Gönderen Konu: kazaklar hakkında  (Okunma sayısı 1279 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Swift

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1281
 • Hadi Güle Güle
  • Profili Görüntüle
kazaklar hakkında
« : 21 Temmuz 2013, 00:35:11 »
Arkadaşlar kazaklar ukraynalılara da deniliyor bir de asya da türk asıllı olan kazaklar var. İkisinin de isminin kazak olması tesadüf mü yoksa ukraynadakiler asya'dan göçüp gelmiş kazaklar mı oluyor aydınlatabilir misiniz bu konuda, çünkü tarihte hep bir sürü kazak birliklerinin osmanlıya gerilla savaşı, akıncılık vs. yapmasına bir anlam veremiyordum, sonuçta tamam o yıllarda milliyetçilik yok ama yine de kazak türklerin osmanlıya saldırmasına bir anlam veremiyordum, kışkırtmaya gelmesine.
düke düke dol dozet yu ve düke düke dal dozetyu ve düke düke dal dozeyet yu deki düşke düke dal duzet yuvediüke dükedal dozet yuvedakdallyöz

-Kendinize iyi bakın.
 

Çevrimdışı Emperor

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1918
 • The Mad Baron
  • Profili Görüntüle
Ynt: kazaklar hakkında
« Yanıtla #1 : 21 Temmuz 2013, 00:55:01 »
Ayrı başlık açmak yerine keşke sorularla ilgili başlık altında sorsaydın sorunu, ama yine de kısaca cevap vereyim.

Kazaklar'ın Orta Asya'daki Kazaklar ile etimolojik köken dışında bir bağlantısı yok. Millet olarak farklılar; ama köken olarak gelirsek Cosac kelimesinden gelir. Bu kelime de Kumanlar'dan gelmedir. Dilimize çevirirsek "Özgür insanlar" gibi bir anlama geliyor. Orta Asya'daki Kazak kelimesinin de kökeni bu, benzerlik de buradan geliyor. (Bu çeviri de Kumanlar'a ve o bölgedeki diğer Türki kavimlere gönderilen hristiyan misyonlerlerine verilen yardımcı bir metin aracılığı ile olmuştur.)

Ruslar'ın ise biraz daha derin bir teorisi var, tam olarak bilmiyorum ama Hunlar'ın askeri bir sınıfına bağlıyorlardı bu ismi...
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2013, 00:55:59 Gönderen: Emperor »
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: kazaklar hakkında
« Yanıtla #2 : 21 Temmuz 2013, 01:24:38 »
Emperor belirtmiş ilave olarak Osmanlı'ya zaman zaman saldırı düzenleyip haraç almaya çalışan Kazaklar Türk değil. Slav Kazakları veyahut kozakları diye adlandırılabilir. İsim olarak Türk ismi fakat etnik yapıları Slav. Misal eski devirlerde Volga'nın kuzeyinde yaşayan Terek Kazaklarını sonradan Ruslar Kafkaslara sürmüşler ve anayurt kabul edilmiş. Genel yapıları aşiret düzeyinde ve her kazak host kendisine 'Ataman' seçiyor.
Tarihsel olarak nedense  Ruslar ile Kazaklar(cossacks) çok özdeşleştirilir fakat kazaklar çok çile çekmiştir. Bölgesel özerklik açısından Hem Kuban hemde Ukrayna Rada'ya bağlı kazakların Rus iç savaşında eline fırsat geçmiştir ama başaramadılar.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kuban_People's_Republic
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2013, 01:32:15 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Reichstag

Ynt: kazaklar hakkında
« Yanıtla #3 : 21 Temmuz 2013, 01:32:16 »
Ek bilgi : karadeniz üzerinden teknelerle sinop ve civarlarına akınlar düzenliyorlarmış.

 

Çevrimdışı Emperor

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1918
 • The Mad Baron
  • Profili Görüntüle
Ynt: kazaklar hakkında
« Yanıtla #4 : 21 Temmuz 2013, 01:58:32 »
Ek bilgiye ekleme ve daha ilginç bir bilgi olsun Kazaklar İstanbul'u da yağmalamışlardır. Naima Tarihi'nde geçer, 1620 küsürde (tam hatırlamıyorum yılı) Karadeniz Donanması'nın Kefe'de olmasından cesaret alan Kazaklar "Şeyka" adlı ufak ve hızlı tekneleri ile boğaza gelmişler ve Yeniköy'ü yağmalamışlardır. Yanan dükkanların dumanları ve haberin yayılması ile toplanan askerler hemen bölgeye hareket etmiş fakat geldikleri hız ile kaçan Kazaklar'ı yakalayamamışlardır. Mustafa Naima yaşanan olayı "Mel'unluk" olarak nitelemiştir.
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!