Gönderen Konu: Kanuni'nin Diğer İnsanları Kulu Olarak Görmesi  (Okunma sayısı 6012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kanuni'nin Diğer İnsanları Kulu Olarak Görmesi
« Yanıtla #20 : 18 Haziran 2014, 06:30:47 »
Şimdi orada kimin kime üstün olduğuna dair bir yargı yok. Ben sadece ayeti size sundum, İslam'da herkes eşittir mantığının doğru olmadığını söyledim. Yoksa üstünlüğün nasıl olduğunu bilemiyoruz.(Ayette erkeklerin kadınlardan üstün olduğuna işaret edilmiştir ama bunun dışında bir şeyler söyleyemeyiz.)

Hilafetin 30 yıl sürmesine gelince, böyle bir hadis çoğu kaynakta geçer. Ama burada önemli olan hadis değil, o hadisin dikkate alınıp alınmamasıdır. Yani herhangi bir halife bu hadisi dikkate almayıp kendini Muhammed'in gerçek mirasçısı olarak gördüğü takdirde ortada o kişiye göre bir sıkıntı yoktur, kendine itaat etmeyen kişiyi Allah'a itaat etmemiş sayabilir. Yani burada önemli olan doğrunun ne olduğu değil, söz konusu halifenin neyi doğru olarak gördüğüdür. İslam'a göre uygundur ya da doğrudur demiyorum, uygulayan kişiye göre mantıklı ve akla yatkındır diyorum.

Çevrimdışı TheInvasion

« Yanıtla #21 : 18 Haziran 2014, 13:30:30 »
Şimdi orada kimin kime üstün olduğuna dair bir yargı yok. Ben sadece ayeti size sundum, İslam'da herkes eşittir mantığının doğru olmadığını söyledim. Yoksa üstünlüğün nasıl olduğunu bilemiyoruz.(Ayette erkeklerin kadınlardan üstün olduğuna işaret edilmiştir ama bunun dışında bir şeyler söyleyemeyiz.)

Hilafetin 30 yıl sürmesine gelince, böyle bir hadis çoğu kaynakta geçer. Ama burada önemli olan hadis değil, o hadisin dikkate alınıp alınmamasıdır. Yani herhangi bir halife bu hadisi dikkate almayıp kendini Muhammed'in gerçek mirasçısı olarak gördüğü takdirde ortada o kişiye göre bir sıkıntı yoktur, kendine itaat etmeyen kişiyi Allah'a itaat etmemiş sayabilir. Yani burada önemli olan doğrunun ne olduğu değil, söz konusu halifenin neyi doğru olarak gördüğüdür. İslam'a göre uygundur ya da doğrudur demiyorum, uygulayan kişiye göre mantıklı ve akla yatkındır diyorum.

Hayır, sıkıntı vardır. Peygamberimiz 30 yıl sonra halifelik bitip saltanat başlayacak demiştir ve aynen de öyle olmuştur. Halife seçilerek halife olur bir kere. Babadan oğula geçmez. Saltanat haline dönüştü ve hükmü de kalmadı. Ayrıca halife bile olsan, Peygamberin bile rahatsız olduğu lafları senin söylemen haddine değil sen kimsin ki yani. Sahabeler "Biz senin Reayanız" dediğinde rahatsız olup öyle demeyin diyor. Halkı "sürü" olarak gören zihniyeti hiçbir insan evladı bana savunamaz.

Söz konusu olan da halifenin neyi doğru olarak gördüğü filan değildir. İslama göre yöneteceksen ülkeyi iki kaynağın var: Kuran ve Hadisler. İkisini de takmayıp kafana göre hareket edemezsin. Kendisine itaat etmeyeni Allah'a itaat etmemiş sayabilir de ne demektir ya.

Kardeş sen trollüyor musun bizi?

Çevrimdışı satisfaction baby

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Haziran 2014, 15:28:22 »
Alıntı
. Sahabeler "Biz senin Reayanız" dediğinde rahatsız olup öyle demeyin diyor.

Bunun kaynağını merak ettim.

Çevrimdışı TirollüDoruk

• Yılın Editörü
  • Sekban
  • *
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 18 Haziran 2014, 16:34:53 »
Hayır, sıkıntı vardır. Peygamberimiz 30 yıl sonra halifelik bitip saltanat başlayacak demiştir ve aynen de öyle olmuştur. Halife seçilerek halife olur bir kere. Babadan oğula geçmez. Saltanat haline dönüştü ve hükmü de kalmadı. Ayrıca halife bile olsan, Peygamberin bile rahatsız olduğu lafları senin söylemen haddine değil sen kimsin ki yani. Sahabeler "Biz senin Reayanız" dediğinde rahatsız olup öyle demeyin diyor. Halkı "sürü" olarak gören zihniyeti hiçbir insan evladı bana savunamaz.

Söz konusu olan da halifenin neyi doğru olarak gördüğü filan değildir. İslama göre yöneteceksen ülkeyi iki kaynağın var: Kuran ve Hadisler. İkisini de takmayıp kafana göre hareket edemezsin. Kendisine itaat etmeyeni Allah'a itaat etmemiş sayabilir de ne demektir ya.

Kardeş sen trollüyor musun bizi?

Yok trollemeye çalıştığım günler geride kaldı da, farkındaysan burada zaten Kur'an ve Hadislere göre hareket ediyor. Doğru değil ama meşru mudur meşrudur, kaldı ki 30 yıllık hilafet hadisini de farklı şekilde yorumlayabilir. Misal,

"Evet, hilafet 30 yıl sürmüştür ve sonrasında zalimler hilafeti ele geçirmiştir, saltanata dönüşmüştür ama biz bu zulüm devrini Mısır'da bitirdik. Biz, Peygamber Efendimiz'in gerçek temsilcileriyiz! Ya Allah Bismillaaah!"
(Aşırı balkon konuşması gibi oldu bu arada. Sonuna hüloğ eklememek için kendimi zor tuttum.)
Şeklinde bir mantıkla hareket edip, eylemlerini kendine göre meşrulaştırabilir. Çünkü senin de dediğin gibi hadislerde ve Kur'anda buna dair bölümler var, ve bu bölümleri kullanıp hareketlerinin dine göre doğru olduğunu iddia etmesi gayet de kolay bir olay.

Yani özetlersek, Kanuni'nin ya da herhangi bir halifenin bu şekilde davranması İslam'a göre doğru olmayabilir. Ama halife Kur'andan ve hadislerden bulacağı çeşitli bölümlerle(Benim önceki iletilerde yazdıklarım gibi.) kendi hükmünü meşrulaştırabilir. Doğru olur mu, olmaz. Ama dini temeli vardır.

Çevrimdışı Lejyoner

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 18 Haziran 2014, 17:35:28 »
O hadisin kaynağını da kontrol etmek gerek. Kendi siyasi hareketini meşrulaştırmak veya karşı olduğu hareketi gayrimeşrulaştırmak için böyle bir hadis uydurulmuş da olabilir.

Çevrimdışı Coldhands

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 18 Haziran 2014, 22:03:24 »
O hadisin kaynağını da kontrol etmek gerek. Kendi siyasi hareketini meşrulaştırmak veya karşı olduğu hareketi gayrimeşrulaştırmak için böyle bir hadis uydurulmuş da olabilir.

Ama böyle herşeyden şüphe edeceksek olmuyor, yazık..

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 06 Temmuz 2014, 07:40:26 »
Öncelikle şunu anlamak gerekiyor  padişaha kul olmak ile Allah'a kul olmak aynı şey midir?Padişahlar hangi manada kullanıyorlar bunu?Padişaha secde mi ediyorlardı?Yoksa yaratıcı olarak mı görüyorlardı?Sanırım bu açıklama yeterlidir. Padişahların kendini Allah'ın gölgesi olarak takdim etmesini de doğru anlamak gerekir.Müslümanların hamisi olmasından dolayı kullanmışlardır.Nerede bir müslüman yardıma çağırsa bu çağrıya kulak vermiş yardım etmeye çalışmışlardır.Osmanlı'nın diğer adı da Devleti Aliyeyi Muhammediyye dir.Peygamberimizin devletinin devamıdır yani.Yani dünya üzerinde İslam'ın resmi temsilcileridir.Bunu kullanmaları da bu yüzdendir.Osmanlı İslam devletidir.Bilgi sahibi olmadan veya üzerinde düşünmeden yargıya varmak doğru değil.
http://www.youtube.com/watch?v=cNbWJfMFyZo

Çevrimdışı CanBüyük06

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 06 Temmuz 2014, 11:21:42 »
Yukardaki yorumlarda biri yazmış bütün padişahlar zalimdir katildir zorbaydılar diye ya bu ne demek Allah aşkına başkaları da kötülemiş dibine kadar .Ya valla yazık yapmayın bu kadarda bir insan kendi atasına ecdadına karşı nasıl bu kadar nefret duyabilir? sırf hatalar yaptılar diye demediğiniz lafı bırakmıyorsunuz.Bide yaptıkları iyi şeyleri yazsanız gerçi onlarda da bir kusur bulursunuz siz yok o öyle değildi aslında tarzından.Yaşasın Bizans diye bağırsanız hiç şaşırmam.

Çevrimdışı Atadam

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 06 Temmuz 2014, 12:02:18 »
http://www.timas.com.tr/kitaplar/tarih/osmanli-tarihi/ama-hangi-osmanli.aspx Bu kitabı okuyun ve aklınızda şüphe kalmasın.

Forumda yeniyim link paylaşmak yasak mı bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 06 Temmuz 2014, 12:28:28 »
Link paylaşmakta sıkıntı yok. Bin türlü taraflı, şovenist, basbayağı yanlış yahut cahilce yorum atmak da serbest. Burada her şey serbest. :)

Çevrimdışı ynskoroglu

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #30 : 06 Temmuz 2014, 13:20:35 »
Buraya yeni geldim ancak her seferinde konu içerisinde bazı arkadaşların Kanuni'yi veya başka padişahlara açıkça hakaretler yaydırması onları zinhar kafir sayması benim canımı epey sıkmıyor değil. Bu forumun tarihine saygılı ecdadına söz söyletmeyen kişiler tarafından açılıp da bazı üyelerce bu hale getirilmesi de canımı sıkan nedenlerden biri.

Yüzyıllarca islamın mihmandarlığını yapmış bir padişahlar silsilesine sırf yaptıkları bir kaç hata için ve ağzından çıkan lafların zahiri manasına dayanarak sayılıp sövülmesi ortaya bu arkadaşların zihniyetinin ve taassubunu ortaya koyuyor zaten. Bu arkadaşlara karşı fikirlerimi beyan etmeninden bundan dolayı hiç bir faydası olduğunu düşünüyorum. En doğrusunu global moderatör'ümüz söylemiş:

Link paylaşmakta sıkıntı yok. Bin türlü taraflı, şovenist, basbayağı yanlış yahut cahilce yorum atmak da serbest. Burada her şey serbest. :)

Çevrimdışı Atadam

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 07 Temmuz 2014, 21:22:57 »
Buraya yeni geldim ancak her seferinde konu içerisinde bazı arkadaşların Kanuni'yi veya başka padişahlara açıkça hakaretler yaydırması onları zinhar kafir sayması benim canımı epey sıkmıyor değil. Bu forumun tarihine saygılı ecdadına söz söyletmeyen kişiler tarafından açılıp da bazı üyelerce bu hale getirilmesi de canımı sıkan nedenlerden biri.

Yüzyıllarca islamın mihmandarlığını yapmış bir padişahlar silsilesine sırf yaptıkları bir kaç hata için ve ağzından çıkan lafların zahiri manasına dayanarak sayılıp sövülmesi ortaya bu arkadaşların zihniyetinin ve taassubunu ortaya koyuyor zaten. Bu arkadaşlara karşı fikirlerimi beyan etmeninden bundan dolayı hiç bir faydası olduğunu düşünüyorum. En doğrusunu global moderatör'ümüz söylemiş:
Sen şahkulu değil misin ? (AC 1092 forumunda yanlış anlamayın )

Çevrimdışı ynskoroglu

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 07 Temmuz 2014, 23:14:24 »
Sen şahkulu değil misin ? (AC 1092 forumunda yanlış anlamayın )

Evet. Benim.

Çevrimdışı jBEY

• Sipahi
  • *
  • Hata yapmaktan çok korkarsan hiçbir şey yapamazsın
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 02 Kasım 2014, 19:27:25 »
En üstteki bir konuyu hortlatarak dahada üste çıkaramam.
Kulu olarak görmesi kesinlikle doğrudur.
Kuran - ı Kerim ' e göre.
Ey inananlar! Allah’a itaat edin, Allah’ın elçisine ve sizden olan yöneticilere de itaat edin..
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2014, 19:28:59 Gönderen: Jasebon »

Çevrimdışı Ecdad Computer

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 02 Kasım 2014, 19:33:26 »
En üstteki bir konuyu hortlatarak dahada üste çıkaramam.
Kulu olarak görmesi kesinlikle doğrudur.
Kuran - ı Kerim ' e göre.
Ey inananlar! Allah’a itaat edin, Allah’ın elçisine ve sizden olan yöneticilere de itaat edin..

Yani Bizim Ömer'e tapmamız gerekiyor senin deyişinle  rlywrd*
Son disket bozulduğunda, son kartuş kırıldığında, son kaset yırtıldığında, milenyum adamı DVD'nin yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.

Çevrimdışı jBEY

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 02 Kasım 2014, 19:34:12 »
Ben demiyorum Kuran diyor.
Ha bide burda ileti kasabilyozmu ?
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2014, 19:34:45 Gönderen: Jasebon »

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 02 Kasım 2014, 19:38:20 »
Ben demiyorum Kuran diyor.
Ha bide burda ileti kasabilyozmu ?
İleti Kasmak yasak. Sohbette ileti eklenmiyor. Başka kaynağın var mı ?

Örneğin Bir Ateist'e Allahın varlığını Kutsal kitaplarla anlatmak gibi senin yaptığın
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2014, 19:39:13 Gönderen: turkish turkistan »
Son disket bozulduğunda, son kartuş kırıldığında, son kaset yırtıldığında, milenyum adamı DVD'nin yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.

Çevrimdışı jBEY

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 02 Kasım 2014, 19:39:51 »
Kuran dan daha kutsal ve daha önemli bir bilgi kaynağı varmıdırki bu dünyada sunayım senin önüne binlerce kütüphane dolusu kitap Kuranla eşleşebilirmiki hiçbiri.

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 02 Kasım 2014, 19:52:21 »
Kuran dan daha kutsal ve daha önemli bir bilgi kaynağı varmıdırki bu dünyada sunayım senin önüne binlerce kütüphane dolusu kitap Kuranla eşleşebilirmiki hiçbiri.

-İmla Kurallarına biraz daha dikkat et lütfen-

Sen bana başka kaynak göster diyorum sen bana bir kutsal kitabı gösteriyorsun. Bir Hristiyana göre de En önemli kaynak İncildir. Bir kitabın önemi kişiden kişiye değişir

Çevrimdışı hakancan 45

• Sekban
  • *
  • veled-i zina
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 02 Kasım 2014, 21:45:11 »
Demek istediği, bir ülkenin yöneticisi veya o dönemlerde bir kavmin yöneticisi. Sıradan bir forum yöneticisinden bahsetmiyor! O değil de konuyu neden hortlattın yav?
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2014, 21:46:01 Gönderen: hakancan 45 »