önce şurayı alsaydınız , sonra buradan geçip şurayı alırdınız.. Napolyon gülmüş ve demişki ; Oralar parmakla alınsa bende öyle yapardım.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2010, 14:03:57 Gönderen: Delete® »

Utku551903

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 03 Mart 2010, 23:20:42 »
Bıkmadınız mı savaştan hala kan kokusu kan kan... Size Hitlercilik oynamayı tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı nuri_fb

• Sekban
  • *
  • Europa Universalis III
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 04 Mart 2010, 11:32:10 »
Hitleri oynayıp ne yapıcaz boş ver sen Hitleri..

Ziya Gökalp

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 07 Mart 2010, 00:09:06 »
.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 12:38:01 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Delete®

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 07 Mart 2010, 00:14:22 »
ruslar almanlarıda o taktik ile yendi batıdan kim saldırdıysa ruslara hep o taktikle yenildiler mogul akınları ve tatarlar hariç  ;) 

ruslar napolyonun ilerleyişini durduramayacaklarını biliyorlardı bu yüzdende ona ufak ufak yemler attılar napolyon bu yemleri yedi ruslara agır bozgun verdigini düşündü rus ordusunun onu durduramayacagını düşündü ve moskovaya dogru bu yemlerin peşinden gitti erzak azalıyordu oda biliyordu erzak azaldıgını kiev'de ruslar hiç erzak bırakmamıştı ve diger bölgelerde ama yinede bu deliler napolyonla savaşıyordu ve ölüyordu [ bunlar yem oluyor  ;D ] moskovada nasıl olsa erzak vardı bütün ordusuna yetecek kadar hemde ancak , ruslar moskovadan alabildikleri kadar erzagı aldılar ve ardından yaktılar kalan erzaklarla beraber napolyon moskovaya girdiginde direnişle karşılaştı ama şaşırmıştı rusların gerçek gücü bu olamazdı sadece 5 bin asker mi koruyordu moskovayı bu kadarmı güçsüzdü ruslar  ???

direnişi kolayca aştı ve şehre girdi ve bütün şehrin yandıgını erzak olmadıgını farketti napolyon deliye döndü şimdi elinde hiç erzak yoktu seferi durdurmak bir yana geri dönmek bile şüpheliydi ve ayrıldı zaten 2 gün sonra ordunun büyük bölümü açlıktan geberio ruslar gerçek güçleriyle saldırıolar muck muck yapıolar  ;D  napolyon bunları püskürtüo vur kaç yapıo ruslar neyse prussia'ya kadar idare ediyor napolyon orada erzak buluyor ama asker sayısının çok azaldıgını oda biliyor ve geri dönüyor..

ama rusların bu taktigi mogullar ve tatarlara karşı başarısız oldu çünkü tatarlar mogullar işgal etmeden önce yagmalardı o bölgeyi  ;D ;)

sonrada ana şehri işgal ederlerdi  8|  [ hitlerde napolyon gibi yemleri yuttu rusların yenildigini düşündü çünkü her karşılaşmada yok oluyorlardı bu zaferler aslında sadece 1 milyon rus askeri öldürdügünü unutturmuştu asıl sayısı bu deildi kızıl ordunun  evil* ;D

Ne alakası var.. Hitleri erzak yüzündenmi yenmiştir Ruslar?.. Stalingradda Almanları çembere alarak yok etmişlerdir bunun erzakla falan hiç bir ilgisi yoktur.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #26 : 07 Mart 2010, 00:36:51 »
orta çağda rus prensliklerinin bir avuç toprağı vardı. rus çarlığı gibi moskovayı yakıp doğuya çekilme lüksleri yoktu çünkü başka toprakları yoktu.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 07 Mart 2010, 00:39:09 »
.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 12:38:29 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 07 Mart 2010, 02:26:35 »
Moğullarda işlemez tabi taktik öyle bir hızlı ülkenin topraklarına girerlerdirki bundan sonra ki devletler hep onlar gibi yapmayı çalışmış fakat başaramamıştır.Stalingrad erzak sıkıntısı olduğu için Nazilerin orada yenilmesi imkansız gibi eğer öyle yenilmiş olsa o zaman rusya hiçbirşey herkes kafasında bu kadar büyütmesin eğer ruslar Nazileri basitbir taktikle yenmişse o zaman dingiltere ve küçük tayfasını hiç bir şekilde önlerinde duramazlardı...
Legend Of Kodazot
I come in revenge

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 07 Mart 2010, 12:20:08 »
ne salak adam ya . ben olsam bir den moskva ya girmezdim . önce köyleri kasabaları yakar insanları öldürür sabun yapardım.
bire bir çarpışmaktansa gerilla savaşı gibi dağlardan kasabalara inip insanları katlederk onları fikren sıkıştımak daha iyi.
Ne olursa olsun bir lidere hakaret edemezsin. Terbiyeni takın, ayağını da denk al.
Birisi gelip dava açsa hem sen yanarsın, hemde paradoxfan.com sitesi yanar.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2010, 12:39:35 Gönderen: BySeco »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 07 Mart 2010, 12:22:20 »
.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 12:49:56 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 07 Mart 2010, 12:35:04 »
.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2013, 12:50:03 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Kül Tigin

• Sipahi
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 07 Mart 2010, 12:38:56 »
Herr hausen die bier eine dir !

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 26 Ocak 2011, 19:22:09 »
Artık içinde bulunduğu zafer havasındanmıdır bilinmez, coğrafi şartlarını dikkate almadan kendi ülkesinden çok uzaklardaki bir ülkeye o kadar askeri hangi akıllı soktuysa dönerkende aynı akıla lanet okuyordur. Zaten Rusya ile savaşıyorsanız karşınızda 2tane düşman vardır. Biri Ruslar, ilkincisi Rusya birinicisi başarılı olamasa bile eninde sonunda ikincisi başarılı oluyor. Ruslarda bunu bildiğinden planlarını ona göre yapıyorlar.

Rusların Fransızları ülkesinden atması ülkede milliyetçiliğin ortaya çıkmasındada etkili oluyor. Tchaikovsky sipariş üzerine 1812 overture adlı eserini yapıyor. Rusların Fransızları atmasının anısına ve güzel eserdir.

http://www.youtube.com/watch?v=u2W1Wi2U9sQ
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 19:26:04 Gönderen: Karahan »

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #34 : 26 Ocak 2011, 19:53:02 »
Arkadaşlar bazılarının dediği gibi Moskova'dan önce ufak çarpışmalar olmadı. Çok büyük çaplı çarpışmalar oldu. Rus ordusu çok büyük kayıplar aldı. Fakat akıllı stratejileri nedeniyle (Köyleri, şehirleri yakmak) Fransızlar donarak öldü. Mesela ON İKİ isimli kitapta bu tarihte geçiyor ve savaş sırasnda geçiyor. Dolayısıyla bilgi edinebiliyorsunuz.

Bu arada Napolyonun soğukları hesaba katmadığını düşünmüyorum. Onuda hesaba katıp geldi bana kalırsa. Fakat Rusların başarılı stratejilerini hesaba katmamıştı. Ayrıca Ruslar zeki insanlar. Fransızların girdiği her şehirde dedikodular yayarak onları korkutuyorlar. 500000 kişilik ordumuz yoldaymış yada salgın bir hastalık başlamış kurtulmanın yolu yokmuş vs. Ayrıca Fransızların zorunlu olarak alacağı erzak vs gibi şeyleri saklayarak onlara vermiyorlar veya verdikleri bozuk ya da zehirli oluyor. Böylece Fransızların kayıpları dahada artıyor. Moskovayı yakıyorlar ki Fransızlar barınamasın.

Bu arada Napolyonun amacı Moskovayı alıp çara diz çöktürmek değil. Moskovayı alıp çarı korkutmak ve ordusuyla St. Petersburguda alıp çara diz çöktürmek. Ardındanda kendisini dünyanın hükümdarı ilan edecekti sanırım.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 26 Ocak 2011, 20:20:43 »
Arkadaşlar bazılarının dediği gibi Moskova'dan önce ufak çarpışmalar olmadı. Çok büyük çaplı çarpışmalar oldu. Rus ordusu çok büyük kayıplar aldı. Fakat akıllı stratejileri nedeniyle (Köyleri, şehirleri yakmak) Fransızlar donarak öldü. Mesela ON İKİ isimli kitapta bu tarihte geçiyor ve savaş sırasnda geçiyor. Dolayısıyla bilgi edinebiliyorsunuz.

Bu arada Napolyonun soğukları hesaba katmadığını düşünmüyorum. Onuda hesaba katıp geldi bana kalırsa. Fakat Rusların başarılı stratejilerini hesaba katmamıştı. Ayrıca Ruslar zeki insanlar. Fransızların girdiği her şehirde dedikodular yayarak onları korkutuyorlar. 500000 kişilik ordumuz yoldaymış yada salgın bir hastalık başlamış kurtulmanın yolu yokmuş vs. Ayrıca Fransızların zorunlu olarak alacağı erzak vs gibi şeyleri saklayarak onlara vermiyorlar veya verdikleri bozuk ya da zehirli oluyor. Böylece Fransızların kayıpları dahada artıyor. Moskovayı yakıyorlar ki Fransızlar barınamasın.

Bu arada Napolyonun amacı Moskovayı alıp çara diz çöktürmek değil. Moskovayı alıp çarı korkutmak ve ordusuyla St. Petersburguda alıp çara diz çöktürmek. Ardındanda kendisini dünyanın hükümdarı ilan edecekti sanırım.

Ülkelerinin şartlarına göre bir plan izlemişler. Vikipedide Napolyon'un serfliği kaldıracağını ilan edip Rus köylüsünü kendi yanına çekebiliceğini ama bunu yapmadığı için Rus köylüsünü Fransızlara karşı bir mücadele verdiği yazıyor. Buda tabi ikmal olayına etki etmiştir. Coğrafi şartları düşünmüş olabilir ama Moskovayı aldıkları tarihte geri çekilmek geç olmuştu. Çünkü kış mevsiminde geri çekildiler ve buda onlara pağlıya mal oldu. Gerçi Rusya şartlarında nasıl bir strateji izlenmesi de muamma.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #36 : 26 Ocak 2011, 20:43:38 »
Şöyle bir durum var. Napolyonda biliyordu o soğuğun askerlerini kıracağını fakat o sefere çıkmak zorundaydı ve çıktı. Ancak onun hesaplarında büyük ihtimalle kışa kalmadan düşmanı mağlup edeceği vardı ve ona göre planlar yapmıştı. Orduda soğuk için gerekli teçhizatların bulunmamasıda buna delil. Ayrıca  Napolyon öyle basit bir stratejist değildi. Yani bu planın uzama riskinide düşünmüştür diye tahmin ediyorum. Fakat pek ihtimal vermemiştir. Çünkü ordusu çok büyüktü.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 26 Ocak 2011, 20:45:56 »
Ordusu sadece Fransızlardan oluşmuyordu. Avusturya ve Prusyalılar da vardı. Yok olursak hep birlikte yok oluruz diye düşünmüş olabilir.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 20:46:20 Gönderen: Ömer »

ottoman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : 26 Ocak 2011, 20:47:22 »
Fransızların girdiği her şehirde dedikodular yayarak onları korkutuyorlar. 500000 kişilik ordumuz yoldaymış

Bu gerçekten güzel bir taktik ve aynısının Türklerin Kanije müdaafasın da yaptığını okumuştum.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #39 : 26 Ocak 2011, 20:48:26 »
Ordusu sadece Fransızlardan oluşmuyordu. Avusturya ve Prusyalılar da vardı. Yok olursak hep birlikte yok oluruz diye düşünmüş olabilir.

Olabilir evet oda mantıklı. Ancak ben yok olacağını aklına getirdiğini bile sanmıyorum. Bir yerde okumuştum bir generali ona " Ya kazanamazsanız?" diye bir soru yöneltiyor. Onun cevabı ise " Öyle bir risk yok" oluyor. Ancak bu konuşmanın doğruluğundan şüpheliyim. Genede ben onun kaybetmek gibi bir korkusu olduğunu sanmıyorum. O kadar zaferden sonra kimse kaybedebileceğini düşünmez. Hele hele o denli büyük bir orduyla.

Bu gerçekten güzel bir taktik ve aynısının Türklerin Kanije müdaafasın da yaptığını okumuştum.

Evet çok zekice.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 26 Ocak 2011, 20:51:14 »
Ordusunun büyüklüğüne güvenerek kış gelmeden Rusya'ya boyun eğdirmek istemiş olması muhtemel bence. Ordusunda Avusturyalılar ve Prusyalılar olsa da hep beraber yok oluruz mantığını benimsemiş olabiliceğini düşünmüyorum ben. Çünkü ordusu Rusya' da yok olduktan sonra ibre Fransanın aksine döndü ve bu düşmanlarına karşı büyük bir dezavantaj durumunu sağladı. Tekrar ordu kurmak için vergileri yükseltmesi kısaca halkı sıkması da halkın kendisine karşı cephe almasına neden oldu. Her halukarda bence ordusunun Rusyada yok olmasını hesaba kattığını zannetmiyorum. İşi çabuk bitirmek için toplanmış bir ordu olmalı.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #41 : 26 Ocak 2011, 20:56:43 »
Avusturyalılar karşı tarafında yer alıyor. Yani Rusların yanında. Gönüllüler olabilir fakat genel olarak Avusturya, Rusların tarafında tutum takınıyor.

Ya zaten ordusunun yok olacağını o kadar zafer kazanmış kimse düşünmez. Şahsen ben o kadar zafer kazansan " Kim? Ruslar mı beni yenecek? İmkansız. Onlar ayakkablarını bile bağlayamazlar." diye düşünürdüm.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 26 Ocak 2011, 21:02:44 »
Evet. Kısacası evdeki hesap çarşıya uymadı ve güç dengesinin Fransan'nın düşmanlarının lehine dönmesine neden oldu. Rusları kolay bir şekilde yenip bu işi bitireceğini düşünmüştür.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #43 : 26 Ocak 2011, 21:04:24 »
Evet aynen. Zaten Napolyon bu savaşta ordusunun tamamını kaybedince yeni topladığı ordu çok deneyimsiz askerlerden oluşuyordu ve resmen açık hedef haline gelmişti. Bir nevi sonunu hazırladı Rusya Soğukları ve zeki taktikler.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 26 Ocak 2011, 21:07:56 »
Rusların bu özelliklerine hastayım zaten resmen tarihi değiştiriyorlar. :D Daha dorusu Rusya'nın...
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 21:08:18 Gönderen: Karahan »

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #45 : 26 Ocak 2011, 21:09:33 »
Evet Rusya benimde ilgimi çekiyor uzun zamandır. Gerek kazandıkları zaferler gerekse hiç yoktan şehir yaratmaları falan çok etkileyici bir ülke Rusya.

Çevrimdışı c.

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 26 Ocak 2011, 22:14:44 »
Napolyon aptallık etmeyecekti.Önce İngiltere'yi halledecekti.İskoçları falan bağımsızlık sözü vererek yanına çekebilirdi.

Çevrimdışı Temüroğlu

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 26 Ocak 2011, 22:20:02 »
İngiltere bir sefer düzenleyecek donanması yoktu. Yanılmıyorsam bir sefer düzenlemiş ve donanmasını kaybetmişti.

Çevrimdışı Quaim

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #48 : 26 Ocak 2011, 22:39:45 »
İngiltere'yi bitirmek kolay mı? Koskoca Güneş Batmayan İmparatorluk. Oda bunun farkındaydı bence. Onları bitirmek için hindistanın alınması gerektiğini biliyordu bence. Ancak İngiltereyi bitirmek çok uzun zaman alır. Ayrıca o sıralarda İngilizlerle aralarında barış vardı sanırım. Savaşamadıkları için ona gövenip çıktı sefere diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 26 Ocak 2011, 22:43:55 »
İngiltere bir sefer düzenleyecek donanması yoktu. Yanılmıyorsam bir sefer düzenlemiş ve donanmasını kaybetmişti.
Vardı donanması ama bir ülkeyle beraber girdiği bir denizsavaşında iki kat fazla olmalarına rağmen ağır bir yenilgi alınınca ertelendi diye biliyorum...
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 26 Ocak 2011, 22:44:22 »
İngiltere'ye sefer düzenlemedi diye biliyorum ben. İhtilalden sonraki yönetim Napolyon imparator değil generalken onu İngiltere'yi istila için görevlendirmişler fakat o Fransız donanmasının yetersizliği yüzünden bunun başarılı olamayacağını ve İngiltere'ye daha farklı ve dolaylı bir strateji ile yaklaşmak gerektiğini belirtmiş. Bu neticede Mısır'ı işgal ediyor fakat olaylar aleyhlerine gelişiyor ve Amiral Nelson'da Fransız donanmasını yokediyor. Yani Napolyon imparatorken de İngiltere'ye istila gibi bir olayın gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını biliyor. Rusya ile İngiltere'ye karşı önlemler almasını gerektiren bir anlaşma imzalıyorlar. Sonradan çar bu anlaşmaya uymayıncada Napolyon Rusya'ya sefer yapıyor.

Çevrimdışı Ömer

• Yönetici
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 26 Ocak 2011, 22:58:55 »
Fransız İspanyol birleşik donanması İngiliz donanmasına yenilince İngiltere olası işgalden kurtuluyor.

Çevrimdışı Wulfhere

• Müsellem
  • *
  • Savaş ne kadar zorsa zafer o kadar tatlıdır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Eylül 2015, 20:55:31 »
Hey gidi Barboros Hayrettin acaba o ne yapardı İngilizlere hep merak etmişimdir  :)

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #53 : 16 Eylül 2015, 13:25:55 »
Hocam helal olsun kocaman bir hort yaptınız bu arada Rusları yenmenin tek yolu topraklarının büyüklüğünü ve içinde yaşayan bir sürü halkı kendi avantajınıza kullanmasını bilmektir içinde yaşayan halkları kışkırtıp her yerde isyan çıkartırsanız ve Rusya'ya sınır başka devletlerle ona saldırırsanız iç kargaşadan ve sınırlarının her bir tarafından işgale başlanmasından ötürü kış mevsimi olması sizden çok kendilerini kıracaktır sizinle savaşan Rus ordusuna gelen takviyeyi ve erzağı isyancılara hallettirmeniz gerekiyor gerisi kolaylaşıyor zaten. Her yerden işgal ve isyan yiyince ordularını bölmek zorunda kalır ve güçsüzleşir böylece bir Rusları yenmek mümkün ama savaşı uzatırsanız boşuna kayıp verirsiniz ve isyanları halledip gelir sizden intikamını bile alır kısa kesip söz verdiğiniz isyancıların bağımsızlıklarını verdikten ve korumanız altına aldıktan sonra zaman içerisinde Rusları yenersiniz ama uzun sürer bu süreç.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2015, 13:27:19 Gönderen: ketolar »