Gönderen Konu: Napolyon'un Rusya Seferi'nde yok olan yüzbinler  (Okunma sayısı 14856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Napolyon'un Rusya Seferi'nde yok olan yüzbinler
« Yanıtla #40 : 26 Ocak 2011, 20:51:14 »
Ordusunun büyüklüğüne güvenerek kış gelmeden Rusya'ya boyun eğdirmek istemiş olması muhtemel bence. Ordusunda Avusturyalılar ve Prusyalılar olsa da hep beraber yok oluruz mantığını benimsemiş olabiliceğini düşünmüyorum ben. Çünkü ordusu Rusya' da yok olduktan sonra ibre Fransanın aksine döndü ve bu düşmanlarına karşı büyük bir dezavantaj durumunu sağladı. Tekrar ordu kurmak için vergileri yükseltmesi kısaca halkı sıkması da halkın kendisine karşı cephe almasına neden oldu. Her halukarda bence ordusunun Rusyada yok olmasını hesaba kattığını zannetmiyorum. İşi çabuk bitirmek için toplanmış bir ordu olmalı.

Çevrimdışı Quaim

• Ağır Süvari
  • *
  • Faber est suae quisque fortunae
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #41 : 26 Ocak 2011, 20:56:43 »
Avusturyalılar karşı tarafında yer alıyor. Yani Rusların yanında. Gönüllüler olabilir fakat genel olarak Avusturya, Rusların tarafında tutum takınıyor.

Ya zaten ordusunun yok olacağını o kadar zafer kazanmış kimse düşünmez. Şahsen ben o kadar zafer kazansan " Kim? Ruslar mı beni yenecek? İmkansız. Onlar ayakkablarını bile bağlayamazlar." diye düşünürdüm.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 26 Ocak 2011, 21:02:44 »
Evet. Kısacası evdeki hesap çarşıya uymadı ve güç dengesinin Fransan'nın düşmanlarının lehine dönmesine neden oldu. Rusları kolay bir şekilde yenip bu işi bitireceğini düşünmüştür.

Çevrimdışı Quaim

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #43 : 26 Ocak 2011, 21:04:24 »
Evet aynen. Zaten Napolyon bu savaşta ordusunun tamamını kaybedince yeni topladığı ordu çok deneyimsiz askerlerden oluşuyordu ve resmen açık hedef haline gelmişti. Bir nevi sonunu hazırladı Rusya Soğukları ve zeki taktikler.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 26 Ocak 2011, 21:07:56 »
Rusların bu özelliklerine hastayım zaten resmen tarihi değiştiriyorlar. :D Daha dorusu Rusya'nın...
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 21:08:18 Gönderen: Karahan »

Çevrimdışı Quaim

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #45 : 26 Ocak 2011, 21:09:33 »
Evet Rusya benimde ilgimi çekiyor uzun zamandır. Gerek kazandıkları zaferler gerekse hiç yoktan şehir yaratmaları falan çok etkileyici bir ülke Rusya.

Çevrimdışı c.

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 26 Ocak 2011, 22:14:44 »
Napolyon aptallık etmeyecekti.Önce İngiltere'yi halledecekti.İskoçları falan bağımsızlık sözü vererek yanına çekebilirdi.

Çevrimdışı Temüroğlu

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 26 Ocak 2011, 22:20:02 »
İngiltere bir sefer düzenleyecek donanması yoktu. Yanılmıyorsam bir sefer düzenlemiş ve donanmasını kaybetmişti.

Çevrimdışı Quaim

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
    • YokÖyleBişi Blogum
« Yanıtla #48 : 26 Ocak 2011, 22:39:45 »
İngiltere'yi bitirmek kolay mı? Koskoca Güneş Batmayan İmparatorluk. Oda bunun farkındaydı bence. Onları bitirmek için hindistanın alınması gerektiğini biliyordu bence. Ancak İngiltereyi bitirmek çok uzun zaman alır. Ayrıca o sıralarda İngilizlerle aralarında barış vardı sanırım. Savaşamadıkları için ona gövenip çıktı sefere diye hatırlıyorum.

Çevrimdışı Destroyer

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 26 Ocak 2011, 22:43:55 »
İngiltere bir sefer düzenleyecek donanması yoktu. Yanılmıyorsam bir sefer düzenlemiş ve donanmasını kaybetmişti.
Vardı donanması ama bir ülkeyle beraber girdiği bir denizsavaşında iki kat fazla olmalarına rağmen ağır bir yenilgi alınınca ertelendi diye biliyorum...
oyunlarindunyasi.com

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 26 Ocak 2011, 22:44:22 »
İngiltere'ye sefer düzenlemedi diye biliyorum ben. İhtilalden sonraki yönetim Napolyon imparator değil generalken onu İngiltere'yi istila için görevlendirmişler fakat o Fransız donanmasının yetersizliği yüzünden bunun başarılı olamayacağını ve İngiltere'ye daha farklı ve dolaylı bir strateji ile yaklaşmak gerektiğini belirtmiş. Bu neticede Mısır'ı işgal ediyor fakat olaylar aleyhlerine gelişiyor ve Amiral Nelson'da Fransız donanmasını yokediyor. Yani Napolyon imparatorken de İngiltere'ye istila gibi bir olayın gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını biliyor. Rusya ile İngiltere'ye karşı önlemler almasını gerektiren bir anlaşma imzalıyorlar. Sonradan çar bu anlaşmaya uymayıncada Napolyon Rusya'ya sefer yapıyor.

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #51 : 26 Ocak 2011, 22:58:55 »
Fransız İspanyol birleşik donanması İngiliz donanmasına yenilince İngiltere olası işgalden kurtuluyor.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Wulfhere

• Müsellem
  • *
  • Savaş ne kadar zorsa zafer o kadar tatlıdır...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 15 Eylül 2015, 20:55:31 »
Hey gidi Barboros Hayrettin acaba o ne yapardı İngilizlere hep merak etmişimdir  :)

Çevrimdışı ketolar

« Yanıtla #53 : 16 Eylül 2015, 13:25:55 »
Hocam helal olsun kocaman bir hort yaptınız bu arada Rusları yenmenin tek yolu topraklarının büyüklüğünü ve içinde yaşayan bir sürü halkı kendi avantajınıza kullanmasını bilmektir içinde yaşayan halkları kışkırtıp her yerde isyan çıkartırsanız ve Rusya'ya sınır başka devletlerle ona saldırırsanız iç kargaşadan ve sınırlarının her bir tarafından işgale başlanmasından ötürü kış mevsimi olması sizden çok kendilerini kıracaktır sizinle savaşan Rus ordusuna gelen takviyeyi ve erzağı isyancılara hallettirmeniz gerekiyor gerisi kolaylaşıyor zaten. Her yerden işgal ve isyan yiyince ordularını bölmek zorunda kalır ve güçsüzleşir böylece bir Rusları yenmek mümkün ama savaşı uzatırsanız boşuna kayıp verirsiniz ve isyanları halledip gelir sizden intikamını bile alır kısa kesip söz verdiğiniz isyancıların bağımsızlıklarını verdikten ve korumanız altına aldıktan sonra zaman içerisinde Rusları yenersiniz ama uzun sürer bu süreç.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2015, 13:27:19 Gönderen: ketolar »