Gönderen Konu: Kanuni'nin Diğer İnsanları Kulu Olarak Görmesi  (Okunma sayısı 6253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
Kanuni'nin Diğer İnsanları Kulu Olarak Görmesi
« : 17 Haziran 2014, 00:34:58 »
Kanuniʹnin diger insanlari kendisinin kulu olarak gormesini nasil degerlendiriyorsunuz?

Sizce bir muslumanin boyle dusuncesi dogru mu?

-Başlıklarda ve gerekli olmadıkça mesajlarınızda SÜREKLİ OLARAK Caps Lock kullanmayınız. -YÖNETİM-
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2014, 01:12:56 Gönderen: öküz »

Çevrimdışı PERSIAN

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: KANUNININ DIGER INSANLARI KULU OLARAK GORMESI
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2014, 00:42:14 »
İslam'da kölelik vardır. Köle anlamında kul sahibi olmak caizdir. Kul tam olarak ne anlama gelir yeterli bilgim yok.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2014, 00:44:26 »
İslam'da kölelik vardır. Köle anlamında kul sahibi olmak caizdir. Kul tam olarak ne anlama gelir yeterli bilgim yok.

Kardes ama herkedi kul olarak goruyo kendini diger insanlar ile Allah arasinda goruyi bence bu yanlis.Herkesin esit oldugunu bilmesi lazim degil mi?Ayrica Kanuni Hacca gitmis miydi?

Çevrimdışı hakancan 45

• Sekban
  • *
  • veled-i zina
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2014, 00:53:00 »
Herkesi değil. Sadece ona hizmet edenleri. Ayrıca sadece kanuni değil her padişah, sultan, şehzade onlara hizmet edenlere kullarım der. Halka ise reaya ya tebaa der.

Çevrimdışı PERSIAN

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Haziran 2014, 00:53:26 »
kendini diger insanlar ile Allah arasinda goruyi
Delil var mı?

Çevrimdışı Kaymak Pürüzü

• Sipahi
  • *
  • Gördüğüm illegal durumları rapor ediyorum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2014, 00:56:32 »
İslam'da kölelik, kulluk yalnız Allah'adır. Geri kalanlar tevhidle çelişir. Kanuni dahil Osmanlı padişahlarının çoğu zalim, soyperest, güce tapan, ihtiraslı, megalomanyak, katil ve zorbaydılar. İslam ile alakaları yok. Bir kere monarşinin İslam'da yeri yok. İslam'ı kullanarak makam, mevki, güç, toprak, otorite edindiler. Halkı da reaya olarak görüyorlardı. Yani Türkçe anlamıyla koyun sürüsü. Kendileri de zıllullah'tı onlara göre. Yani Allah'ın gölgesi.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Haziran 2014, 00:58:03 »
Delil var mı?

Var.Allah ve onun gonderdigi din olan Islam.

Allah insanlara farz olarak Hacci emretti.Hac her insanin Allah katinda esit oldugunu soyler.Lakin kanunu kendi herkesten ustun gorup͵sucsuzlarin bile canini alir oldu.Bu kanit degildirde nedir.

KAYMAK arkadasima sonsuza kadar katiliorum.

Peygamberimiz bile ben Allah in golgesiyim demezkenͺKanuni bunu deme curretini nerden buluyorsa.

DIYORUM OSMANLI ISLAM DEVLETI DRGILDIR diye
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2014, 01:00:33 Gönderen: HulkSpider02 »

Çevrimdışı ALERHATE

« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2014, 01:07:14 »
 :popcorn:
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos

Çevrimdışı Manwell

• Sekban
  • *
  • For The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2014, 01:13:05 »
Zillullah ı fil alem sıfatını tek kullanan Sultan Süleyman değildir. Ayrıca bildiğim kadarıyla padişahların hiç biri de hacca gitmedi. Ve son olarak yarım yamalak bilgilerle atıp tutmasanız daha sağlıklı olur sanki. Bilgi yok ama fikir var, maşallah herkes adeta bir tarih otoritesi.

Çevrimdışı HulkSpider02

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kanuni'nin Diğer İnsanları Kulu Olarak Görmesi
« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2014, 01:18:45 »
Ha bu arada Hacca gitmrmisse zaten musluman olamaz.Birde HIC KIMSE hukumdar olsun PEYGAMBER olsun KENDINI ALLAH IN GOLGESI goremez.Hukumdarsa hukumdar ne olacak olmussa.Allah in huzurunda hepimiz esit degil miyiz?

Ayrica Peygamberimiz demis mi ben Allah in golgesiyimͺsu insanlar benim kullarim diye?

Osmanli padisahlati kim oluyorki diyebiliyor boyle bir sey?

Çevrimdışı hakancan 45

• Sekban
  • *
  • veled-i zina
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Haziran 2014, 01:18:47 »
Diyosun Osmanlı İslam devleti değil. :) Tamam kanuninin kendini o şekilde tanımlaması yanlıştır. Ama bunu 600 yıllık koca bir osmanlıya mal edemezsin. Ayrıca bunu sadece kanuni yapmadı. Her hükümdar yaptı. Çünkü hükümdarlık ayrı bir şeydir. Sanki senin amacın "osmanlı islam devleti değil" kavramını benimsemekten çok kanuniyi kötülemek gibi olmuş. Belli ki şehzade mustafa olayı seni baya bi üzmüş. :)

Çevrimdışı Manwell

• Sekban
  • *
  • For The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Haziran 2014, 01:24:52 »
Tarihi günümüz bakış açısı ile değerlendirmek hata olur. "Devlet Benim" sözü ile meşhur Fransa kralı 14. Louis'yi de paylamak gerekir sanırım bu bakış açısıyla. Tarihi değerlendirirken bu günkü kavramları işin içine katmayın bu gün hayatımız da olan kavramların bir çoğu uzun süreçler içinde ortaya çıktı.

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Haziran 2014, 09:33:46 »
Diyosun Osmanlı İslam devleti değil. :) Tamam kanuninin kendini o şekilde tanımlaması yanlıştır. Ama bunu 600 yıllık koca bir osmanlıya mal edemezsin. Ayrıca bunu sadece kanuni yapmadı. Her hükümdar yaptı. Çünkü hükümdarlık ayrı bir şeydir. Sanki senin amacın "osmanlı islam devleti değil" kavramını benimsemekten çok kanuniyi kötülemek gibi olmuş. Belli ki şehzade mustafa olayı seni baya bi üzmüş. :)
''Osmanlı Devleti, İslam Devleti değildir.'' diyorsun. Peki İslam Devleti nedir ?

Bir de adamı dinden çıkardınız; zalim, katil, soyperest, güce tapan nedir ? O insanların dinsiz olup olmadığını öğrenmek için o dönemi düşünmek gerekir. Çünkü Hz. Peygamberimiz'den sonra-ilk birkaç halife hariç- Halifelik dahi monarşik bir yönetime dönmüş. 1500'lü yıllardaki durumu düşün. Fethettiği bazı bölgelerde İslam'ı yaydı. İstanbul'u fethetti ve İslam'a kazandırdı.-Hanedan olarak bahsettim-
Cem Sultan ve Mehmed Vahidettin hariç hiçbir Osmanlı üyesi hacca gitmemiştir.
Lütfen biraz empati yapın.
Belli ki şehzade mustafa olayı seni baya bi üzmüş. :)
Saçma dizinin etkileri...
Torunlarını ve oğullarını öldürdüğü konusunda ise taht sevdası veya kendi görüşüyle devlet geleceği için yaptığını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2014, 09:36:56 Gönderen: Darknight250 »

Çevrimdışı Apsihinx

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Haziran 2014, 09:41:21 »
Ilgaz?

Çevrimdışı hakancan 45

• Sekban
  • *
  • veled-i zina
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Haziran 2014, 10:58:44 »
''Osmanlı Devleti, İslam Devleti değildir.'' diyorsun. Peki İslam Devleti nedir ?

Bir de adamı dinden çıkardınız; zalim, katil, soyperest, güce tapan nedir ? O insanların dinsiz olup olmadığını öğrenmek için o dönemi düşünmek gerekir. Çünkü Hz. Peygamberimiz'den sonra-ilk birkaç halife hariç- Halifelik dahi monarşik bir yönetime dönmüş. 1500'lü yıllardaki durumu düşün. Fethettiği bazı bölgelerde İslam'ı yaydı. İstanbul'u fethetti ve İslam'a kazandırdı.-Hanedan olarak bahsettim-
Cem Sultan ve Mehmed Vahidettin hariç hiçbir Osmanlı üyesi hacca gitmemiştir.
Lütfen biraz empati yapın. Saçma dizinin etkileri...
Torunlarını ve oğullarını öldürdüğü konusunda ise taht sevdası veya kendi görüşüyle devlet geleceği için yaptığını düşünüyorum.

Osmanlı İslam devleti değil sözünü ben söylemiyorum iyi bak. :) HulkSpider02 bu arkadaş söylüyor. Ayrıca Sultan Süleyman herkes gibi sıradan bir kul değil. İlk önce halife sonra dünyanın 3/1 ine sahip bir devletin hükümdarı. Tabiki de o devleti güllük gülistanlık, dört dörtlük bir İslami kurallarla yönetemez. Kendisinin de halk üzerinde hatta kendi ailesi üzerinde otorite kurması lazım. O kadar büyük bir devleti idare etmek için bunlar gerekli. Günahtır, değildir orasını Allah bilir artık. Sonuçta bu adam fetva almadan iş yapmazdı.
Oğullarını, torunlarını devletin menfaatleri için öldürdüğünü düşünüyorum.  Aslında bunu Allah tan ve Süleyman dan başka kimse bilemez. Sadece tahmin eder. Her neyse atalarımıza fazla saygısızlık etmeden bu konuyu kapatalım isterseniz. Zaten konuyu açan arkadaşta küstü, bakmıyor hiç konuya. :)
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2014, 11:01:11 Gönderen: hakancan 45 »

Çevrimdışı xxdiag

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 17 Haziran 2014, 11:28:19 »
Kanuni devletin geleceği için oğullarını öldürdü.Tahtı en çok hakeden Selimmiş.Ayrıca Bayezid gerçekte isyan etti bunun sonu ölümdür.Mustafa'ya gelecek olursak o da isyan etmek üzereydi.Sultan Selim'e ayyaş filan diyorlar sefere çıkmayan diyorlar lakin deniz seferlerine bir padişah çıkamaz bunu Fatih Sultan Mehmet söylemiştir
:fpalm:
Bende Irak'ta ölen Binlerce Arap'a seviniyorum(!). İyi olmuş iyi yapmış Amerikalılar Dedelerimi sırf Müslüman değil diye öldürdükleri Arapları katletmekle.
Türkiye'nin düştüğü durum. :( :(  :wall:  :fpalm:  :thumbsdown:
ارسل كولمز Osmanlıca ismimin karşılığı

Çevrimdışı Darknight250

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 17 Haziran 2014, 12:30:49 »
Osmanlı İslam devleti değil sözünü ben söylemiyorum iyi bak. :) HulkSpider02 bu arkadaş söylüyor. Ayrıca Sultan Süleyman herkes gibi sıradan bir kul değil. İlk önce halife sonra dünyanın 3/1 ine sahip bir devletin hükümdarı. Tabiki de o devleti güllük gülistanlık, dört dörtlük bir İslami kurallarla yönetemez. Kendisinin de halk üzerinde hatta kendi ailesi üzerinde otorite kurması lazım. O kadar büyük bir devleti idare etmek için bunlar gerekli. Günahtır, değildir orasını Allah bilir artık. Sonuçta bu adam fetva almadan iş yapmazdı.
Oğullarını, torunlarını devletin menfaatleri için öldürdüğünü düşünüyorum.  Aslında bunu Allah tan ve Süleyman dan başka kimse bilemez. Sadece tahmin eder. Her neyse atalarımıza fazla saygısızlık etmeden bu konuyu kapatalım isterseniz. Zaten konuyu açan arkadaşta küstü, bakmıyor hiç konuya. :)
Katılıyorum. Zaten o sözleri size değil konu sahibine demiştim. ''İslam devleti'' kulağa bile ilginç geliyor.
Ilgaz?
Ilgaz değilim. Sözlerime katılmayabilirsin ama ''Ilgaz?'' demen ilginç oldu bilesin.

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 17 Haziran 2014, 15:27:21 »
İslam'da insanların eşit olduğu yanılgısını bir kenara bırakırsak konu biraz daha rahatlayacak gibime geliyor:
Nisa Suresi 34. Ayet Diyanet İşleri Meali:
Allah'ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin, mallarından sarfetmelerinden dolayı erkekler kadınlar üzerine hakimdirler. İyi kadınlar, gönülden boyun eğenler ve Allah'ın korunmasını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardır. Serkeşlik etmelerinden endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün. Size itaat ediyorlarsa aleyhlerine yol aramayın. Doğrusu Allah Yüce'dir, Büyük'tür.

Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah'ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da "gayb"ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür. ﴾34﴿

Kaynak ve çeşitli diğer mealler:
http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#4:34
http://www.kuranmealleri.net/nisa/34

İtaat konusuna gelince, İslam'da kulluk, bağlılık, itaat önce Allah'a sonra da peygamberedir. Mesela Muhammed Suresi 33. Ayette "Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygamber'e itaat edin. Amellerinizi boşa çıkarmayın."
buyrulur. Halifelik de makam olarak peygamberin kurduğu düzeni devam ettirecek kişi olduğundan peygambere itaat edenlerin halifeye de itaat etmesi doğrudur.
Aynı zamanda, Sahih Müslim'in Kitab-el İmara adlı hadis kitabındaki 1849/47 nolu hadise bakılırsa peygamber'in:
İbni Abbas'tan rivayetle Rasul (s.a.v) buyurdu ki:

"Kim emirinden (idarecisinden) hoşuna gitmeyen bir şey görürse sabretsin. Çünkü insanlardan kim olursa olsun sultadan (Halife’nin otoritesinden) bir karış uzaklaşırsa o kişi ancak cahiliye ölümü ile ölür."

buyurduğu da söylenebilir. Yani halifeye itaat etmemek cahiliye ölümüne, dolayısıyla da dinden çıkmaya sebebiyet verebilir. Lakin her hadis gibi bunda da inananlara bir miktar esneklik tanımak ve halifenin sözünden çıkanı hemen kafir ilan etmemek daha makuldür.

Aynı şekilde, yine Kitab-el Amara'daki hadislerden birine bakılırsa, peygamber:

Ebu Hüreyre'nin rivayetine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: Kim bana itaat ederse Allah'a itaat etmiş olur, ve kim bana itaatsizlik gösterirse Allah'a karşı itaatsizlik etmiş olur. Kim (benim tarafımdan atanan) komutana itaat ederse bana itaat etmiş olur, ve kim bu komutanın emrine uymazsa benim emrime de uymamış olur.

buyurmuştur. Halife de yine aynı şekilde peygamberin (bazı) görevlerini devam ettirecek kişi olduğundan halifeye de Peygamber'in atadığı bir komutan olarak itaat etmemek Peygamber'e ve dolayısıyla da Allah'a itaatsizlik anlamına gelir.

Çevrimdışı Apsihinx

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Haziran 2014, 17:07:20 »
Ilgaz değilim. Sözlerime katılmayabilirsin ama ''Ilgaz?'' demen ilginç oldu bilesin.

Sana dememiştim ben ama senin altına denk gelmiş, özür dilerim :)

Çevrimdışı TheInvasion

« Yanıtla #19 : 18 Haziran 2014, 06:00:52 »
İslam'da kölelik bir kurum olarak vardır. Doğru bir şey değildir ve tasvip edilmez ama var. Hz. Osman'ı da kölesi şehit etmişti herhalde.

Kullarım derken de gerçekten kölelerinden bahsediyorlardı.(devşirmeler vs.) Gerçekten halka da kullarım diyorlar mıydı bilmiyorum. E tabi insanın insana kulluk etmesi doğru değildir. Yalnız Allah'a kulluk edilmesi gerekiyor.

Bunun dışında 2 büyük sorunu daha var:

1-)Halka "Reaya" yani "Sürü" deniyor. Bu kelimeyi Hz. Muhammed(s.a.v) doğru bulmuyor ve öyle demeyin diyor. Reaya kelimesinin kullanımı sıkıntılıdır.

2-)Kendisine Allah'ın yeryüzündeki gölgesi demesi. Bu açıkça küfürdür.

Bütün bunları sadece Kanuni demiyor tabi ki diğer padişahlar da diyor.

Zaten Osmanlı'nın Batı karşısında geri kalmasının en önemli sebeplerinden birisinin de "Bizim şu küçücük devletlerden alabileceğimiz ne var ki, onlar bizden alır anca" diyen zihniyettir ki, şu yukarıdaki sıfatları kullanarak kendilerini göklere çıkarmalarını görünce hiç de şaşırmamak gerekiyor. Sonraki dönemde ise aciz duruma düşmeleri de bence takdir-i ilahi.

Bu arada TirollüDoruk, ben öldükten 30 yıl sonra Halifelik bitecek saltanat başlayacak diyen Hz. Peygamber değil mi? Hz. Hüseyin'den sonra Halifelik bitmiştir. Ayrıca Halife bile olsan İslam'a aykırı hareket edemezsin. Allah kimini kiminden üstün kılmıştır ama onu bir tek Allah bilir. Bir de ne tür bir üstünlük olduğunu nereden biliyorsun? Belki Allah katında bir balıkçı bir hükümdardan daha üstün durumdadır?
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2014, 06:06:59 Gönderen: TheInvasion »